Мобільний додаток

Як і чому НЛП використовують у політиці

15.08.2019 р., 15:15

У політичній сфері нерідко зустрічається абревіатура НЛП — нейролінгвістичне програмування. Це методика впливу на людську підсвідомість. Більше про це у проекті Українського радіо "Еволюція виборця".

 

Мета використання НЛП у політичній сфері — намагання за допомогою психо-технологій проникнути у підсвідомість і, змінивши чи трансформувавши думки, погляди, ідеали, зумовити таку поведінку окремої людини, групи чи мас, яка б максимально сприяла завоюванню, використанню та втриманню влади. Перевага маніпулятора полягає в тому, що об’єктові впливу не нав’язують певну думку, а штучно створюють інформаційний контекст, який стимулює "цілком самостійне" формування необхідних думок та висновків.

Шлях нейролінгвістичного програмування до політичної сфери був пройдений швидко. Невдовзі після виникнення, НЛП потрапило до поля зору військових і спецслужб. У грудні 1987 року керівництво Пентагону розглянуло доповідь "Про можливості використання НЛП для підготовки спецслужб і військових фахівців" (витрати США лише на її підготовку становили понад півмільйона доларів).

Поступово технології НЛП зі сфери наукових досліджень та військових таємниць потрапили в бізнес, а згодом — у політику. Масовий інтерес політиків до цих технологій виник після передвиборчої кампанії Рональда Рейгана, в якій активно використовувалися досягнення й напрацювання НЛП.

Читайте також — Історія політичного маніпулювання: як це робили колись і що використовують зараз

Першою на пострадянському просторі технології нейролінгвістичного програмування в політичній сфері почала використовувати Росія. Вже у першій передвиборчій кампанії Бориса Єльцина один із піонерів російського нейролінгвістичного програмування Ситников висунув гасло "Голосуй — або програєш", що ґрунтувалося на двох прийомах НЛП (псевдовибору і штучного обмеження вибору) та забезпечило перемогу.

Нині технології нейролінгвістичного програмування є обов'язковими маніпулятивними засобами кожної виборчої кампанії в кожній державі.

В Україні, де політична боротьба має тенденцію до значного загострення протистоянь між політичними таборами, теж активно використовують прийоми НЛП для здобуття політичної перемоги. Ще у 2006 році український політтехнолог Сергій Нестеренко, прогнозуючи напередодні парламентських виборів розвиток та специфіку майбутніх політичних перегонів, зазначив: маніпулятивні технології застосовуватимуться так серйозно й інтенсивно, що вибори стануть "конкурсом на кращого маніпулятора". "Той, хто застосовуватиме кращі маніпулятивні технології, і стане переможцем", — заявив політтехнолог.

Разом із тим, варто зауважити, що нейролінгвістичне програмування часто називають псевдонаукою, адже немає жодних наукових доказів, які могли б підтвердити чи спростувати основні ідеї НЛП, ефективність її методів не доведена, та й сама вона не винайшла нічого нового.

Спецпроект Українського радіо "Еволюція виборця" — це 20 аналітичних ефірів та 3 публічні заходи. Його основні завдання — аналізувати сучасні політтехнології та методи впливу, робити факт-чекінг заяв представників різних політичних сил, розвінчувати маніпуляції, міфи та фейки. Його мета — сприяти розвитку критичного мислення громадян, аби вони об'єктивно оцінювали те, що відбувається, та могли робити вільний, усвідомлений вибір.

Слухати всі ток-шоу.

Слухайте спецпроект у вівторок та четвер, початок о 18:10.

Проект реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Фото - unsplash.com

Як і чому НЛП використовують у політиці

Новини по темі