Чому варто відвідати фестиваль "Протасів Яр"

Чому варто відвідати фестиваль "Протасів Яр"

15 червня в Києві стартує другий фестиваль "Протасів Яр". Цей захід — данина пам’яті Романа Ратушного — учасника Євромайдану, громадського активіста, ініціатора збереження Протасового Яру в Києві. Одразу після повномасштабного вторгнення хлопець пішов на фронт добровольцем і 9 червня 2022 року загинув під Ізюмом в ході виконання бойового завдання. І хоча Романа вже нема, друзі й однодумці продовжують втілювати його ідеї: відстоюють Протас, а в самому Яру на галявині просто неба досі тривають покази фільмів, які він започаткував. З минулого ж року там проводять масштабний фестиваль, який вчить любити й захищати українську культуру, історію та рідний дім. Про програму фестивалю, а також про його візії ведучі шоу РанокПро на Радіо Промінь Дмитро Захарченко й Леся Антипенко розпитали  членкиню Координаційної ради фестивалю, поетесу Тетяну Власову.

0:00 0:00
10
1x

Фото Сергія Нечая з фейсбук-сторінки fest.protasiv.yar 

"Протасів Яр" — це ніби ти опиняєшся серед своїх і при цьому маєш можливість слухати дуже важливі речі, дискутувати, насолоджуватись провідними українськими музикантами, їхньою творчістю, поетами, поетками, тобто насичуватись цією культурою" 

Таню, привіт. Серед наших слухачів є люди, які вперше чують про цей фестиваль, тож давай окреслимо, про що саме йдеться?

Цей фестиваль започаткований минулого року, він проходив з травня по вересень кожні два тижні. І цього року він відкривається 15 червня й триватиме до вересня. Загалом відбудеться чотири дні цього фестивалю. Наступні дати оголосимо трішки пізніше. Це фестиваль пам’яті громадського активіста й розвідника 93-ї бригади "Холодний яр" Романа Ратушного, який загинув. І, власне, основна мета цього заходу — це продовження візій, які започаткував Роман і які, зрештою, переросли в цей великий фестиваль. Він відбувається під гаслом "Ніколи нічого не бійтеся". Популяризує сучасне, традиційне мистецтво, українську історію, правозахисні ініціативи. Тобто цим фестивалем ми показуємо, що справа Романа триває і після його смерті, й таким чином вшановується пам’ять цього прекрасного хлопця. 


Роман Ратушний / Фото з фейсбук-сторінки fest.protasiv.yar 

Давай детальніше поговоримо про заходи, які будуть в рамках фестивалю. Тому що про Романа Ратушного як активіста, думаю, знають багато й пам'ятають справи, які він робив, принаймні, в Києві так точно.  

Якщо говорити загалом про фестиваль, то він має кілька напрямків. Вони були і минулого року, й продовжуються цього. Зокрема, це 

  • мистецький напрямок (відбуваються концерти, різні поетичні читання);
  • напрямок демократії і прав людини (це дуже значуща складова фестивалю: дискусії, розмови, лекції, обговорення документальних фільмів, покази фільмів);
  • і також історичний напрямок (проходять різноманітні екскурсії і лекції).

Власне, в день відкриття 15 червня відбуватимуться ці дискусії, зокрема, відбудеться лекція про повернення мистецтва, вкраденого росіянами, від Богдана-Олега Горобчука, соціолога культури. І ввечері на всіх гостей чекатиме музично-поетична частина, яка відбудеться, як ми називаємо це, в  "Буряки-холі". Це Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України. Це поруч із галявиною Протасів Яр. А всі основні події фестивалю протягом дня відбуватимуться на галявині Протасів Яр. Знайти дуже легко, вхід вільний, тому приходьте. 

Це ж можна приходити з дітьми, у вас запланована програма для дітей? 

Так, у нас є дитяча програма протягом всіх фестивальних днів. У нас завжди дуже насичено протягом дня, це не ввечері, але там працює дитячий майданчик і Музей Івана Гончара зазвичай влаштовує там дуже цікаву програму для дітей, тому, звісно, можна приходити всією сім’єю. 

"Момент єднання — це те, за чим ми зараз і ходимо на такі культурні заходи крім того, що дізнаємось багато нового про самих себе"

Зараз нас слухають люди, і як би ти їм пояснила, чому варто відвідувати не лише цей захід, а й подібні? Бо в нас зараз відбувається багато івентів з подібним наповненням.

Давай я скажу не як організаторка цього фестивалю, а як відвідувачка, яка все літо бувала на фестивальних подіях. Насправді там дуже цінна атмосфера. Тобто цей фестиваль, якщо ми говоримо конкретно про "Протасів Яр", то це ніби ти опиняєшся серед своїх, з усіма обіймаєшся й при цьому маєш можливість слухати дуже важливі речі, маєш можливість дискутувати, насолоджуватись провідними українськими музикантами, їхньою творчістю, поетами, поетками, тобто насичуватись цією культурою. І цей момент єднання, мені здається, — це те, за чим ми зараз і ходимо на такі культурні заходи крім того, що дізнаємось багато нового про самих себе. Мені здається, що зараз це дуже важливо. Особливо тепер, за такої складної ситуації навколо, відчуття своїх — це те, що дає нам сили на майбутнє. Тому я всім дуже раджу приходити саме за цим. 

"Те, що боротьба за Протас продовжується навіть після загибелі Романа, — це свідчення того, що ми сильні, коли об’єднуємось"    

І давай ще проговоримо, чому це проводиться саме в Протасовому Яру?

Тому що Роман Ратушний очолював ГО "Захистимо Протасів Яр" і боровся за свій Протас. Там дуже потужна громада й вони відстоюють інтереси цього заповідника, цього парку посеред Києва. Там дуже насправді складна історія й досі тривають судові справи з забудовниками. Але ця громада — це як приклад того, яким потужним може бути об’єднання людей, про це ми постійно говоримо. І те, що боротьба за Протас продовжується навіть після загибелі Романа, — це свідчення того, що ми сильні, коли об’єднуємось.