Випадків госпіталізації внаслідок ковіду поменшало з появою "Омікрону" — Мироненко

Випадків госпіталізації внаслідок ковіду поменшало з появою "Омікрону" — Мироненко

Складних випадків захворювання на COVID-19 серед людей літнього віку ще досить багато, але з появою штаму "Омікрон" їх загалом поменшало, констатує докторка медичних наук, професорка Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Алла Мироненко. В ефірі Українського  Радіо вона зазначила, що профілактика в принципі працює. Приміром, по Києву за вчора (18 січня) не було зафіксовано жодного випадку ковіду: "ми не виявили жодного вірусу SARS-CoV-2 зразків, а був лише грип". Водночас, продовжує Мироненко, віруси циркулюють, люди хворіють і, на жаль, летальні випадки є. Саме тому "зараз рекомендовано в громадських місцях користуватися маскою. Принаймні тим, хто не щеплений".  

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

 Загалом випадків, які потребують госпіталізації, поменшало з появою "Омікрону"

— Чи побільшало останнім часом складних випадків захворювання на COVID-19 і як ви спостерігаєте сам процес надання допомоги? 

Складних випадків серед людей літнього віку є дійсно досить багато. Але загалом випадків, які потребують госпіталізації, поменшало з появою саме варіанту "Омікрон". Тому що він не призводить до кисневої залежності у більшості пацієнтів, за винятком осіб, які з декомпенсацією або дуже поважний вік, або є наявність певної хронічної патології. Тобто зараз можливостей щодо надання допомоги таким пацієнтам, дійсно, стало більше. 

У Києві абсолютно превалює вірус грипу Н1N1

— Як би ви оцінили масштаби вакцинації в Україні? І чи можемо ми говорити про якусь профілактику? 

По-перше, не в усіх областях ще виявляється грип. Якщо говорити про Київ, найбільш населене місто, то тут абсолютно превалює грип А. Це вірус Н1N1. Тобто той, що й ми передбачали. Заходи убезпечення, профілактичні заходи, залишаються фактично ті самі. І навіть те, що ми бачимо останніми днями по Київському центру контролю та профілактики хвороб. За вчора (18 січня) не було жодного ковіду. Тобто, ми не виявили жодного вірусу SARS-CoV-2 зразків, а був лише грип – вірус РСВ (RSV - респіраторно-синцитіальний вірус). 

— Чи варто зараз робити щеплення від грипу і COVID-19. Які ваші поради?

Із моменту щеплення від грипу для дорослих потрібно 10-14 днів для того, щоб утворилися захисні антитіла. Якщо ви можете забезпечити ізоляцію для людини, що вона не буде інфікована за період, поки утвориться захисний рівень антитіл, то це може бути. А якщо людина сьогодні щепилася, потім йде в магазин, їде на роботу і стикається з великою кількістю людей, то вона може просто через три дні захворіти. Це для дорослих. Якщо говорити про дітей, то при грипі роблять два щеплення по пів дози з інтервалом 4 тижні. Це для дітей до трьох років, які не хворіли на грип і не були щеплені проти грипу. 

Алла Мироненко. Фото: Укрінформ

Епідемічні пороги були розраховані на мирний час

— Перевищення епідпорогу захворюваності на грип, ГРВІ та COVID-19 наразі немає. Чи очікуєте ви на спалахи в певних регіонах, що може стати їх причиною, і наскільки ймовірні карантинні обмеження?

Це може бути. Завжди відбувається зростання рівня захворюваності на грип та респіраторні хвороби після того, як закінчуються свята і діти йдуть до школи. Чи досягне він епідемічного порогу, я не впевнена. Тому що велику частину з осіб, які хворіють і потрапляють до статистики, складають діти. У нас багато дітей на дистанційному навчанні, багато дітей виїхало. А епідемічні пороги були розраховані ще на мирний час. Тобто тут нестандартна ситуація. Віруси циркулюють, люди хворіють, але людей в країні стало менше, тому і минулого року ми не досягли рівня епідемічного порогу. Але, якщо говорити про летальні випадки, то вони траплялися і зараз трапляються, на жаль.

 Рекомендовано в громадських місцях користуватися маскою

— Профілактика. Які превентивні заходи вживати, щоб убезпечити себе від зараження?

Превентивні заходи ті самі, що й були. Їх обсяг може варіювати залежно від ситуації, але фактично вони залишаються ті самі. Якщо є потреба, то запроваджуються карантинні заходи, масковий режим. Ми знаємо, що зараз рекомендовано в громадських місцях користуватися маскою. Принаймні тим особам, які не щеплені, не хворіли, яким небезпечно захворіти.