Мобільний додаток

Партії, які набирають понад 2% на виборах, вже витратили на телевізйну рекламу близько 300 мільйонів гривень — "Чесно"

15.07.2019 р., 19:34

Фінансовий моніторинг показує, що всі партії, які за попередніми даними соціологічних опитувань долають 2% бар'єр, активно рекламуються на телебаченні. Сумарно на телевізійну рекламу вони вже витратили близько 300 мільйонів гривень. Про це Українському радіо в програмі "Сьогодні.Ввечері" розповіли аналітики громадського руху "Чесно" Ігор Фещенко та Олена Нікуліна.

Ведучі:

Віталій Науменко, Наталя Чорна

"Виборча кампанія тільки почалася, бо більшість партій зареєструвалися 21-23 червня. Вони свідомо затягували з реєстацією, що дозволило їм не звітувати про фінансування до реєстрації. Але навіть після цього, багато партій затягують з відкриттям виборчих рахунків",  розповів Ігор Фещенко.

Олена Нікуліна додає, що формально за законодавством вся політична реклама, яка вийшла до того, як партія зареєструвалася в ЦВК, не є агітацією: "Така реклама не обмежена і навіть може не містити спеціальної ознаки, що це агітація. Також партії можуть про неї не звітувати".

За її словами, з даних фінансвого моніторингу, який проводить громадський рух "Чесно", видно, що більшість партій, яким дають понад 2% голосів на виборах 21 липня, активно рекламується на телебаченні: "Всі разом партії, що попередньо долають 2-відсотковий бар'єр, витратили близько 300 мільйонів гривень. Найбільше витрат у "Радикальної партії" Ляшка, "Європейської солідарності" та "Європейської стратегії"  Гройсмана".

Окремою темою, на яку звернули увагу аналітики, є привітання політиків, які активно з'являються у телевізійному просторі перед виборами: "В квітні і травні, ми пам'ятаємо, Ляшко, Новинський та Бойко вітали людей з Великоднем і 9 травня. Вони коштували кожному політику декілька мільйонів гривень, і партії можуть не вносити цієї інформації не лише до звітів про виборчі фонди, але й до фінансових звітів самої політичної сили. Це вітальні промови політиків, за які нібито ніхто не платить".

"Проте люди дуже негативно реагують на політиків, коли дізнаються про вартість передвиборчої реклами. Наприклад, один бігборд коштує від 5 до 35 тисяч гривень на місяць залежно від локації. Секунда ролику на ТБ — від кількасот гривень до 2,5 тисяч гривень без ПДВ. Тобто один стандартний ролик обходиться партії десь у 130 тисяч гривень", — розповідає Ігор Фещенко.

За його словами, якщо порівнювати обсяг витрат і відсоток, який політики отримують на виборах, то можна вивести правило: "Великі витрати не є запорукою успіху на виборах, але відсутність витрат є гарантією того, що партія точно програє".

Тим паче, додає Олена Нікуліна, за даними Київського міжнародного інституту соціології, з року в рік 70-80% українців отримують основну інформацію за посередництва телебачення.

Як розповідає далі аналітикиня, традиційно найбільше на виборах заробляє телеканал "Україна": "У нього дуже високий рейтинг і через це високі ціни на рекламу. На другому місці — канал "1+1", який вже заробив понад 2 мільйонів станом на 7 липня".

Нагадаємо, відповідно до опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного з 25 червня по 7 липня, до Верховної Ради за результатами виборів 21 липня мають шанси пройти п'ять партій. Лідер рейтингу — партія "Слуга народу" — 47%, на другому місці — "Опозиційна платформа — За життя" — 11,6%, "Європейська солідарність" — 8,2%, партія "Голос" — 6,6% і "Батьківщина" — 6,4%.

Партії, які набирають понад 2% на виборах, вже витратили на телевізйну рекламу близько 300 мільйонів гривень — "Чесно"

Новини по темі