Мобільний додаток

Чи зміняться електоральні симпатії протягом останнього тижня виборчої кампанії — пояснюють експерти

15.07.2019 р., 19:00

Чи зміниться перелік партій, які за соціологічними опитуваннями проходять до парламенту, та як час проведення виборів вплине на явку виборців, говорили в ефірі Українського радіо політичний експерт Дмитро Сіманський та кандидат наук з державного управління, доцент Андрій Дуда.

Ведуча:

Галина Бабій

— Чи буде щось мінятися у переліку топових учасників цих парламентських виборів?

Андрій Дуда: Я не думаю, що кардинально щось зміниться, бо відсоток виборців, які визначились, достатньо високий. Але треба сказати, що всі політичні сили будуть намагатися в останній виборчий тиждень не зробити якоїсь помилки, адже вона може коштувати їм від 1,5% до 3-4%. Чи будуть якісь провокації, я не готовий казати, але заготовки, певна річ, є. Як, наприклад, ситуація вихідних днів, коли кортеж Зеленського мало не покалічив в ДТП дітей, проте суттєво воно не відіграє ролі.

Проте я би виокремив проблему того, що великий відсоток патріотичного виборця не буде предсатвлений у парламенті. Значною мірою це зумовлено тим, що є велике розтягування голосів патріотичними партіями: якщо проросійські сили можуть втратити максимум 2,5-3%, то патріотичні сили втратять в межах 16%.

Що може реально змінитися на виборах — це ситуація в "мажоритарках". Там дійсно цей тиждень для багатьох буде значити, чи вони пройдуть до парламенту чи ні. Тим паче, там застосовуються всі можливі виборчі технології.

— Чи вплине на явку літня відпустка та сезонна трудова міграція, та чи торкнеться це лідерів виборчих перегонів?

Дмитро Сіманський: Прогнозую, що буде небачена для літніх та дострокових виборів явка, десь на рівні 54%. Все тому, що зараз ми маємо не парламентські вибори в чистому вигляді, як вони відбувалися в нас раніше, зараз де-факто ми маємо третій тур президентських виборів. Зараз відбувається вотум довіри президенту Володимиру Зеленському і тій команді бренду "Слуга народу", яку він веде у парламент. Бренд "Слуга народу" у будь-якому регіоні автоматично доходить до рейтингу кандидата-мажоритарника десь 30%, десь 20%, а десь і 40%.

— Чи може хтось з партій, які йдуть за лідерами, ще підняти свій рейтинг?

Дмитро Сіманський: Інтриги є. Є інтрига, чи проходить "Опозиційний блок", чи набере "Слуга народу" більше 50%. Те ж стосується і партії "Голос": багато залежить від того, чи його виборці дійдуть до виборчих дільниць. Якщо 21 липня буде хороша погода, електорат "Голосу" піде на пляж, а якщо буде дощова погода — підуть на виборчі дільниці.

Андрій Дуда: Я не прогнозую такого великого відсотка "Слузі народу", хоча той вояж, який зараз робить Зеленський, додасть йому дуже серйозний відсоток.

Нагадаємо, опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного з 25 червня по 7 липня, до Верховної Ради за результатами виборів 21 липня, показує, що шанси пройти до парламенту мають п'ять партій. Лідер рейтингу — партія "Слуга народу" — 47%, на другому місці — "Опозиційна платформа — За життя" — 11,6%, "Європейська солідарність" — 8,2%, партія "Голос" — 6,6% і "Батьківщина" — 6,4%.

Слухати повну версію.

Чи зміняться електоральні симпатії протягом останнього тижня виборчої кампанії — пояснюють експерти

Новини по темі