Не дамо шансів російській брехні.
Останнім часом у TikTok та Instagram можна зустріти короткі відео про відкриття ресторанів, кафе і навіть курортів в українських містах, яких насправді не існує.
Минулої середи, 25 грудня, українцям почали надходити фейкові повідомлення, про начебто заборгованість перед "Новою поштою". Ці листи виявилися фішинговою розсилкою, яка не має жодного відношення до поштової компанії. Кіберзлочинці використовують розилку для того, щоб обдурити людей і заволодіти їхніми особистими даними або грошима.
Про початок першої радянсько-української війни, важливу віху в боротьбі за незалежність Української Народної Республіки. Як російська пропаганда викривлює події національно-визвольної боротьби українців столітньої давнини?
Фейк — що в росії вже начебто проживає "більше українців, ніж в Україні". Як кремль використовує подібні дезінформаційні наративи, і чому маніпулювання статистикою стало інструментом у війні з реальністю.
Шахрайські схеми в інтернеті та соцмережах. Фейкові виплати, якими користуються зловмисники, аби викрасти персональні дані та доступ до банківських карток.
Різдво Христове — одне з найбільших свят християнського світу. За два тисячоліття навколо нього сформувалася не лише багата традиція, а й чимало міфів. Актуальною залишається тема маніпуляцій, пов’язаних з датою святкування Різдва. Російська пропаганда досі активно поширює міфи про так зване "католицьке" та "православне" Різдво, намагаючись розділити людей.
Росія не припиняє створювати фейки на мовну тематику: свіжий такий — виявила харківська організація "Ґвара Медіа". Це сфабриковане рекламне оголошення, яке закликає харків'ян ставати до лав т.зв. "мовних інспекторів". При цьому фейкове оголошення містить провокаційний текст: "Ти можеш прочитати цей напис без зусиль? Можливо, ти рашист. Розмовляй українською! Стань мовним інспектором!". На перший погляд, фото цієї реклами схоже на справжнє, пишуть фактчекери, але аналіз показав, що це — черговий фейк, який не має нічого спільного з реальністю.
В середині грудня 2024 року російські медіа опублікували заяву Марії Захарової, речниці міністерста закордонних справ росії, в якій вона стверджує, що кремль ніби то сумлінно виконує зобов'язання за Будапештським меморандумом і не має наміру застосовувати ядерну зброю проти України.
У соціальних мережах поширюється фейк про те, що уряд України нібито планує скоротити витрати на протезування та реабілітацію військових починаючи з 2025 року. Про таке буцімто заявив міністр охорони здоров’я. Проєкт "СтопФейк" перевірив цю інформацію і встановив, що подібні чутки не мають нічого спільного з реальністю.
У телеграм-каналах знову поширюється фейкова інформація про те, що організація ЮНІСЕФ нібито розпочала видачу гуманітарних наборів для українців. Оголошення запевняють, що від 9 грудня можна отримати все: від продуктових наборів та ліків — до зарядних станцій та грошових виплат. Проте ці оголошення створені шахраями. У ЮНІСЕФ повідомили, що такого роду гуманітарну допомогу організація зараз не надає.