war

Парламентські вибори за чинним законом будуть "меншим злом", ніж прийняття виборчого кодексу —екс-нардеп

7.05.2019 р., 14:28

Прийняття нового виборчого кодексу нашкодить країні більше, ніж вибори до парламенту за старим законодавством. Таку думку висловив в ефірі Українського радіо Олександр Барабаш, народний депутат 1-го скликання, віце-президент Асоціації народних депутатів України, експерт з виборчого права.

 

Ведуча:

Галина Бабій


 

Інавгурація президента із технічного питання переросла у справжню сенсацію. Олександр Барабаш зазначає, що зазвичай всі ці моменти вирішувалися швидко, навіть якщо були судові позови, оскільки причин для затримки інавгурації немає.

У наступні 5 місяців він прогнозує конфліктну ситуацію:

"Якщо залишиться ця Верховна Рада, ці 5 місяців будуть місяцями протиборства і конфліктів, тому в інтересах держави України, після інавгурації думати про дострокове припинення повноважень", — впевнений експерт.

Він нагадує, що попередніх президентів приводили до присяги доволі швидко:

"1 грудня були вибори, а 5 грудня Леонід Кравчук уже був приведений до присяги і в той же день замість нього було обрано нового голову Верховної Ради. Це чіпляння за владу справляє надзвичайно негативне враження", — зазначає екс-нардеп.

Він розкритикував рішення парламенту вийти на роботу після всіх свят і вихідних 14 травня, вбачаючи у цьому відверту конфронтацію. Варіант відтермінування виборів експерт розглядає лише у випадку, якщо буде дано гарантії, що в стислі терміни цей парламент розробить світоглядно новий закон про вибори, і відмовиться від ідеї запровадити виборчий кодекс.

"Принципово важливо, за якими правилами відбудуться вибори, я дуже надіюся що буде зміна партократії народовладдям. Умовно кажучи, 73% людей — за зміну самої системи влади, хоча можливо вони цього не усвідомлюють. Ця начебто стабільність — я би назвав її партократією олігархів, а народ виконує роль "глядача на гальорці", який може посвистіти на виборах", — висловився Олександр Барабаш.

Політик закликав у новому законі позбавитися від партійної диктатури та підпорядкованості парламентських виборів партійним інтересам і перейти до втілення засад народовладдя.

"Якщо ВР буде наполягати на нинішньому законі, або на виборчому кодексі, вибори пройдуть по чинному законодавству, що буде "меншим злом", ніж виборчий кодекс", вважає депутат.

Що не так з запропонованим парламентом виборчим кодексом, пояснив телефоном політолог Валерій Клочок:

"Виборчий кодекс, який був підготовлений ще 2008 року не витримує ніякої критики. Там відсутні норми які гарантують демократичний принцип проведення виборів".

Він пригадав історію з роздачею гречки кандидатами-мажоритарниками на округах і припустив, що саме в таких  явищах і є корінь уявлення, що мажоритарна система непридатна для демократичних виборів.

"Була сформована навязлива теза що мажоритарки треба позбутися і панацеєю є ухвалення нового виборчого кодексу. Найбільша небезпека в тому що напередодні виборів намагатимуться змінити виборче законодавство, а світова практика показує що такі речі робити не можна. Ми вже обирали парламент за пропорційною системою у 2006 році і ми це проходили, але як на мене якщо ухвалять новий-старий виборчий кодекс, то сформувати пул з майже півмільйона спеціалістів, які будуть знати, як правильно організувати процес виборів за новими правилами буде дуже складно", — говорить Віталій Клочок.

Слухайте повну версію ефіру на сайті Українського радіо.

Новини по темі