Повне відключення ЗАЕС за 10 днів — мер Енергодара про загрозливу ситуацію на станції

Повне відключення ЗАЕС за 10 днів — мер Енергодара про загрозливу ситуацію на станції

В зв’язку з нічними обстрілами України російськими солдатами Запорізька атомна електростанція була повністю знеструмлена. Як повідомив Енергоатом, це загрожує аварією з радіаційними наслідками для всього світу. Більше подробиць про ситуацію в регіоні Українське радіо дізнавалось в міського голови тимчасово окупованого міста Енергодар Дмитра Орлова.

0:00 0:00
10
1x

Фото: EPA/UPG

"Резервні дизельні електростанції — це останнє джерело електрики, яке є на станції"

"Ситуація на атомній станції, на жаль, повторюється з осені минулого року та початку 2023 року вже вшосте. Цього періоду повне знеструмлення набуло таких ситуацій, що атомна станція залишається без живлення основного, включаються резервні електростанції. Ситуація, з якою персонал вже справлявся неодноразово, і до сьогоднішнього моменту вона була контрольована. Проте сьогодні вночі завдяки обстрілам окупантів атомна станція відімкнулась від останньої  можливості живлення з енергосистеми України. Остання повітряна лінія була знеструмлена", — розповів Дмитро Орлов.Міський голова додав, що це призвело до того, що в роботу включилися резервні системи живлення для того, щоб забезпечувати охолодження ядерного пального. Проте резервних потужностей не вистачає для того, щоб забезпечити роботу систем в попередньому режимі: "П’ятий та шостий енергоблоки практично всю зиму відпрацювали в режимі гарячого зупинення. Це давало змогу підтримувати мінімальні параметри по установках та генерувати мінімальну кількість пару для того, щоб забезпечувати власні потреби по промисловому майданчику. На жаль, зараз п’ятий та шостий енергоблоки переводяться в режим холодного зупинення і ситуація нестабільна, тому що резервні дизельні електростанції — це останнє джерело електрики, яке є на станції". "З проєктного розрахунку запас дизельного пального зберігається на десять днів. Після того, як воно закінчиться, наслідки можуть бути непередбачувані, бо ядерне пальне треба охолоджувати, навіть якщо воно не працює з точки зору теплової генерації, й через кілька років після того, як воно виведено з ядерних реакторів".

10 днів: що далі?

"Чекати нема чого, треба якомога скоріше відновлювати живлення з централізованої електричної мережі: або повітряні лінії, або тимчасові лінії організовувати. Після останніх знеструмлень впродовж кількох діб вдавалось відновити систему централізованого живлення і катастрофи завдяки зусиллям персоналу вдавалось запобігти", — наголосив Орлов.

Проте, як додав міський голова Енергодара, станом на ранок окупанти не пускають на територію атомної станції інший персонал, окрім оперативного: "Я не можу сказати, з чим це пов’язано, адже не пускати персонал на станцію, коли там відбуваються такі події, — це нерозумно".

"Окупанти розміщують воєнну техніку в приміщеннях діючих енергоблоків"

"Росіяни використовують атомну станцію більше року як ядерний щит. Вони розуміють, що Збройні Сили України в жодному разі не будуть піддавати обстрілам ті об’єкти, які знаходяться на атомній станції та поблизу, бо це — найбільша атомна станція Європи. Окупанти цим користуються і використовують її як місце постійного перебування техніки. Навіть в промислових приміщеннях вони розміщуються, там, де поблизу знаходяться й величезні об’єми з турбінним маслом, й газопроводи з воднем. Пожежо- та вибухонебезпечні речовини знаходяться поблизу техніки, яку розміщують росіяни", — розповів Орлов.