Коли ти працюєш з МВФ, то отримуєш фінансування з інших джерел ― Устенко

Коли ти працюєш з МВФ, то отримуєш фінансування з інших джерел ― Устенко

Україна та МВФ домовилися про 5-й перегляд програми співпраці. Які кошти нам планують надати, чи виконала Україна свої зобов’язання та які вимоги може висувати МВФ у подальшому ― ці питання в ефірі Українського Радіо прокоментував економіст Олег Устенко. Експерт повідомив, що Україна отримує від МВФ 5,6 млрд доларів ― близько 8% від загальної нашої потреби на цей рік, яка складає 40 млрд доларів. "Це не надто велика сума, але вона є запорукою того, що ситуація розвивається у нормальному руслі. Тобто це не просто гроші, а сигнал, який дає МВФ іншим країнам, що з нами можна співпрацювати", ― наголосив Олег Устенко. І продовжив: "Треба враховувати те, що коли ти працюєш з МВФ, то отримуєш фінансування з інших джерел. І тому так критично важливо для нас зараз зберігати цю співпрацю".

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото НБУ

 

"МВФ оцінює не відсотки, а рух у потрібному напрямку"

Які умови Україна вже виконала для цієї програми станом на кінець червня, про що повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль?

Тут є дві групи питань, за якими відбувається постійний моніторинг. Це все, що стосується короткотермінових моментів ― складання бюджету на 2025 рік, оцінка його з точки зору дохідної та розхідної частин, тобто яким чином буде фінансуватися дефіцит держбюджету. А також йдеться про більш глобальні речі ― це те, що називається структурними реформами. Мова про державне корпоративне управління, про наглядові ради, систему їх формування у державних підприємствах, моменти, які пов’язані з антикорупційною архітектурою, про те, як працюватимуть Вищий антикорупційний суд та Вищий спеціалізований суд, що дуже важливо з точки зору захисту прав власності в Україні. Також йдеться про питання, пов’язані з державним управлінням у фінансовому секторі, насамперед у банківському, адже у нас багато державних банків, тому важливо, як і коли розглядатимуть питання приватизації цих банків. Усі ці питання постійно перебувають у розгляді, тому я б не сказав, що повністю вирішено якесь питання. Саме тому відбувається перегляд, чи є прогрес на тому чи іншому напрямі. Те, що треба вирішувати негайно, це питання бюджету і надходжень до нього, а з питаннями структурних реформ все більш-менш зрозуміло.

На скільки відсотків МВФ оцінює виконання накреслених домовленостей?

Думаю, МВФ не оцінює це у відсотках, вони оцінюють рух. Є такі певні маячки. Скажімо, на шляху реформи корпоративного управління повинна бути сформована наглядова рада в державних установах, тобто у тих підприємствах і компаніях, що перебувають у державній власності. На мою думку, більшу частину зобов’язань, які ми на себе брали до цього перегляду, виконані. Навіть якщо полемізувати, виконано-не виконано, дадуть-не дадуть гроші, усі розуміють, що кошти МВФ зараз є ключовими, для того щоб продовжувалося фінансування за іншими напрямами. Тому у Вашингтоні кажуть, що Міжнародний валютний фонд "має ключі від воріт". Що це означає? Якщо працює МВФ, то макроекономічна ситуація, перебіг реформ, усі зміни перебувають у підконтрольному руслі. І що інші, без жодних сумнівів, можуть продовжувати співпрацювати з країною у плані фінансів, можливостей кредитування цієї країни. Якщо говорити про МВФ, то ми отримуємо від них 5,6 млрд доларів, що складає близько 8% від загальної нашої потреби на цей рік. А потреба на цей рік ― близько 40 млрд доларів. Тобто це не надто велика сума, найбільшу суму ми отримуємо від Євросоюзу. Але це є запорукою того, що ситуація розвивається у нормальному руслі, тобто це не просто гроші, а сигнал, який дає МВФ світові. З цієї точки зору, ми зараз отримуємо позитивне рішення з боку МВФ, бо Україна справді зробила прогрес, можливо, не такий швидкий, як би нам з вами хотілося. Але те, що хоче МВФ, повністю збігається із порядком денним, який є у нас в країні ― і в громадянському суспільстві, і в експертному середовищі. Питання лише, як швидко ми можемо рухатися у потрібному напрямку. Зараз ми очікуємо від МВФ 1,1 млрд доларів, після того, що ми вже отримали 800 млн на початку року, потім 2,2 млрд, а зараз цю цифру до ведуть до 4,1 млрд. І залишиться ще 1,5 млрд, які ми маємо отримати до кінця цього року, крім тих 1,1 млрд. Нагадаю, що Україна взяла на себе зобов’язання, коли підписувала з МВФ програму розширеного кредитування на 15,6 млрд доларів. Тому тут є наша велика зацікавленість.

"1,1 млрд доларів від МВФ ідуть у рамках великого фінансування на 15,6 млрд"

Скільки коштів Україна зможе отримати за цією п’ятою програмою і на що ми зможемо їх витратити?

1,1 млрд доларів від МВФ ідуть у рамках великого фінансування на 15,6 млрд, передбаченого на декілька років. Хочу звернути увагу, що в принципі це не традиційно для МВФ, що вони фінансують дефіцит державного бюджету. Але після того, як у нас почалася велика війна, вони завжди давали кошти на покриття дефіциту нашого бюджету. Тобто все, що ми отримаємо, буде використано на наші не військові, не безпекові витрати. Нагадаю, що коли ми говоримо про наш бюджет, то все, що стосується безпеки та оборони, ми фінансуємо самостійно. Це ті кошти, які ми збираємо у вигляді податків всередині країни. А решта 50% бюджету ― забезпечення пенсій, зарплат учителів та лікарів, соціальної сфери ― фінансується за рахунок союзників і партнерів. Отже, кошти від МВФ підуть на наші витрати за цими напрямами. Коли йдеться про 1,1 млрд доларів, враховуючи, що наші витрати на місяць за не військовими програмами складають приблизно 3,5 млрд доларів, то це дає можливість профінансувати на одну третину місячну потребу нашої держави у не військових програмах. Здається, це мало ― третина і лише на місяць. Але ця сума дає можливість залучати й інше значне фінансування, наприклад, від Євросоюзу, який надає нам 18 млрд євро, тобто близько 1,5 млрд євро щомісяця (1,7 млрд доларів). Наголошую, що не треба порівнювати просто цифри. Треба враховувати те, що коли ти працюєш з МВФ, то отримуєш фінансування з інших джерел. І тому так критично важливо для нас зараз зберігати цю співпрацю з МВФ.

Олег Устенко. Фото: Grain Ukraine Conference 2018

"Якщо збільшувати податки, є ризик затягнути ще більшу частину економіки в тінь"

Кілька днів тому з’явилась інформація, що нібито МВФ для подальшої підтримки вимагає девальвації гривні та підвищення облікової ставки. Ваша думка.

Яка тут має бути логіка? У нас дефіцит державного бюджету, об’єктивно збільшуються наші витрати на безпекові програми та військо, тобто ми маємо збирати більше коштів всередині держави. З одного боку, можна намагатися зменшувати витрати по інших напрямках, перекидати кошти, зробити чітку пріоритизацію витрат. З другого боку, тобі потрібні живі гроші прямо зараз. Зокрема, йдеться про залучення більших коштів за рахунок податків. Збільшення податків ― завжди дуже делікатне питання. Особливо у тих країнах, де великий тіньовий сектор економіки ― Україна саме така країна. До війни оцінювали, що одна третина всього сектора нашої економіки перебуває у тіні. Якщо збільшувати податки, то є ризик затягнути ще більшу частину економіки в тінь, і ти можеш в результаті зібрати менше коштів, бо в тебе розширився тіньовий сектор. А Міжнародний валютний фонд використовує загальновизнану логіку в економічній політиці і каже: будь ласка, ще раз передивіться, де ви зможете збільшити податки, для того щоб вийти на стійкий рівень фінансування дефіциту вашого бюджету. І якщо думати про збільшення податків, то треба покращувати якість бізнес-клімату в економіці, для того щоб не росла тінь. А це означає зменшення рівня корупції, ефективне управління державними компаніями, витрачання коштів у правильному напрямку з точки зору економіки, відповідно, треба мати потужні наглядові ради. А також думати у напрямку проведення судової реформи, захисту прав власності. Ця концепція залишається в МВФ, і це працююча модель. Хоча дискусії все одно тривають.