Мобільний додаток

П’ять столичних вулиць імені солістів Національної опери

22.09.2020 р., 18:00

Десятки вулиць у столиці названо на честь співаків-солістів Національної опери. Про п’ять видатних артистів, чиїми іменами сьогодні увінчані київські вулиці в ефірі радіо Культура розповідає радіоведуча Ірина Пашинська.

Вулиця Анатолія Солов’яненка

Наймолодша вулиця названа на честь одного зі співаків, якого більшість пам’ятає ще у виставах Національної опери України. У березні цього року постійна комісія Київради у питань місцевого самоврядування підтримала низку нових столичних топонімів. Зокрема вулицю Олександра Бойченка у Дніпровському районі було перейменовано на честь героя України народного артиста Анатолія Солов’яненка. Вулиця вже має свою історію. На мапі Києва вона з’явилася у 60-их роках. У 1964 році її було названо на честь українського радянського письменника Олександра Бойченка. Видатний співак Анатолій Солов’яненко помер 1999 року і через 20 років у Києві, де він жив і працював з’явилася вулиця імені чудового співака-тенора.  В різних містах України уже є вулиці Анатолія Солов’яненка. Вона є у Білій Церкві, у Козині, у Донецьку та кількох населених пунктів Донецької області, а також місті Костополі Рівненської області і місті Каховка Херсонської області. Крім того ім’я Анатолія Солов’яненка увічнено і в інший спосіб. 25 вересня 2002 року в день сімдесятиріччя співака на фасаді будинку, де він жив на вулиці Інститутській, 16 було встановлено меморіальну дошку.

Вулиця Оксани Петрусенко

Це одна з найстарших вулиць, яка у 1944 році з’явилася на мапі Києва в Голосіївську районі. Де доволі далеко від театру, де артистка співала і не близько від місця, де вона мешкала. Ще одна адреса, пов’язана з іменем Оксани Петрусенко – це будинок, де вона жила, коли переїхала з Харкова до Києва. Це вулиця неподалік оперного театру – вулиця Богдана Хмельницького, 66. На цьому будинку є меморіальна дошка. На ній зазначено. Що тут жила видатна співачка, народна артистка України Оксана Петрусенко. Вона прожила в Києві лише 6 років, оскільки померла у віці 40 років після пологів. Попри те вона увійшла в історію нашого виконавства як  неперевершена оперна співачка. Нею захоплювалися дуже багато видатних митців. Павло Тичина був одним із друзів Оксани Петрусенко.

Вулиця Марії Литвиненко-Вольгемут

У 1962 році на мапі міста Києва з’явилася  вулиця Івана Паторжинського, а в 1967 – вулиця Марії Литвиненко-Вольгемут. Ці двоє видатних співаків працювали в один період на сцені Київського оперного театру. Вони були партнерами по сцені і легендарними виконавцями Одарки і Карася в опері Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм". Це було хрестоматійне виконання, яке потім наслідувало не одне покоління солістів національної опери України. Вулиця Марії Литвиненко-Вольгемут з’явилася у Святошинському районі. Пролягає ця вулиця від бульвару Кольцова до Кільцевої дороги і вулиці Зодчих. Її протяжність зовсім невелика – приблизно півкілометра. Неймовірна співачка, в творчому доробку якої було близько 70 партій. Марія Іванівна була примою Національної опери першим наставником був наш видатний диригент Микола Садовський. Вона померла в 1966 році і вже наступного року її іменем було названо вулицю в місті Києві.

Вулиця Івана Паторжинського

Вулиця знаходиться в центрі неподалік від вулиці Прорізної. Якщо від Хрещатика підійматися вгору по Прорізній, то не доходячи до Володимирської праворуч буде вулиця Івана Паторжинського. Ще є одна вулиця пов’язана з прізвищем цього чудово артиста, славетного співака-баса. Це вулиця, на якій він мешкав і де є меморіальна дошка. А мешкав видатний артист на вулиці Марії Заньковецької, 4. Тут встановлено гранітну меморіальну дошку.

Вулиця Зої Гайдай

Хоч сама співачка жила на Пушкінській, 20 вулицю її ім’ям назвали на Оболоні у 1970 році. Вона співала у дуеті разом з Іваном Козловським в опері "Запорожець за Дунаєм". Цих співаків об’єднує і Київ і чудова викладачка Олена Муравйова, яка навчила їх мистецтву співу і навчила бути артистами.

На фото Анатолій Солов'яненко Український репортер

П’ять столичних вулиць імені солістів Національної опери

Новини по темі