Україні потрібні не лише F-16, але й потужніша зброя до них — генерал Романенко

Україні потрібні не лише F-16, але й потужніша зброя до них — генерал Романенко

Надані Заходом винищувачі F-16 приносять велику користь Силам оборони України, зокрема, виконують завдання із ППО. Однак потрібні не лише F-16, але й потужніша зброя до них та навчання пілотів. Це констатує в ефірі Українського Радіо генерал-лейтенант у відставці, заступник начальника Генерального штабу ЗС України (2006-2010 роки) Ігор Романенко. "Майже три роки той же (радник поки чинного президента США Байдена) Салліван організовував політику “керованої ескалації”, яка призводила до дуже багатьох негативних дій на цій війні, в тому числі по застосуванню літаків F-16. Американці не пускають Gripen, скептично ставляться до французьких літаків, мовляв, допомога повинна бути винятково американська", – зазначає генерал Романенко.

0:00 0:00
10
1x

F-16 в українському небі. Фото: Офіційний тг-канал командувача Повітряних Сил ЗСУ

"Нам потрібні не лише F-16, але й потужніша зброя до них та навчання пілотів"

На початку поговорімо про винищувачі F-16. За словами президента України Володимира Зеленського, вони вже ефективно працюють над територією України, в нашому повітряному просторі. Що відомо станом на зараз?

Надійшла чергова і, найімовірніше, остання в цьому році партія літаків. (7 грудня цього року президент України Володимир Зеленський повідомив, що "друга партія F-16 для України від Данії вже в Україні" – ред.)

У цілому, за оцінками західних фахівців, їхня кількість складає плюс-мінус 20 літаків.  Ці засоби, безумовно, нам дуже потрібні, але вони в такій стадії модернізації, а також авіаційного забезпечення зброєю, що в основному можуть виконувати завдання з протиповітряної оборони. Вони можуть знищити крилати ракети, безпілотні ударні апарати, ті ж "шахеди". В принципі, вони можуть працювати і по авіації ворога. Але засоби авіаційні, які їм надаються, — це ракети з інфрачервоними головками самонаведення на 20-40 кілометрів, чи радіолокаційними на 110 км та, можливо, і до 160 км. У принципі, вирішують питання, по яких президент Байден коливався, відносно зброї на ці літаки, аби можна було завдавати удари по наземних ворожих цілям. Для нас це дуже важливо. Йдеться, наприклад, про ракети JASSM. Тож подальше робота із цим триває, бо нам потрібна не тільки техніка F-16, але й потужніша авіаційна зброя до них, щоб можна було працювати ефективно, сучасно повітрі і по землі. Також і підготовка пілотів. Тут теж були відповідні проблеми. Ми від самого початку говорили, що потрібні дозволи, щоб ми працювали з ветеранами-пілотами F-16, але відповіді на це немає. Ми надавали наших досвідчених пілотів й американці наших 12 пілотів ставили в чергу, тоді як тисячу готували за рік. А тепер гальмуються ці процеси й вони кажуть, що будуть перенавчати кадетів. А це означає місяці, якщо не роки, щоб навчити такого стану пілота і завести його в таку ж масштабну війну. 

Так, відповіді на питання з кадрами в наших партнерів не те, що немає, але є інша цитата, зокрема, радника поки чинного президента США Байдена з нацбезпеки Джейка Саллівана, який під час форуму Національної оборони в США сказав, що “в Україні немає пілотів, щоб вчасно створити повну спроможність F-16”. Це така відмовка, чи все-таки ті всі чинники, які ви перелічили, дійсно працюють? Що не всі можуть бути допущені до навчання чи перенавчання на F-16?

Це завдяки тому, що майже три роки той же Салліван організовував політику "керованої ескалації", яка призводила до дуже багатьох негативних дій на цій війні, в тому числі і по застосуванню літаків F-16. Американці не пускають Gripen, скептично ставляться до французьких літаків, мовляв, допомога повинна бути винятково американська. Нехай, мовляв, буде застарілий, не такий ефективний, як той же Gripen, але головне, щоб американський. Ось підхід Саллівана. А тепер його аргументація, що навіщо вам ще додатково давати цю техніку, якщо ви пілотів не маєте.

А пілотів не маємо в такій кількості і на зараз, тому що він себе так поводив. У свій час ще під час Другої світової війни вони китайцям, яких вони дуже зараз "полюбляють", передавали техніку, передавали своїх пілотів і все було гаразд. Треба і досвідчених перенавчати, і молодих навчати, але щоб це робилось якомога швидше. А там підхід зовсім інший, тому і результати інші.

5-10 років тому таке можна було побачити лише у фільмах

Давайте згадаємо ще про "Пекло" і "Паляницю". В день Збройних сил президент анонсував, що Сили оборони отримали першу партію новітніх ракет-дронів "Пекло", до того була ракета "Паляниця". Що вам відомо? Бо про характеристики говорять, куди і як вони долітають, зважаючи на характеристики?

"Паляниця" і "Пекло" є дуже важливими. Це і не дрони і не ракети, а спільне. Ще більш важливим є просування вперед із точки зору нашого ракетного озброєння, яке в програмі відбувається з 2022 року. З останнього, в нас є чотири програми. Думаю, випробування цих ракет в подальшому, по-бойовому будуть проходити вже в наступному році і ми можемо переконатися, до чого привели неймовірні зусилля в умовах війни наших підприємств і як це впливає на ворога.

У ніч з 5 на 6 грудня СБУ в Керченській бухті успішно провели унікальну спецоперацію за участю морських дронів "Sea Baby". Вони вступили в бій з російськими гелікоптерами, літаками і патрульними катерами "Раптор", які намагалися перехопити українську техніку. Тож тут йдеться про те що українські морські дрони вже вступають у бій з повітряною технікою ворога чи це не унікальна операція в цьому сенсі?

Безумовно, що унікальна. Я думаю, 5-10 років тому можна було тільки у фільмах побачити таке явище.  А це відбувається зараз. Зрозуміло, що конструктори цих надводних безекіпажних апаратів зробили висновки щодо того, як удосконалити їх, щоб ми бачили на них і системи залпового вогню, і ПЗРК, і, можливо, кулемети. Той епізод, про який ви сказали, багато що показує для людей, які хочуть розібратися в цьому процесі. Він підтверджує те, що розвиток безпілотної техніки йде семимильними кроками і за цим майбутнє. Адже це означає розвиток не тільки безпілотних апаратів в повітрі, бо є приклади застосування і на землі, і на морі і під водою теж. 

"Найімовірніше, йде до зменшення допомоги з боку США"

Поговорімо ще про про наступний пакет допомоги від США на суму 988 млн доларів. Це 22 пакет від адміністрації Байдена. Що в цьому пакеті? Чи все стандартне, адже ним начебто підсилюють наш повітряний щит. Й питання навздогін щодо заяви Дональда Трампа, яку він оприлюднив для NBC News, щодо того, що він, ймовірно, даватиме Україні менше військової допомоги, ніж давав Байден. Як можна трактувати ці слова, зважаючи на це слово "ймовірно"? 

У військових є підходи, пов'язані з тим, що перед веденням військових дій, коли відбувається планування, опрацюється в тому числі і найбільш гіркий сценарій. Тому нам треба мати на увазі, що таке теж може трапитися, зменшення. Найімовірніше, до цього йде. Але і на перспективу треба далі працювати, наш президент та президент Франції зустрічалися з Трампом, тобто процес іде. Але слід використовувати і те, що є зараз у адміністрації Байдена. Там три програми було по 12 мільярдів, потім через тиждень вони пояснили, що залишилася одна програма на 8 мільярдів, потім доводять, що з 8 мільярдів 2 піде підприємствам оборонно-промислового комплексу США для України, а залишається 6. Ще через тиждень про кажуть про те, що 6 мільярдів за час, що залишився, — це практично неможливо, бо вони можуть в місяць давати по 500-700 мільйонів. І тут виникає велике питання, тому що до паузи, зупинення нам допомоги на пів року вони постачали через два тижні 1-1,5 мільярда. Тобто, це тоді було, а зараз ви вже не можете? Вони подумали, подивилися, що це не зовсім добре і зробили вже пакети по 980. Ну, щоб не мільярд, тому що це ж загрозливо. Хоча потреба у нас в цьому дуже є.

Ігор Романенко. Скриншот з відео Українського Радіо

Це прохідний пакет без чого-небудь визначального, тому що нам потрібно все. Більше там ППО, нам треба протиракетний комплекс. Президент України з початку цього року говорив про сім комплексів, до кінця року дають п'ять. Безумовно, дякуємо і за п'ять, але їх хронічно не вистачає.