Безкарність мотивує Росію до нових злочинів – директорка з адвокації в енергосекторі Войціцька

Безкарність мотивує Росію до нових злочинів – директорка з адвокації в енергосекторі Войціцька

"Ядерна хмара не знає кордонів. Якщо щось трапиться, то вона зачепить і наших європейських партнерів. Тому я прошу додати шантаж АЕС до тих самих "червоних ліній", про які застерігає Захід Росію". На цьому перед учасниками Варшавського безпекового форум акцентувала директорка з адвокації в енергетичному секторі Міжнародного центру Української перемоги (ICUV), народна депутатка VIII скликання, секретарка Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу та ядерної безпеки Вікторія Войціцька. В інтерв’ю журналістці Українському Радіо Світлані Мялик вона підбила підсумки дводенних зустрічей у Варшаві. І звернула увагу на те, що відсутність реального покарання Росії за підрив Каховської ГЕС може спровокувати нову трагедію. "Безкарність не просто породжує нові злочини, вона мотивує Росію до того, щоб використати, наприклад, Запорізьку АЕС як ядерну бомбу", – застерегла експертка.

Фото: Facebook  "ICUV - International Centre for Ukrainian Victory".

Варшавський безпековий форум 

 

Світ заснув під колискову МАГАТЕ

З якими меседжами приїхала українська делегація, зокрема Міжнародний центр української перемоги (ICUV), на цей форум?

Займаючись саме адвокацією в царині енергетики критичної інфраструктури і фокусуючись на цьому останні півтора роки, мій персональний меседж до наших міжнародних партнерів полягає в тому, що, по-перше, ми маємо спільно готуватися до зими, яка вже незабаром почнеться. Адже ця зима буде набагато важчою зі значно більшими викликами для України в порівнянні з минулою. Для цього є багато причин, які, зокрема, пов'язані з тим, що у нас немає того обладнання, яке було в тій кількості, щоб швидко відновлювати відповідні об'єкти. Ми спостерігаємо розширення спектру об'єктів, які таргетує Росія. А саме вони почали розширювати цей спектр від енергоактивів, які генерують і продають електроенергію, на об'єкти, які пов'язані з нафтопроводами і газопроводами. Тому для нас ця зима буде набагато складнішою. І нам потрібно набагато більше систем ППО. Нам потрібні інші рішення, які б дозволяли захищати в оперативному режимі ключові об'єкти енергетичної інфраструктури. Які б дозволяли нам збивати ті самі дрони, яких ворог накопичив у великій кількості і явно буде застосовувати їх масово проти одного-трьох об'єктів одночасно. Тобто ми бачимо, що вся зима буде складною. І без підтримки з боку наших партнерів нам дуже важко буде її пройти. Це перше. 

Друге – це питання, які стосуються безпосередньо ядерної безпеки. Світ, можна сказати, заснув під колискову МАГАТЕ, яке розповідає всі ці місяці про те, що вони є на Запорізькій АЕС, що там є їхні експерти, які здійснюють якийсь незрозумілий обмежений контроль. Ми пам'ятаємо, як містер Гроссі (Рафаель Гроссі, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії – ред.) розповідав про те, що він докладе максимум зусиль для демілітаризації Запорізької станції. Під цю колискову заснули партнери як на європейському, так і на американському континентах. Ми не бачимо взагалі ніяких санкцій з їхнього боку щодо ядерного терориста Росії і конкретно компанії "Росатом", яка захопила цю станцію. Те, що там відбувається, які ризики створюють росіяни там щодня і не тільки для безпеки України, я якраз пояснюю  нашим партнерам. Особливо наші європейські колеги мають зрозуміти, що ядерна хмара не знає кордонів. Якщо щось трапиться, то може зачепити і наших європейських партнерів. Тому я прошу їх звернути на це увагу і додати цей компонент до тих самих "червоних ліній", які комунікує Захід щодо Росії. Тобто чомусь застосування тактичної ядерної зброї це "червона лінія", а гіпотетичне або реальне створення загроз для ядерної безпеки на одній чи кількох наших ядерних станцій, ні. Про це не йде мова. 

І останнє на що я звертаю увагу. Це те, що не було ніяких запобіжних рішень чи санкцій для того, щоб унеможливити або щонайменше попередити про покарання Росії за підрив Каховської ГЕС. Наш президент попереджав, що станція була замінована росіянами. Але світ спокійно спостерігав, розповідаючи нам про те, що росіяни не будуть робити такі дурниці, що вони не будуть створювати загрози для власної армії. Тобто безкарність не просто породжує нові злочини, вона мотивує Росію до того, щоб використати, наприклад, Запорізьку АЕС як ядерну бомбу. 

Якщо цей сценарій росіяни реалізують і станеться катастрофа. Наскільки вона буде страшною для України, для Європи і для світу?

По-перше, ми маємо усвідомити, що Україна, будучи власником цієї станції, має відповідного ядерного регулятора. І він понад 6 місяців тому випустив рішення про те, щоб зупинити роботу всіх блоків ЗАЕС. Це припис, який є абсолютною умовою, яку не можна не виконувати. Росіяни, на жаль, зневажають це рішення. І час від часу намагаються перевести окремі блоки, які працюють в так званому холодному режимі, в "гарячий зупин". Чому це небезпечно? Якщо вони перед собою поставлять завдання якраз нанести максимальної шкоди, то за дуже короткий період часу вони, насправді, можуть розігнати блок до повного навантаження. І якщо не буде забезпечений процес охолодження реактора, то це сценарій для катастрофи. Це один з варіантів. Інший варіант – вони можуть використати сховище відпрацьованого ядерного палива. Це теж може спричинити доволі серйозні передумови для можливої катастрофи. Її розмір залежить від багатьох параметрів. Там варіантів безліч. Але розрахунки показують, що наслідки зможе відчути не тільки Україна, а й наші європейські партнери. Саме тому ми їм пояснюємо, що Росія перший раз в історії людства, фактично, перетворює ядерні об'єкти в ядерні бомби. А світ при цьому заплющує на це очі і вказує пальцем на МАГАТЕ, перекладаючи таким чином відповідальність. 

Фото Світлани Мялик. Вікторія Войціцька

"Росатом" – це величезна машина впливу на політичне життя в інших країнах

Яку роль можуть відіграти санкції проти "Росатому", чому це важливо?

Це дуже важливо. Тому що в інших енергетичних напрямках Росії легше диверсифікувати свої ризики. Наприклад, втративши ринок нафти в Європі, вони переключилися на Китай та Індію. Зробили це доволі швидко і це дозволило їм, зокрема, уникати санкцій. "Росатом" – це величезна машина впливу на політичне життя в тих чи інших країнах, які вирішують будувати ядерні реактори на основі технології якраз "Росатома". Там мільярдні інвестиції. Портфель в "Росатома" сьогодні більше 200 мільярдів (доларів – ред.). Ці проєкти будуть реалізовуватись протягом 10 років, а потім ще експлуатуватися 40-50 років. Далі Росія ще робить залежними ці країни в питанні зберігання відпрацьованого ядерного палива. І це цикл, який вимірюється десятками років. Маючи "Росатом", Росія має ефективний інструмент впливу на рішення, на політику і формування політики в тих чи інших країнах на десятиліття. Подивіться на Болгарію, яка використовує виключно російське ядерне паливо. Вона обмежена в своїх можливостях, зокрема, і щодо допомоги Україні, щодо членства в НАТО і так далі. Тому що є дуже дієвий інструмент тиску зі сторони Росії на Болгарію. Тому санкції на "Росатом" – це можливість, в тому числі, зупинити цю криваву імперію від розповсюдження своїх щупальців по світу для того, щоб робити заручниками і країни, і людей на десятиліття від політики Кремля.

Коли це можливо взагалі і чи чує світ Україну?

Показовий був конкретно цей Варшавський форум. На одній з панелей якраз був представник Болгарії і розповідав про те, що ми не можемо відмовитися від Росії, тому що паливо для наших ядерних станцій звідти.  Ми відповіли, що ми теж були на 100% залежні від російських твелів. Але ми боролися і такі ж реактори, як в Болгарії, повністю перевели на американське паливо. Тобто, якщо є потреба в технічної супроводі, допомозі, то ми завжди готові допомогти нашим сусідам, щоб вони позбулися цієї залежності. Чи чують? Чують, прислуховуються. Поки що не чують складову щодо того, що, розповідаючи про мирний атом, треба абсолютно міняти парадигму відношення до безпеки саме атомних станцій. Бо Запорізька АЕС і Чорнобильська зона показали, що мирний атом дуже легко перетворюється в не мирний. Він перетворюється в бомбу, яка може бути використана проти і України, і сусідніх країн. Тут чомусь колеги поки не готові говорити про те, що МАГАТЕ неспроможне насправді побудувати систему, яка би діяла на упередження, щоб не було таких захоплень, щоб не було актів ядерного тероризму. Тобто має бути створено щось альтернативне.  Але будемо над цим працювати, тому що це в інтересах не лише України, а й всього світу.  Ми зараз набираємо критичну масу, щоб зрушити всі ці питання з місця. Бо захист нашої енергосистеми, особливо підстанцій, які об'єднують наші ядерні блоки з енергосистемою, це взагалі має бути пріоритетом №1 на цю зиму. Адже ми стали більш залежними саме від ядерної генерації. І ризики створення умов для можливого якогось ядерного інциденту будуть зростати. 

До чого готуватися українцям? Як пережити зиму?

Насправді, люди психологічно вже готові, тому що вони знають і вже мають досвід. Зараз вже є певна вакцинація. Щеплення пройдене і ми щонайменше розуміємо, на що чекати. Як готуватися? Як і минулого року. В селах люди купували дровами, купляли відповідні накопичувачі електроенергії, генератори. Але ми все одно маємо розуміти, що країну з населенням 30 мільйонів, де значна частка живе в містах, генератори не врятують. Тому більше ППО різного характеру. Плюс рішення, які б дозволили фізично захистити наші об'єкти критичної інфраструктури від цих атак. Це все треба робити. Тому, фізично ми виживемо. Питання в тому, що я б хотіла, щоб наші партнери усвідомили і нарешті наважились сказати, що ми з вами до української перемоги. І ми будемо давати вам усе, щоб Україна перемогла якомога швидше.