Програма про особливості та причини виникнення діалектів, що є різновидами мови, які люди використовують для спілкування на певній території держави. Слухачі почують цікаві, незвичні слова, дізнаються, як і чому вони утворилися і в яких регіонах України ними послуговуються. Крім того, будуть проаналізовані особливості словотвору відповідно до географічного розташування регіону та його історії.
Що таке "ПАЙТА"? Це діалектна назва верхнього одягу для активного дозвілля, переважно з трикотажу, розповсюджене на півдні та сході України, зокрема у Криму та Донецьку.
Що таке "БЕКМЕС"? Головним символом Херсонщини є кавун. А бекмес — це варення із кавунів. Діалектизми Херсонщини.
Що таке "ЦВЯК"? Цвяк використовується у говірках Хмельниччини для позначення цвяхів. Це — діалектне слово, яке має своє коріння в польській мові.
Що таке "ТАЙСТРА"? Це — сумка через плече, зроблена зі шкіри й оздоблена за гуцульськими традиціями. Саме так її називають на Прикарпатті. Діалектизми Івано-Франківщини.
Що таке "ПЛЮШКА" або ще "ДОШКА"? Так на Сумщині кажуть на кожушок, який вдягали жінки, виходячи на вулицю. Діалектизми Сумщини.
Що таке "ВАР'ЮВАТИ"? Це — біситися, божеволіти. Це галицький діалектизм, який вживають на Тернопільщині. А ще: баняк — це казан, чавунний горщик; пательця — сковорода; захцянка — бажання; маринарка — жакет, піджак; мешти — туфлі, взуття; вар’ят — божевільний; виходок — вбиральня.
Що таке "ДЗИГАРОК"? Так називають годинник на Буковині. Діалектизми Буковини.
Що таке "ЧАРА"? Важливий наголос. Якщо наголос на першому складі, то це буде старовинна посудина для пиття вина. Якщо на останньому — сковорідка. Діалектизми Кіровоградщини.
Що таке "ГОДЗЯ"? Це — страва із овочів та м'яса, яку здавна готують на Житомирщині, а також у селах подільської частини Вінниччини.