Найближчим часом ціни на хлібобулочні вироби зростуть на 10-20% - Дученко

Найближчим часом ціни на хлібобулочні вироби зростуть на 10-20% - Дученко

Ще у травні хлібопекарі порушували питання про необхідність переглянути ціни на свою продукцію на рівні 30%. Стрімкого стрибка цін не відбулося, хліб здорожчав  в середньому на 10%. Проте найближчим часом ціни будуть переглянуті і в межах 10-20% залежно від асортименту зростуть. Про це в ефірі Українського Радіо зазначає президент "Всеукраїнської асоціації пекарів" Юрій Дученко. Разом з тим, незважаючи на продовольчу інфляцію, яка за перші 6 місяців вже складає 4%, ціни на м'ясо залишаються на стабільному рівні. Подорожчання м’яса вдалося уникнути у зв’язку з низькими цінами на корми, що давало можливість знижувати собівартість виробництва, – розповідає аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото з сайту Pixabay

За перші 6 місяців продовольча інфляція склала 4%

Чому зростання цін відбулося саме зараз?

Максим Гопка: Це нормальне явище в тій ситуації, в якій ми знаходимося. Сильні обстріли навесні та на початку літа спричинили перебої з електропостачанням на підприємствах. Ціни поступово зростали, тому що використовувалися додаткові альтернативні джерела енергії. Хтось використовував природні джерела енергії, хтось генератори. Зростання цін було закладене навіть у бюджеті. Інфляція очікувана і вона мабуть буде трішки більшою, ніж в минулому році. Минулого року вона складала близько 5%, то зараз за перші 6 місяців ми маємо вже 4% продовольчої інфляції. Тому слід правильно підготуватись до холодної пори роки поки ми не маємо тривалих відключень, щоб мінімізувати витрати і щоб було комфортно як виробнику, так і споживачу.

Чи можуть тривалі відключення електроенергії спричинити дефіцит певних товарів?

Максим Гопка: Так, були повідомлення, що супермаркети кілька днів не закуповували м’ясну та молочну продукцію. Така ситуація тривала недовго, але якби відключення продовжувалися, то вона набирала би обертів. Головне підготуватися до того, щоб виробництво продукції було, як для внутрішнього ринку, так і для зовнішнього, адже деяку продукцію ми також експортуємо. Це для нас додаткова виручка.

Максим Гопка. Фото:  "Aгрокебети"  

Здорожчали борошняні вироби, а м'ясо стабільно тримається в ціні

Які продукти і на скільки подорожчали найбільше?

Максим Гопка: Цього року сезонні фрукти не показали істотного зниження, на яке всі очікували. На деяку продукцію були неврожаї, деяка потребувала зберігання під час аномальної спеки. Також подорожчали борошняні вироби: макарони, саме борошно, хліб через свої додаткові затрати при переробці сировини. Натомість м’ясо стабільно тримається в ціні. Останні півроку були коливання, але це були сезонні явища, спричинені тими чи іншими святами. Подорожчання м’яса вдалося уникнути у зв’язку з низькими цінами на корми, що давало можливість знижувати собівартість виробництва. Крім того стабільний внутрішній попит на м’ясо підтримував ціни. Якщо говорити про виробництво макаронних виробів, то це подорожчання буде в середньостроковій перспективі. Поки макарони не надто змінюються в ціні. Все залежатиме від врожаю, який прогнозується непоганим, незважаючи на спеку і зменшення посівних площ. Та тенденція з цінами на продукти, яка зараз є – ще нормальна. Могло бути й гірше.

Ціни на хліб зростуть на 10-20%

Нинішня ціна на хліб остаточна чи він і надалі дорожчатиме?

Юрій Дученко: У травні хлібопекарі порушували питання про необхідність переглянути ціни на свою продукцію на рівні 30%. На щастя такого різкого стрибка цін на хлібобулочні вироби не відбулося. В середньому вони здорожчали на 10%. Пекарі за червень і липень констатували свою роботу як збиткову. Тому сьогодні знову постало питання про перегляд цін до рівня ринкових. На жаль, у нас дуже зросли в собівартості основні складові. Якщо борошно в квітні ми купували по 10 тисяч, то сьогодні ціна – 15 тисяч. Ціна на зерно формується для внутрішнього ринку в порту. Якщо є попит на зерно, то і ціна на нього зростатиме. Ми навіть бачимо обмежену кількість пропозицій хлібопекарного зерна для внутрішнього ринку. Сьогодні проходять переговори між відповідними міністерствами і виробниками для того, щоб стабілізувати ситуацію і не допустити дефіциту хлібобулочної продукції на ринку. Пекарі отримали статус критичності, що дозволило їм в червні і липні працювати без суттєвих  відключень електроенергії і бронювати персонал. В найближчий місяць будуть переглянуті ціни і зростуть в межах 10-20% залежно від асортименту. Для стабілізації цієї ситуації Міністерство аграрної промисловості провело переговори і підписало меморандум між сільгоспвиробниками, експортерами і переробниками зерна. В меморандумі прописана кількість зерна, яке гарантовано має бути для внутрішнього ринку. Зараз опрацьовується механізм, як контролювати за якісними показниками, щоб залишити якісне зерно для внутрішнього споживання.

Юрій Дученко. Фото: Всеукраїнська асоціація пекарів

Суттєвий кадровий дефіцит не дозволяє підприємствам працювати в повну силу

Чи варто чекати на позитивну динаміку в ціноутворенні хлібобулочних виробів?

Юрій Дученко: Навряд. Цукор, олія, упаковка, логістика – всі складові мають тенденцію до здорожчання. Головне зараз стабілізувати ситуацію з електроенергією і кадрами. На сьогодні в галузі дефіцит кадрів, а середня заробітна плата менша на 25%, ніж ринкова. Суттєвий кадровий дефіцит не дозволяє підприємствам працювати в повну силу. Разом з тим в галузі існує конкуренція, яка не дозволяє недоброчесним виробникам забирати ціну. Крім того, є таке поняття як сірий ринок хліба. Ці всі складові балансуються на ринку. Ціна формується залежно від попиту і пропозиції. Виробники, яким не вигідно виробляти ту чи іншу продукцію, на жаль, змушені скорочувати асортимент і переходити на денний графік роботи. Це все не сприяє тому, щоб ми мали повноцінний асортимент в магазинах.

Чи готова держава підтримувати виробників соціальної продукції?

Максим Гопка: Комплексний підхід поки не стоїть на порядку денному. Проте для виробників є відшкодування. Програма "Зроблено в Україні" має свої плюси як для виробника, так і для покупця. Для придбання сільськогосподарської техніки передбачені відшкодування для покупця і деякі привілеї для виробника. Якщо говорити про більший масштаб в плані роздрібної продукції, то тут також виробники мають привілеї. Це одна з великих соціальних програм, яка підтримується.

Останні новини
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Новини по темі
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко
Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко
"Змінювалися держави, створювалися і руйнувалися імперії, а Українське Радіо залишалося", — Денис Шмигаль
Голосувати можна за три країни, одна з яких навіть власна – Скибінська про Дитяче Євробачення