Очікування швидкої перемоги породжує розчарування — психологиня про інформаційні маніпуляції під час війни

4.02.2023 р., 12:58
Очікування швидкої перемоги породжує розчарування — психологиня про інформаційні маніпуляції під час війни

Як відбувається маніпуляція інформацією під час війни? Чому ідея про швидкий контрнаступ та перемогу України є небезпечною для психологічного стану українців? Які інформаційні вкиди призводять до розчарування та втрати мотивації боротись? Про це в ефірі Радіо Культура розповіла психологиня та журналістка Лариса Волошина.

0:00 0:00
10
1x

Фото: unrevealedfiles

Як відбувається маніпуляція інформацією

"Інформаційно-психологічні спецоперації не відбуваються самі по собі. Це підготовка в контексті інших подій. Якщо хтось намагається вплинути на свідомість мас, він робить це з якоїсь причини. Тому коли ми бачимо повідомлення, які стосуються важливих для нас тем, варто не входити в емоції, які має викликати маніпулятор — зневіру, недовіру, розчарування і багато інших речей, які є для нас деструктивними.

Перший крок маніпуляції — подія створюється штучно або це реальна подія, якій маніпулятор дає вигідне для себе трактування. Про це свідчить апеляція до емоцій, відсутність балансу думок та дослідженого факту, інтерпретація тощо. Тобто відбуваються перетлумачення події у потрібному ключі.

Далі береться наступна подія, яка слугує підтвердженням цього тлумачення, яке маніпулятор навіює масам. Потім ця подія знову перетлумачується і суспільство підштовхує до потрібного висновку. А коли є висновок, вже є конкретна дія", — пояснює психологиня Лариса Волошина.

"Хапають на вулицях і роздають повістки"

Волошина зауважує, що нині ми спостерігаємо фейкову кампанію про повістки,  нібито чоловіків хапають на вулицях і роздають повістки. "Деякі з цих відео або російські, або зняті не тоді й не там. Тобто є фікцією", — коже вона. Психологиня пояснює: "Є подія — незаконна роздача повісток. Одночасно нам говорять про масове вторгнення і повторення 24 лютого, яке почнеться сьогодні-завтра, хоча військові аналітики кажуть, що росіянам немає чим повторювати".

Відтак вона переконана, що основна мета — спровокувати людей на те, що їх неправильно і незаконно мобілізують до війська. Хоча процес мобілізації в Україні прозорий, цивілізований, достатньо контрольований і зрозумілий суспільству, адже в країні війна. Таким чином нас намагаються позбавити віри, що ми перемагаємо, і залякують, наголошує психологиня.

"Очікування швидкої перемоги породжує розчарування"

Коли людина очікує, що якісь випробування завершаться ось-ось і їй дають якусь дату, а цього не відбувається, вона втрачає жагу до життя і віру в те, що треба боротися і вижити, зазначає Волошани. "Коли українцям говорять, що війна закінчиться за два-три тижні або влітку, це створює певні очікування, а потім розчарування і надлам. Паралельно ще показують, що в Міноборони крадуть, а всюди зрадники. Тож важливо правильно комунікувати і пояснювати", — каже вона.

За її словами, "коли спочатку кажуть про перемогу, а потім, що Україна може й не виграти у війні, як казав колишній радник Офісу президента Олексій Арестович, якому вірила чимала кількість українців, це викликає у людей паніку та шок. Бійці втрачають мотивацію та рішучість і не хочуть віддавати своє життя за химеру. А саме мотивовані люди — це основа нашої перемоги".

"Війна не закінчиться у березні коротким великим наступом України"

Волошина запевняє, що найбільшим ризиком є віра в контрнаступ, на який ми очікуємо як певну точку, після якої ми нарешті переможемо. Водночас звучать тези, якщо контрнаступу немає, то війна програна. Це велика омана: Україна чекає моменту.

"Суть нашого успіху на Київщині, Харківщині та Херсонщині полягав в тому, що ми чітко розуміли момент, коли зробити удар. Аналітики говорять про те, що у росіян останнім часом зменшується кількість артилерії, яку вони здатні використовувати. Якщо на початку війни вони робили 60 тисяч пострілів на день по всій лінії фронту, потім 20 тисяч, а сьогодні 10-15 тисяч. У них недостатньо боєкомплекту, а наші HIMMARS розбивають їх склади. За такої динаміки за два-три місяці росіяни не будуть здатні захищати хоча б щось, і це буде дуже вдалий момент для нас, аби йти в контрнаступ. Однак нам потрібно звільняти свої території, змушуючи ворога заплатити величезну ціну, але при цьому якомога менше втрачати життів наших захисників і мирних мешканців", — зазначає журналістка.

Ціна на яйця, яка дискредитує Міноборони

"Є опублікований документ (про закупівлі для українських військових — ред.), в якому яйця чомусь в кілограмах, хоч і ціна найменша. Це не повноваження міністра, а звичайного клерка, який відбирає пропозиції і це пропустив. Звісно, щодо цього має бути розслідування і ми маємо покарати корупцію. Однак у цьому випадку є люди, які апелюють до емоцій і роздмухують скандал, вимагаючи відставки Олексія Резнікова, який особисто їздить і домовляється про зброю. У цій ситуації мене насторожує відсутність розслідування, й наразі все нагадує інформаційно-психологічну спецоперацію: є подія у вигляді публікації документів, інтерпретація їх як корупції, скандал і висновок, що Резніков має піти у відставку. І це маніпуляція", — пояснює Волошина.