war

"Справа Порошенка" може спровокувати політичну кризу в Україні — думка політолога

9.01.2022 р., 21:13

Суд наклав арешт на все майно п’ятого президента України Петра Порошенка. Які політичні наслідки для чинного глави держави Зеленського матиме справа Порошенка розповів в ефірі Українського радіо директор програм практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

Про паралелі Зеленського і Януковича

Лунають думки упродовж останнього тижня, що президент Зеленський вирішив йти шляхом Віктора Януковича у тому сенсі, що Янукович домігся судового вироку для Юлії Тимошенко і вона опинилася за гратами. Водночас є і відмінності. Зокрема те, що Янукович, коли приходить до влади, саджає Юлію Тимошенко одним із перших своїх кроків. Тобто це одна із перших його справ, що він взагалі робить. Ба більше, Янукович це робить, нарощуючи ініціативу: переміг Юлію Тимошенко на виборах, одразу намагається її посадити, розгромлює її Кабінет міністрів, звільняє з прем’єра, арештовує і саджає, а також громить її політичну силу. Натомість у Зеленського відсутня стратегічна ініціатива, йому пропонували робити те ж саме з Порошенком, він не пішов на цей сценарій. Минув час, пройшла більш як половина його каденції. До президентських виборів 2024 року залишається дуже мало часу.

Друга відмінність: Янукович арештовує Тимошенко, коли у неї високий антирейтинг, коли вона програла вибори Януковичу. Цей антирейтинг у Юлії Тимошенко нарощується, бо її починають звинувачувати у всіх гріхах, а позитив на себе тягне та контролює інформаційний простір команда Януковича. Натомість, коли така ситуація була у Зеленського і Порошенка, коли у Порошенка було 70% антирейтингу, провадження проти нього не відкривали. А станом на тепер антирейтинг Зеленського і Порошенка зрівнялися.

У той же час українці вважають справу Порошенка політичною і думають, що Зеленський здійснює вибіркове правосуддя. Це те, що було за Януковича. Тоді люди казали: "Посадили Тимошенко і все? На цьому посадки закінчилися? У цій країні більше нікого немає за що садити?". Така ж історія буде і зі справою Порошенка. Медведчук сидить вдома, а Порошенка хочуть відправити в ізолятор. Тобто українцям буде зрозуміло, що Зеленський не наводить лад, не здійснює верховенство права, а робить розправу. При цьому українці можуть не вийти на вулиці, але плюсів у Зеленського не додасться.

Про сценарії після повернення Порошенка

Можуть бути різні варіанти вирішення справи Порошенка. Можуть спустити все на пси. Порошенко повернеться, поспілкується з генпрокурором, пояснить, що він є народним депутатом, постійно перебуває в Україні та не збирається виїжджати за кордон. Інший варіант — Порошенка вирішують арештувати, народ повстав і фізично його відбив. Третій варіант — його арештували і відправили на домашній арешт. Серед варіантів є навіть політична криза, тобто в Україні може бути заблокована Верховна Рада і буде опозиційне повстання на рівні парламенту за розправу над політичним опонентом. Якщо до цього дійде, то це буде найгіршим сценарієм, бо це не підвищить обороноздатності Україні.

Фото: facebook.com/petroporoshenko

"Справа Порошенка" може спровокувати політичну кризу в Україні — думка політолога

Новини по темі