Росія програла енергетичну війну — Плачков

Росія програла енергетичну війну — Плачков

Попри безпрецедентні в історії російські обстріли, українська енергосистема вистояла і працюватиме надалі, зазначає міністр палива та енергетики України 1999, 2005-2006 років, президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков. "Я впевнений, що ми пройдемо і цю зиму, і наступну", — запевнив Плачков в ефірі Українського Радіо у День енергетика. Будь-яка інфраструктура не може бути готова до таких варварських атак, які майже три роки чинить Росія, констатує ексміністр. Але українські енергетики знайшли спосіб дуже швидко відновлювати об'єкти, додає він. Загалом Росія програла нею ж розв'язану енергетичну війну – українська енергосистема вистояла, а Захід не піддався на шантаж, резюмує Плачков.

 

0:00 0:00
10
1x

 Ілюстративне фото: facebook / НЕК "Укренерго" 

"Енергетики робитимуть усе, щоб забезпечити українців і світлом, і теплом"

Спочатку хочу привітати вас як заслуженого енергетика України із професійним святом.

Дякую за поздоровлення. Я теж хочу привітати всіх своїх колег, мужніх, професійних, відданих своїй справі героїв-енергетиків. Вони заслуговують на велику шану від усіх нас і дивують своїми подвигами увесь світ. Усі мої колеги-енергетики телефонують, дивуються і не уявляють, як у таких умовах, коли тривають масовані безпрецедентні атаки на енергетичну структуру, коли є велика кількість зруйнованих і пошкоджених об’єктів, українські енергетики все-таки утримують енергосистему. Незважаючи ні на що, вони не допускають тотального блекауту в нашій країні. Я впевнений, що ми пройдемо і цю зиму, і наступну. Ми відновимо енергетику. Українська енергетика буде найсучаснішою, найбільш технологічною галуззю і як локомотив буде тягнути за собою розвиток економіки країни в цілому.

Зрозуміло, що ми не передбачали й ніколи навіть не прораховували такі складні ситуації, коли будуть окуповані атомні станції, як-то ЗАЕС, коли буде зруйнована Каховська ГЕС, коли є такі масовані атаки та пошкодження. Я завжди знав, що енергетики вирізняються надзвичайно високою відповідальністю та організованістю і вони виявлятимуть чудеса професіоналізму. Сьогодні стан в енергетиці дуже важкий, і не тільки з точки зору обладнання. Фінансовий стан дуже важкий. Втім у мене немає ніяких сумнівів, що ми все подолаємо. Енергетики робитимуть усе можливе і неможливе для того, щоб забезпечити українців і світлом, і теплом.


Іван Плачков. Фото: GMK Center

Українські енергетики знайшли спосіб дуже швидко відновлювати об'єкти

Від початку повномасштабного вторгнення Росія застосувала проти енергосистеми України 1300 ракет і близько 1000 дронів. Чи була готова енергосистема України і чи може будь-яка енергосистема у принципі бути готовою до такої навали? Як на вашу думку, наші енергетики таке навантаження витримують?

Енергосистема не може бути готова до безпрецедентних обстрілів, до сотні масованих атак. Це просто неможливо. І коли казали, що давайте ми будівельними спорудами будемо захищати, давайте ми енергетику закопаємо під землю, зрозуміло, що це нереально. Але українські енергетики знайшли спосіб дуже швидко відновлювати об'єкти. І якщо раніше передбачалось за регламентом, що ремонтні роботи трансформаторів, підстанцій чи енергоблоків на електростанціях повинні відбуватися місяць-два, а деякі тиждень, то нині українські енергетики це виконують дуже швидко. Там, де потрібен тиждень, вони відновлюють за день, а де місяці, вони відновлюють за два-три дні. Ми бачимо, яку кількість об'єктів пошкоджено і зруйновано внаслідок повномасштабних атак і, на жаль, відразу є відключення споживачів, навіть цілі райони, але через кілька днів все це відновлюється і енергосистема працює стабільно.

Росія програла енергетичну війну

Росія перед початком повномасштабного вторгнення навіть оголосила першу світову енергетичну війну. Ми пам'ятаємо, як вона погрожувала, що Європа замерзне вже в 2022 році, що не буде газу, будуть соціальні потрясіння і проблеми. Але цього не сталося. Росія програла енергетичну війну. І гаряча фаза цієї війни ведеться на території України. І я теж можу констатувати, що ми перемогли гарячу фазу. Ще будуть труднощі, ще можуть бути атаки і на електроенергетичну інфраструктуру, і на газотранспортну систему. Вони вже є. І були атаки на наші газові сховища, і газогін був пошкоджений. Але це ми будемо відновлювати і забезпечуватимемо необхідними енергоресурсами як наших споживачів, громадян України, так і економіку України.

Тож ви не можете згадати у світовій історії приклади, коли б армія воювала саме з енергетикою?

Ні, такого не було ніколи, і ніхто не передбачав. Це варварство, коли б’ють по інфраструктурі, яка забезпечує життєдіяльність, елементарні умови для життя громадян. Це безпрецедентно. Ніхто не думав, що можна підірвати греблю на ГЕС. Востаннє це відбувалося на ДніпроГЕС під час Другої світової війни, коли загинули десятки, якщо не сотні тисяч людей. Це вважалося величезним злочином в історії людства.

"Енергосистема України працюватиме"

Як енергетична інфраструктура працювала протягом третього року повномасштабної війни?

Удари були від самого початку повномасштабного вторгнення: по електростанціях, на електромережі, на підстанції. На жаль, обсяг пошкодженого обладнання збільшувався. І ми сьогодні маємо, я думаю, що не менше 60% різного пошкодженого обладнання. Це енергоблоки, підстанції, мережі. Тому це все накопичувалося. І зрозуміло, що 2024 рік був найважчим, але є подвиг енергетиків, допомога наших партнерів, друзів з інших країн, які допомагали фінансуванням, обладнанням, і те, що українська енергетика з 2022 року, напередодні повномасштабного вторгнення, інтегрувалася в європейську, дало змогу отримувати електроенергію з європейських країн, що допомагало стабілізації роботи вітчизняної енергосистеми. 

Такого в інших країнах не було. Так, двічі траплялися блекаути в мирні часи в Сполучених Штатах, коли Нью-Йорк на декілька днів залишався без електроенергії, були у Франції, коли частина країни опинилася без електроенергії. Але це було в мирні часи, й причиною таких ситуацій стало пошкодження обладнання. У нас при тому, що це були повномасштабні обстріли, є подвиг наших енергетиків, які утримують. І я впевнений, що і в майбутньому енергосистема працюватиме і тотального блекауту ми не допустимо.