Не дамо шансів російській брехні.
Про початок першої радянсько-української війни, важливу віху в боротьбі за незалежність Української Народної Республіки. Як російська пропаганда викривлює події національно-визвольної боротьби українців столітньої давнини?
Фейк — що в росії вже начебто проживає "більше українців, ніж в Україні". Як кремль використовує подібні дезінформаційні наративи, і чому маніпулювання статистикою стало інструментом у війні з реальністю.
Шахрайські схеми в інтернеті та соцмережах. Фейкові виплати, якими користуються зловмисники, аби викрасти персональні дані та доступ до банківських карток.
Різдво Христове — одне з найбільших свят християнського світу. За два тисячоліття навколо нього сформувалася не лише багата традиція, а й чимало міфів. Актуальною залишається тема маніпуляцій, пов’язаних з датою святкування Різдва. Російська пропаганда досі активно поширює міфи про так зване "католицьке" та "православне" Різдво, намагаючись розділити людей.
Росія не припиняє створювати фейки на мовну тематику: свіжий такий — виявила харківська організація "Ґвара Медіа". Це сфабриковане рекламне оголошення, яке закликає харків'ян ставати до лав т.зв. "мовних інспекторів". При цьому фейкове оголошення містить провокаційний текст: "Ти можеш прочитати цей напис без зусиль? Можливо, ти рашист. Розмовляй українською! Стань мовним інспектором!". На перший погляд, фото цієї реклами схоже на справжнє, пишуть фактчекери, але аналіз показав, що це — черговий фейк, який не має нічого спільного з реальністю.
В середині грудня 2024 року російські медіа опублікували заяву Марії Захарової, речниці міністерста закордонних справ росії, в якій вона стверджує, що кремль ніби то сумлінно виконує зобов'язання за Будапештським меморандумом і не має наміру застосовувати ядерну зброю проти України.
У соціальних мережах поширюється фейк про те, що уряд України нібито планує скоротити витрати на протезування та реабілітацію військових починаючи з 2025 року. Про таке буцімто заявив міністр охорони здоров’я. Проєкт "СтопФейк" перевірив цю інформацію і встановив, що подібні чутки не мають нічого спільного з реальністю.
У телеграм-каналах знову поширюється фейкова інформація про те, що організація ЮНІСЕФ нібито розпочала видачу гуманітарних наборів для українців. Оголошення запевняють, що від 9 грудня можна отримати все: від продуктових наборів та ліків — до зарядних станцій та грошових виплат. Проте ці оголошення створені шахраями. У ЮНІСЕФ повідомили, що такого роду гуманітарну допомогу організація зараз не надає.
Проросійські медіа поширили нову сенсаційну історію про українського біженця в Європі, який нібито пограбував 42 помешкання, маскуючись під власника квартири. Класичний приклад дезінформації — вигадки російської пропаганди, яка прагне дискредитувати українських біженців у Європі. Зокрема, маніпулюючи не тільки образом українців, а й стереотипами щодо вихідців з Африки та Близького Сходу. Ці фейки мають на меті сіяти розбрат між різними етнічними групами в Європі.
Нова шахрайська схема, в якій зловмисники намагаються видати себе за "Нафтогаз" і розповсюджують інформацію про надання нібито безкоштовгого газу та виплату в 5 тис. грн. Насправді це спроба викрасти особисті дані українців.