war

Секрети оперного співу та те, якою була поза сценою Євгенія Мірошниченко: розповідь її учениці

7.06.2019 р., 16:05

Розмова про легендарну постать  оперну діву Євгенію Семенівну Мірошниченко. Про секрети її голосу і про те, як можна було потрапити в клас до оперної діви розповіла її учениця Тамара Ходакова в ефірі Радіо Культура в програмі Імператив.

Ведучий:

Олександр Пірієв

— Чи можна навчити так передавати голосом? Чи це такий Божий дар, якому треба зробити ограновування, як-то кажуть?

Мені здається, у разі з Євгенією Семенівною, це таке унікальне поєднання. Це, звісно, Божий дар. Такі люди народжуються раз на 100 років. Унікальний дар, унікальний тембр, унікальний діапазон, унікальна доля, яка потім вилилася в її голос. Ну і, звісно, фантастичний, геніальний викладач, професор Марія Едуардівна Донець-Тессейр, до якої Євгенія Семенівна мала щастя потрапити. Яка прийняла цю дитину, виростила, виховала, навчила і відправила в світ.

 Як можна потрапити в клас до оперної діви?

Знову-таки скажу, має бути поєднання. У вас може бути фантастичний голос, багатий, дужий, красивий, великого діапазону, але якщо у вас немає характеру і у вас немає що сказати людям — на жаль, нічого не вийде. Але ви можете мати скромніший голос, не такий великий, можливо, цікавого тембру, проте коли щось матимете в душі, в очах — все буде добре.

Я пишаюся тим, що вчилася в такого вчителя. І Мірошниченко дійсно навчила багатьох. Ми рахували: майже сто учнів виховала Євгенія Семенівна. І більшість, мабуть, відсотків 90 лишилася в професії. Це дуже великий відсоток.

— Яка була людина Євгенія Семенівна, коли її ніхто не бачив?

Надзвичайно м'яка, тепла. Насправді це була така маленька дівчинка. Розкажу такий секрет. Коли приходила до неї додому, то часто її можна було побачити з двома хвостиками. Це було тепло, дуже якось по-рідному, по-сімейному, дуже близько.

 Євгенія Семенівна давала ж не тільки школу, вона давала розуміння правильності, або, скажімо так, розуміння тієї старої школи, яку не можна просто пояснити тільки словами? Вона все-таки на уроках демонструвала, яким має бути інтонаційно голос?

Так, насправді вона до останнього дня все показувала голосом. Вона не нав'язувала. Вона спочатку пояснювала, вона давала зробити щось дитині самій, якщо не виходило — вона тільки тоді показувала.

Повний ефір можна послухати за посиланням

Євгенія Мірошниченко

Секрети оперного співу та те, якою була поза сценою Євгенія Мірошниченко: розповідь її учениці

Новини по темі