war

Ґендер у ЗСУ: чи стала армія доступнішою для жінок? Коментує експертка

6.12.2021 р., 10:36

В Україні кожен шостий військовослужбовець — жінка. Про ґендер у Збройних Силах України та те, чи стала армія більш пристосованою для жінок, в ефірі Українського радіо розповідає радниця Головнокомандувача ЗСУ з гендерних питань Вікторія Арнаутова.

Як жінки змінили ЗСУ?

Жінки змінюють ЗСУ не тільки кількісно, але й якісно. Та гіпермаскулінність, яка притаманна військовій справі трохи змінюється, так само як змінюється і характер війн. Тому нашій армії потрібні нові навички, які відрізняються від традиційно-чоловічих. Це питання якраз і вирішується за рахунок тих жінок, які заходять у ЗСУ. 

Чи дозволяють жінкам в ЗСУ проявляти свої природні якості?

Цей процес відбувається по-різному. Хтось і з командирів, і зі службовців є ґендерно-чутливий від природи, тому там стосунки більш гармонійні. Але ще є місця, де потрібно працювати над усвідомленням того, що ми різні і по-різному виконуємо воєнну справу. Я би хотіла, щоб у нас якнайшвидше з'явилися лідерські програми окремо для жінок і для чоловіків. Жінки дуже сильні у своєму лідерстві, у своїй величі. Нам дійсно не вистачає того, щоб жінки на повну могли привносити внесок у службу за рахунок своїх знань та навичок. Важливо зазначити, що повна інтеграція жінок в армію насьогодні ще не відбулася в жодній країні світу. 

Наскільки українська армія пристосована до жінки-військовослужбовиці?

Ми ще не завершили цей процес адаптації. Тому і форма, і бронежилети не адаптовані під жінок. Наразі це наші виклики. До речі, це проблема не тільки жінок. Багато чоловіків змушені підлаштовувати форму під себе. Тобто одяг не зовсім відповідає усім анатомічним різновидам військових. Нам потрібно взагалі змінити систему забезпечення, провести повну реформу, яка ще не відбулася всередині ЗСУ. А це процес не дуже швидкий. 

Про визнання чоловіками рівності жінок у ЗСУ 

В бригадах, які постійно ротуються в зону конфлікту, більш здорове відношення до жінок на бойових посадах. Там жінки дійсно повноцінно виконують свої обовязки. 

А ґендерні стереотипи частіше зустрічаються в тилових частинах. 

Чи змогла б жінка очолити Міністерство оборони та як би це сприйняло суспільство?

Я ставлюся до цього позитивно. Для мене Міноборони це більше про задоволення потреб армії. Це не військова справа. Думаю, що жінка могла би з цим чудово справитися. Процес ґендерних трансформацій цілий процес, який не приходить дуже швидко. Потрібно навчати і суспільство, більше інформувати. А армія частина цього суспільства. 

Нагадаємо, що 6 грудня Україна відзначає День Збройних Сил України. У 1991 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про Збройні сили України", "Про оборону України", а 13-го грудня Концепцію оборони і будівництва Збройних сил України, які визначили основні принципи та напрями розбудови українського війська.

Фото: АрміяINFORM

Ґендер у ЗСУ: чи стала армія доступнішою для жінок? Коментує експертка

Новини по темі