Бугуртний спорт: що це і чим він корисний для реабілітації ветеранів

Бугуртний спорт: що це і чим він корисний для реабілітації ветеранів

Сьогоднішньою темою нашого дослідження буде бугуртний спорт. Думаємо, багато хто розуміє, що таке історична реконструкція – а, можливо, навіть брав у такій події участь. Бугуртний спорт є її частиною. Це бій у лицарських обладунках, який не відбувається відокремлено сам по собі: такі розваги відбуваються зазвичай на спеціалізованих історичних фестивалях, де показують різні ремесла, грають музику дотичної епохи тощо. І зазвичай учасники таких фестивалів роблять все це своїми руками.

В організації, про яку ми сьогодні розказуємо і яка займається просуванням і популяризацією цього напрямку – БугуртСіч, – спорт у поєднанні з історичною реконструкцією дає безліч активностей. І всі вони можуть використовуватись для реабілітації, ресоціалізації ветеранів. Унікальна комбінація фізичних навантажень із оволодінням різними ремеслами, командна робота в естетиці середньовіччя – усе це робить бугуртний спорт одним з найбільш перспективних методів в тому числі психореабілітації ветеранів і цивільних. Більше про напрям і роботу проєкту ведучі Радіо Промінь Анна Заклецька і Денис Денисенко дізнавались у засновниці проєкту БугуртСіч Олени Кречет.

0:00 0:00
10
1x

Україна була першою країною в світі, яка зареєструвала середньовічний бій як офіційний вид спорту

Пані Олено, вітаємо вас!

Доброго ранку!

Якщо не помиляємось, цей напрям історичних реконструкцій народився у Сполучених Штатах і має там доволі відчутний розвиток. В контексті того, що чимало людей, які в цьому задіяні – їх навіть називають бугуртменами, – це ветерани. 

Так і є. Насправді, сам напрямок середньовічного руху бере свій початок з України. І Україна була першою країною в світі, яка зареєструвала середньовічний бій як офіційний вид спорту. Тому тут ще можна позмагатися. Але, направду, ви маєте рацію: в США дійсно дуже багато бугуртсменів, які займаються середньовічним боєм. Це ветерани. І наші натхненники – американська організація Steel Soldier, яка знімала фільм про те, як бугурт, власне, допомагає ветеранам відновитися.

Ми з ними познайомились. Наш засновник Ігор Парфентьєв їх дуже добре знає. І, власне, він подивився на їхній досвід і сказав, що ми маємо зробити це тут. Так і народився цей проєкт.

Тобто, є позитивні кейси, на яких доведено, що саме такий вид психосоціальної і фізичної реабілітації виявляє себе ефективним? В чому його особливість? І чим він може бути кращим за інші види соціалізації та реабілітації?

Ну, перш за все він дуже яскравий. І там дуже багато різних напрямів. Якщо ми кажем про середньовічний бій і бугурт як спорт, це одна частина. Вона дуже допомагає при подоланні різних симптомів ПТСР, допомагає в стрес-релізі і боротьбі з агресією. Але ж ми розумієм, що насправді стрес-асоційованих внаслідок війни розладів буває дуже багато і вони дуже різні. І якраз підходить велика спрямованість цього руху на дуже різні напрямки.

Жива історія як основний компонент (а лицарські бої без вивчення історії просто не можуть існувати) дає купу інших напрямків, які і поокремо використовуються у відновленні, реабілітації і ресоціалізації. А тут вони зібрані разом. Це можуть бути будь-які прикладні мистецтва: гончарна майстерність, ковальство. Це може бути іпотерапія (дуже часто залучаються коні). Це вивчення історії як один з моментів підтримки морально-психологічного стану і розуміння свого коріння (ми дуже любимо фразу про те, що нація, яка не знає свого коріння, не може встояти). І ми багато зусиль направляємо також на вивчення нашої української правдивої історії.

І саме тому, що в цього напрямку є багатовекторність спрямувань, ми можемо говорити про те, що він залучає людей з дуже різними інтересами, але дає їм спільну мету. Саме тому він може бути цікавий великій кількості людей.

Ви зараз перелічили багато активностей, хоча ми спочатку були подумали, що це банальний махач мечами. 

Звісно, є і просто тренування двобоїв на мечах. Можна помахатись не лише мечами, але й алебардами, сокирами. Бо, власне, слово "бугурт" з давньонімецької означає "лицарські бої загін на загін". Тобто, це змагання військової еліти. 

У вас є сайт, де можна знайти інформацію про реабілітацію і також про те, як долучитись. Ми так розуміємо, що участь може бути лише особиста, бо проводити бугурт-турніри онлайн ще не навчились?

Саме так (сміється). 

А долучитися можуть лише ветерани й ветеранки? А якщо хочуть цивільні особи? 

Насправді, ми залучаємо всіх. Бо це ж великий рух, велика соціальна спільнота, і в нас є різні активності для цивільних також. Тому що ми вважаємо, що не тільки ветеранів треба адаптувати до цивільного життя, але й цивільне суспільство також потрібно вчити комунікувати з ветеранами. 

Бажаємо, аби до цього руху долучалось якомога більше людей!

Останні новини
"Війна триває в офлайні і онлайні" – експерт з цифрової безпеки
"Війна триває в офлайні і онлайні" – експерт з цифрової безпеки
Припинення вогню не означатиме припинення війни – Хара про можливі сценарії закінчення війни
Припинення вогню не означатиме припинення війни – Хара про можливі сценарії закінчення війни
Нафтове ембарго як найбільша енергетична криза в історії людства: причини виникнення та наслідки
Нафтове ембарго як найбільша енергетична криза в історії людства: причини виникнення та наслідки
Як будувати плани на прийдешній рік в умовах війни та невизначеності. Радить психотерапевтка Лисник
Як будувати плани на прийдешній рік в умовах війни та невизначеності. Радить психотерапевтка Лисник
"Вікенд нової музики" з легендою: Марія Бурмака вестиме шоу на Радіо Промінь
"Вікенд нової музики" з легендою: Марія Бурмака вестиме шоу на Радіо Промінь
Новини по темі
Зараз тільки війна є моїм мотивом — Степанкова про виставу "Нетутешній"
До кінця року можна буде отримати перші ліки – Нікель про легалізацію канабісу
"Найбільшу загрозу люди з ПТСР становлять для себе". Як лікувати "невидимі рани" розповідає патофізіолог
Сергій Конюшок: "Trenvet має допомогти ветерану "повернутись з війни"
Epolets представили пісню про психологічні маніпуляції