Що це, хто претендує, від чого залежить розмір? Усе про військові пенсії

Що це, хто претендує, від чого залежить розмір? Усе про військові пенсії

Що таке військова пенсія і від чого залежить її розмір? Що таке військова вислуга і як вона обчислюється? Якщо військовому встановлено інвалідність, чи має він право на пенсію і на яку саме? Чи можуть мобілізувати військового пенсіонера? Куди із якими документами потрібно звертатися для призначення виплат? На ці та інші запитання про військові пенсії відповіла в ефірі Українського Радіо адвокатка ГО "Юридична сотня" Ірина Дмитренко.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото УНІАН

 

Що таке військова пенсія?

На яку пенсію нині можуть претендувати ветерани?

Це питання залежить від кількох факторів. По-перше, статус самого ветерана: він проходить військову службу чи вже звільнився. Важливо, як довго він проходив військову службу. Це залежить також від наявності у нього інвалідності, причинного зв'язку інвалідності. В деяких випадках також має значення вік самого ветерана. Тому це може бути військова пенсія за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також може бути дострокова пенсія за віком, тобто цивільна пенсія за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення".

Що таке військова пенсія?

Військова пенсія – це та пенсія, яка призначається  Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Часто його називають просто – Закон про військову пенсію. Згідно з цим законом, призначають пенсії за вислугу років, пенсії по інвалідності та пенсії по втраті годувальника. За загальним правилом вважається, що військова пенсія – це пенсія за вислугу років. Вона призначається тільки після звільнення зі служби, не залежить від віку самого ветерана, і обов'язковою умовою для її призначення є наявність календарної військової вислуги 25 років і більше.

Що таке військова вислуга?

Що таке військова вислуга, і з яких періодів вона складається?

Військова вислуга для пенсії за вислугою років має становити не менше 25 календарних років. До цієї вислуги відноситься власне сама військова служба, в тому числі служба в органах внутрішніх справ, в Національній поліції, службі судової охорони, Державній кримінально-виконавчій службі. До цього періоду, до вислуги років, відноситься також час виконання депутатських повноважень або ж час перебування в полоні чи заручником, за умови, якщо полонений не здався в полон добровільно, і в період, поки він перебував в полоні, він не вчинив злочину проти миру і людства.

Як обчислюється військова вислуга?

Військова вислуга обчислюється кількома варіантами. Для визначення права на отримання пенсії за вислугу років має значення саме календарна вислуга. Тобто, відслужила, приміром, людина 5 років, відповідно, отримує 5 років календарної вислуги. Але є випадки, коли вислуга обчислюється в пільговому обчисленні. Наприклад, за період участі в бойових діях, в тому числі, під час повномасштабного вторгнення, пільгова вислуга рахується, як один місяць служби за три місяці вислуги. Але такі обчислення не враховується при визначенні права на пенсію. Тобто, для права на пенсію за вислугою років потрібно 25 років календарної вислуги. Разом з тим, пільгове обчислення має значення для визначення розміру цієї пенсії. Відповідно, чим більше пільгової вислуги, тим на більший розмір пенсії можна розраховувати.

Чи діє зараз правило обчислення вислуги один до трьох?

Так, зараз діє це правило. Для тих військовослужбовців, які виконують бойові завдання в зоні бойових дій.

Якщо немає вислуги 25 років?

Тоді людина також має право на призначення пенсії за вислугу років. Але за, так званим, змішаним стажем. Тобто, потрібно, щоб у людини було не менше 25 років страхового стажу. Але не менше, ніж 12 років 6 місяців з цих 25 років, має становити саме військова вислуга. І однією з умов, крім звільнення зі служби, ще важливо, щоб людина досягла на момент призначення пенсії 45 років.

Розмір пенсії військових

На який розмір пенсії можуть розраховувати військові?

Пенсії за вислугу років, наприклад, призначаються особам, які мають календарну вислугу 20 років і більше в розмірі 50% грошового забезпечення за останньою займаною посадою. Якщо ж людина має більше 20 років вислуги, тоді за кожен рік понад 20 років, додатково нараховується 3% відповідних сум грошового забезпечення. Якщо ж ми говоримо про пенсію по змішаному стажу, коли 20 років страхового стажу, але половина з нього – це військова вислуга, то в цьому випадку пенсія становитиме 50% за 25 років страхового стажу. І кожен повний рік стажу понад 25 років – ще додатково 1% сум грошового забезпечення.

Чи впливає розмір додаткової винагороди 30, 50 та 100 000 за участь у бойових діях на розмір пенсії?

Це питання нам часто ставлять на гарячій лінії ГО "Юридична сотня". Відповідь однозначна. На жаль, ці додаткові винагороди не впливають на розмір пенсії. Я поясню, чому. Тому що ця виплата не є постійною, вона не є щомісячною, а залежить від того, які саме бойові завдання виконує військовослужбовець. Тому ці 30, 50 і 100 000, які передбачені постановою Кабінету міністрів України № 168, не мають значення для розміру пенсії.

Розмір пенсії залежить від грошового забезпечення, яке військовослужбовець отримував за останньою обійманою посадою

Тоді від чого ще може залежати розмір військової пенсії?

Розмір пенсії залежить від грошового забезпечення, яке військовослужбовець отримував за останньою обійманою посадою. Причому, до грошового забезпечення для розрахунку розміру пенсії враховуються не всі складові грошового забезпечення, а тільки ті складові, які є постійними і щомісячними. Тобто, такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення чи матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не враховуються. Так само не враховується і додаткова грошова винагорода.

Якщо військовому встановлено інвалідність, чи має він право на пенсію і на яку?

Найімовірніше, він має право на пенсію. Але тут залежить від того, який причинний зв'язок інвалідності. Якщо інвалідність пов'язана із захистом Батьківщини, або пов'язана із виконанням обов'язків військової служби, то така особа має право на статус особи з інвалідністю внаслідок війни, і має, відповідно, право на пенсію за військовим законом. Якщо ж інвалідність пов'язана із проходженням служби, він також має право на пенсію по інвалідності, але її розмір буде значно менший. При призначенні пенсії по інвалідності одним з найважливіших, крім самої інвалідності, критеріїв є те, чи ветеран уже звільнився зі служби, чи ні. Тому що, якщо він звільнився зі служби, то він однозначно претендує на військову пенсію по інвалідності. Але якщо він не звільнився, тоді він також може претендувати на пенсію, але тільки на цивільну пенсію по інвалідності. Після звільнення зі служби він може перейти на військову пенсію по інвалідності.

Чи впливають на розмір пенсії всі ці чинники, які ви перерахували?

Так, якщо особа має статус особи з інвалідністю внаслідок війни І групи, розмір пенсії становитиме 100% від суми грошового забезпечення за останньою займаною посадою. Якщо ми говоримо про ІІ чи ІІІ групи, це, відповідно, 80 і 60%. Якщо інвалідність пов'язана не з захистом Батьківщини і не з виконанням обов'язків військової служби, а з проходженням служби, то розмір пенсії для осіб з І групою інвалідності становитиме 70%, ІІ і ІІІ група, відповідно, матимуть 60 і 40% від грошового забезпечення.

Але тут важливим є те, що постановою Кабінету міністрів України № 656 визначено мінімальні розміри пенсії по інвалідності. Тому, якщо пенсія становитиме менше цього розміру, то пенсія буде виплачуватися згідно з постановою Кабінету міністрів України. Відповідно, для осіб з інвалідністю І групи пенсія не може бути меншою, ніж 15 347 грн. Для ІІ групи – це 12 396 грн. ІІІ група може розраховувати на мінімальну пенсію 8 500 грн. Якщо ж говорити про мінімальну пенсію учасників бойових дій, то вона за жодних обставин не може бути меншою, ніж 4 958 грн.

Якщо після встановлення інвалідності військовий має намір продовжити службу і не хоче звільнятися, він втрачає право на пенсію?

Ні, право на пенсію він не втрачає. І військову пенсію по інвалідності він зможе призначити з моменту звільнення. Але в період проходження служби він також може оформити пенсію. Це буде цивільна пенсія по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Але тут важливо, що для призначення цієї пенсії особа повинна мати необхідний розмір страхового стажу. Наприклад, якщо ми говоримо про інвалідність І групи, якщо особі на момент встановлення інвалідності було до 25 років, або 25, то має бути хоча б один рік страхового стажу. Якщо ми говоримо про ІІ або ІІІ групу інвалідності, і інвалідність встановлено, наприклад, в 30 років, то особі потрібно мати для призначення пенсії не менше 4 років страхового стажу. Якщо у людини відповідного розміру страхового стажу немає, на жаль, ніяка пенсія призначена не може бути.

Куди із якими документами потрібно звертатися для призначення пенсії?

Куди із якими документами потрібно звертатися для призначення пенсії?

Це залежить від того, на яку пенсію людина може претендувати. Якщо ветеран уже звільнився з військової служби і претендує на пенсію за вислугу років або пенсію по інвалідності за військовим законодавством, до призначення пенсії відбувається Пенсійним фондом України. Але тільки за поданням уповноваженого структурного підрозділу. Для ветеранів це можуть бути різні уповноважені структурні підрозділи, залежно від того, де людина проходила військову службу. Наприклад, для військовослужбовців ЗСУ таким уповноваженим підрозділом є Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Тобто, із заявою про призначення пенсії потрібно звертатися саме до ТЦК ТСП. Якщо людина проходила службу в прикордонниках, то з заявою про призначення пенсії треба звертатися до адміністрації Державної прикордонної служби України. Відповідно, поліцейським потрібно звертатися до Міністерства внутрішніх справ, а нацгвардійцям після звільнення зі служби для призначення пенсії заяву слід подавати до Головного управління Національної гвардії України.

Чи можуть мобілізувати військового пенсіонера?

Так. Сам по собі факт отримання будь-якої пенсії, в тому числі військової, не є перешкодою для мобілізації. Військові пенсіонери також можуть бути мобілізовані. За умови, що вони не досягли граничного віку, тобто 60 років. І якщо ВЛК вони визнані придатними до військової служби.

Що буде з пенсією у випадку мобілізації? Її виплата припиниться чи продовжиться?

У разі мобілізації пенсіонера, в тому числі військового пенсіонера, виплата пенсії не припиняється. Така підстава не передбачена законом. Тому, якщо з якихось підстав людина, яка отримувала пенсію, мобілізована, а виплата пенсії з якихось причин припинена, треба звертатися до управління Пенсійного фонду за роз'ясненням.

Перерахунок пенсії

В яких випадках пенсіонер може розраховувати на перерахунок пенсії? Як це відбувається, і що пенсіонер має зробити?

Насправді процедура перерахунку пенсії досить складна. Але кожен військовий пенсіонер має право на перерахунок пенсії в тому випадку, якщо хоча б один зі складових грошового забезпечення за його попередньою посадою зазнав змін. Тобто, в ситуації, коли зростає грошове забезпечення діючих військовослужбовців, тоді ж військовий пенсіонер може розраховувати на перерахунок своєї пенсії в бік збільшення, звісно. Рішення про перерахунок пенсії приймається централізовано Кабміном, далі дається вказівка Пенсійному фонду, який формує списки і надсилає їх до уповноважених структурних підрозділів, які вже надають документи з новим розміром грошового забезпечення, які є підставою для перерахунку пенсії. Після цього Пенсійний фонд проводить перерахунок пенсії. Якщо з якихось підстав перерахунок людині не проведено, або Пенсійний фонд відмовляє в такому перерахунку, пенсіонеру потрібно самостійно звернутися до уповноваженого структурного підрозділу із заявою про видачу довідки про новий розмір грошового забезпечення. І з цією довідкою звернутися вже до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку.

Якщо людина прослужила всього два-три роки, відповідно, не має 25 років військової вислуги, не має інвалідності, то чи має вона якісь пільги при виході на пенсію?

Якщо така людина має статус учасник бойових дій, то так, пільги при виході на пенсію є. Це буде звичайна цивільна пенсія за віком, але для учасників бойових дій встановлено знижений пенсійний вік. Тобто, чоловіки зі статусом УБД можуть вийти на пенсію при досягненні 55 років, а жінки – в 50 років. Крім віку, обов'язковою умовою для призначення дострокової пенсії є достатній розмір страхового стажу. Чоловікам треба мати не менше 25 років страхового стажу, а жінкам – не менше 20 років. Хочу наголосити, що страховий стаж і військова вислуга - це не тотожні поняття. Страховий стаж – це той період, за який сплачені страхові внески. Наявність страхового стажу можна перевірити на веб-порталі Пенсійного фонду України, або замовити довідку, яка міститиме розмір суми заробітку з 2000 року. Цю довідку також можна отримати зручно в додатку "Дія". Саме ці відомості, зазначені в довідці, потім використані Пенсійним фондом для призначення пенсії.

Відповіді на всі ваші запитання ви можете отримати за телефоном гарячої лінії ГО "Юридична сотня" 0 800 308 100. Ми працюємо безкоштовно щодня, крім неділі, з 9.00 до 20.00.

Останні новини
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Новини по темі
Камера фіксації швидкості на автошляхах має право на похибку ±3 км/год — адвокат
Домашня праця в Україні стає видимою — юрист Сандул
Сервісні центри Пенсійного фонду України щодня надають 50-60 тисяч послуг
Збитки від війни сягають для України 200 млрд доларів ― Пендзин
Індексації підлягатимуть усі пенсії, призначені по 31 грудня 2023 року — ПФУ