"Побачення з Євробаченням-2": Наші люди

"Побачення з Євробаченням-2": Наші люди

Євробачення не просто так називають таємною зброєю "м'якої сили" України. З кожним роком участі в цьому пісенному конкурсі світ усе більше дізнається, що Україна — це не лише війна й Чорнобиль, а це вільна країна з багатою культурою й традиціями, а головне — які тут люди, наші люди! А це не лише виконавці, музиканти, а й постановники шоу, художники, коментатори, словом, усі, хто висвітлює конкурс, працює за лаштунками, виставляє світло й звук. Всі, кому Україна завдячує своїм успіхом на Євробаченні, адже в нас, нагадаю, найбільша результативність на конкурсі з початку 2000-их! "Нашим людям" на Євробаченні ведучі шоу РанокПро на Радіо Промінь Дмитро Захарченко й Леся Антипенко присвятили п’ятий випуск другого сезону подкасту "Побачення з Євробаченням". 


 

"Домашні" Євробачення

Знаєте, хто в буквальному сенсі був на висоті на Євробаченні? Злата Огнєвіч. У 2013-му на сцену її виніс Ігор Вовковинський — найвища людина у США (його зріст — 2 метри 30 сантиметрів). А хто з українських артистів зажив слави "співочого Дракули"? Меловін. На сцені Євробачення-2018 він підіймався з рояля і співав в оточенні полум’я. Тож відкриття фіналу Євробачення було по-справжньому запальним.

У 2020 році конкурс, як ви пам’ятаєте, скасували через пандемію коронавірусу. Тож, аби підтримати і фанатів, і учасників, організатори провели серію домашніх онлайн-концертів "Eurovision at home". Український гурт Go_A тоді виконав свого "Солов’я" та кавер на пісню Сердючки "Лаша тумбай" на даху телецентру "Олівець", показавши світові панораму весняного Києва. 

Гадаю, багато єврофанів упізнали тоді знайомі місця. Адже до того вже двічі бували в Києві, коли Євробачення ставало нашим, "домашнім".    

Спочатку — завдяки перемозі  Руслани на  конкурсі в 2004-му. Для Києва це стане викликом, адже на той час наша країна ще не мала досвіду проведення таких заходів. До того ж восени 2004 в Україні відбулась Помаранчева революція. Обурені фальсифікаціями на виборах, люди вийшли на протести. Це позначилось і на підготовці до Євробачення  (вона скоротилась до трьох місяців). А гасло конкурсу — "Пробудження" ("Awakening") — символізувало початок нового життя й готовність України стати частиною Європи. Для участі в конкурсі українці обрали тоді гурт "Гринджоли" з революційним хітом "Разом нас багато, нас не подолати". Але пісня посіла всього лише 19 сходинку.

 Мине 12 років, і завдяки перемозі Джамали Україна знову прийматиме в себе "домашнє" Євробачення. Біля Маріїнського палацу в Києві розстелять рекордну, як для Євробачення, червону доріжку завдовжки 265 метрів. Крім офіційної фан-зони Eurovision Village, відкрили чотири додаткові. На сцені Євробачення встановили рекордний для України екран (11 метрів у висоту й 70 у довжину). Конструкція в центрі сцени під назвою "Вулик" дозволяла окремим фермам сцени опускатися чи підніматися під час шоу. У вулику закріпили камеру, що транслювала вигляд зверху. Ще одна камера могла ховатися під сцену або підніматися над нею.

У фіналі конкурсу обидві переможниці Євробачення презентували свої нові пісні. Джамала заспівала "I Believe In U", а Руслана — тепер уже в кольчузі, а не в образі амазонки — виконала трек "It`s Magical". 

До слова, без магії і справді не обійдеться. Четверо конкурсантів незадовго до пісенного конкурсу стали батьками. Серед них і фронтмен українського гурту "O.Torvald" Женя Галич. Саме цей гурт представлятиме Україну на "домашньому” Євробаченні-2017, але займе лише 24-те місце. Магія, знаєте, теж не всесильна.

Вечірка України у Ліверпулі

Євробачення-2023 феєрично відкрила фронтвумен рок-гурту "The Hardkiss" Юлія Саніна. Конкурс теж мав бути нашим, "домашнім", але через повномасштабне вторгнення росії став "гостьовим" — його провели у Великій Британії. В Ліверпулі влаштували грандіозну вечірку від імені України, але без росії та білорусі. 

У Ліверпулі висадився справжній співочий український десант. У півфіналах, крім The Hardkiss, виступили Alyosha, Марія Яремчук, Злата Дзюнька та OTOY. У фіналі на сцену вийшли Go_A, Джамала, Тіна Кароль, Вєрка Сердючка і, звісно ж, Kalush Orchestra з постановкою "Голоси нового покоління". 

Крім цього Руслана спробує себе в ролі диригентки й виступить з Англійською національною оперою. А Джамала презентує музичний альбом "QIRIM", до якого увійшли 14 старовинних пісень кримськотатарською мовою. 

Над шоу працювала величезна інтернаціональна команда, а креативним директором Євробачення від України став Герман Нєнов. І шоу, яке у них вийде, цілком заслужено можна назвати найкращою презентацією України серед трьох "домашніх" Євробачень. Адже крім  пісенного конкурсу в Ліверпулі організували культурний фестиваль EuroFestival, що презентував 24 проєкти. Місто не лише вбралось у жовто-сині кольори, а й "смакувало",  й звучало по-українськи. 

Літописці Євробачення

Для тих українців, які дивились шоу, сидячи вдома, ефект присутності створював … Не буду казати, хто. Гадаю, ви й самі легко впізнаєте його голос: "Пані, ви готові? Хай почнеться Євробачення! О, яке шоу! Євробачення, дайте трохи галасу!"

Саме так, це був Тімур Мірошниченко, який вже 19 років залишається "голосом" Євробачення. 

До слова, на Українському радіо Євробачення вперше транслюватимуть у 2005 році. В прямому ефірі його коментуватиме Галина Бабій — ведуча й журналістка, голос якої — один із найбільш упізнаваних у національному мовленні (вона працює на Українському радіо з 1987 року).

А з 2011-го естафету коментування Євробачення на УР-1 підхопила журналістка й ведуча Олена Зелінченко. Як і більшість із нас, до 2003-го, коли Олександр Пономарьов вперше від України поїхав на Євробачення, вона вважала цей конкурс одним із багатьох. Каже, ставлення до нього змінилось, при чому кардинально, після перемоги Руслани: 

"Це був 2004 рік, якраз Руслана була в Туреччині, а я перебувала з колегами-журналістами у прес-турі і, як зараз пам’ятаю цю ніч, готель, ми зібрались в одному номері, величезний екран на всю стіну і ми дивимось Євробачення. Так само загалом ставились до конкурсу, як до якогось заходу, який просто дозволив нам провести приємно вечір. Але яким був наш подив, наш захват і, звісно, наші бурхливі емоції, які вилетіли просто з вікна цього турецького готелю й розтеклися, розляглися, розбіглися і заполонили всю територію навколо, коли виграла Руслана. І от, власне, відтоді почалась моя історія, дотична до Євробачення. Тому що наступного року, за правилами конкурсу, Євробачення проводилось у Києві. І, відповідно, ми готувались до цього конкурсу вже професійно. Українське радіо тоді започаткувало першу трансляцію, ведучою була Галина Бабій, а я і мій колега Валерій Кириченко — ми працювали на комерційній радіостанції у структурі Українського радіо і готували також матеріали з Палацу Спорту, де відбувався цей конкурс. Словом, тоді я вперше занурилась у світ Євробачення. А потім на Українському радіо це коментування перейшло до мене." 

Будь-який конкурс — це складний механізм, а що вже говорити про Євробачення. Він передбачає комунікацію не лише між артистами, а й мовниками та їхніми делегаціями, між фахівцями в галузі телевиробництва та працівниками Європейської мовної спілки, між глядачами й фанатами конкурсу з різних країн. Ну і, звісно, не остання роль тут належить ЗМІ, які забезпечують інформаційний супровід конкурсу. 

Вже загадана нами ведуча й журналістка Олена Зелінченко на УР-1 коментувала Євробачення 11 разів! Каже, за цей час чого тільки не траплялось, адже шоу завжди йде в прямому ефірі: 

"Пам’ятаю, наприклад, як іспанець виступає, і тут вибігає якийсь чоловік і починає щось волати в мікрофон — підспівувати. І я пам’ятаю, як в студії натискаю кнопочку переговорну з режисерською й запитую: хлопці, а що це було, це заплановано чи не заплановано? А потім з'являється миттєва пауза, коли організатори вирішували, а що ж робити, і таки  дали можливість іспанцю ще раз виконати свою пісню. Що казати про голі сідниці, які були показані під час виступу Джамали вже наступного 2017 року, коли вона виступала під час одного з інтервал-актів. Словом, і казуси бувають, і різні цікаві історії."

На запитання, чи вважає якесь із Євробачень більш пам’ятним, Олена переконує, що для неї  особливі всі. Хоча її голос змінюється, коли згадує, як на всю Україну в 2016 оголосила про перемогу Джамали. Каже, це був справжній і дуже заслужений тріумф:  

"Я пам’ятаю, з яким задоволенням, з якою гордістю, з яким захватом я оголосила про те, що наступний конкурс буде проводитись в Україні. З Джамалою — це був цілком заслужений результат, дуже потужна пісня, пережита історично цілим народом, пам’ять, яка не створена штучно для конкурсу, пам’ять, яка є справжньою, реальною, яку перенесла Джамала з історії своєї бабусі, з історії своєї родини, депортованої з Криму. І я думаю, що саме ця справжність, трагічність і потужність справили враження на аудиторію європейську й далеко за її межами, відтак перемога була за Україною." 

На Радіо Промінь міжнародний пісенний конкурс транслюють з 2021 року. Коментувати Євробачення в різні роки пощастило Дмитру Захарченку, Анні Заклецькій, Євгену Павлюковському, Олександрі Франко, Тімуру Мірошниченку, Олександру Барлебену. 

З 2022 Промінь стає не лише офіційним радіопартнером Нацвідору на Євробаченні, а й офіційним радіомовником міжнародного пісенного конкурсу. А цьогоріч вперше про все, що відбуватиметься за лаштунками й на сцені Євробачення в шведському Мальме, слухачам Променя розповідатиме наша ведуча Анна Заклецька. З 6 до 11 травня в ефірі ранкового шоу "РанокПро" в будні, а також на вихідних в ефірі "Вікенду нової музики"  вона ділитиметься останніми новинами з конкурсу. 

За плечима в неї сотні проведених концертів і фестивалів. Але Євробачення для неї особливе, бо цей конкурс, як кажуть, — з іншої ліги: 

"Євробачення точно є найбільшою подією з усіх тих, що я можу згадати. мені подобається, що цей конкурс несе важливі меседжі толерантності, терпимості, в хорошому сенсі, знайомство з різними культурами, і тим самим, хоч він був створений як конкурс, який мав допомагати утримувати мир у Європі, а зараз ми бачимо, що ця ціль не не дуже поки вдається, але завдяки, в тому числі, участі наших цьогорічних конкурсантів, минулорічних, позаминулорічних, я думаю, ми дуже велику й важливу роль відіграємо в тому, що європейці дізнаються про справжність "руzzкого міра", про справжність української культури, талановитих людей звідси і, зрештою, ми таки виконаємо цю місію. Мені завжди було цікаво, наскільки б змінювались результати Євробачення, якби конкурсанти не зазначали країну, з якої вони приїхали. Ясна річ, що тут велика особливість ідентифікації — це мова, тобто якщо лунає пісня українською мовою, то зрозуміло, що це українці. Тим мені приємніше, що цьогорічні конкурсанти від України — Jerry Heil та alyona alyona — їдуть з україномовною піснею."

Аня вже пакує валізу та скуповує українські сувеніри, які повезе в Мальме. І вже знає, яку сукню вдягне в день фіналу: 

"Це сукня, на якій зображена витинанка, в якій закладений міф про створення світу. Ескіз цієї витинанки я намалювала за українською традиційною дохристиянською міфологією. А моя старша сестричка дуже філігранно, ювелірно його зробила досконалим, і тепер це принт або вишивка, які присутні на багатьох елементах мого бренду. І дуже співзвучне з Євробаченням саме те, що в цій витинанці, вона називається "Пісня", зображена пташка, яка летить і виспівує яєчко — яйце-райце — воно ж є піснею, а з нього виростає дерево життя, яке розвивається до безкінечності на всі боки різними квіточками та завитушечками."

Словом, шукайте гарну дівчину в сукні з принтом витинанки, а, щоб нічого не пропустити, як радить Анна Заклецька,  — залишайтесь на нашій хвилі:  

"Приймачі перемикати з Радіо Промінь взагалі ніколи не варто, тому що тут лунає найактуальніша українська музика, інформація, яка допомагає нам пізнавати себе, а значить, зміцнюватись, перемагати, долати комплекс меншовартості, плодити й поширювати любов цим світом." 

Саме цим і пропонуємо зайнятись 7 травня. Цього дня дня відбудеться перший півфінал Євробачення, в якому під номером 5 з піснею "Teresa & Maria" виступить дует з України — alyona alyona & Jerry Heil. Другий півфінал відбудеться 9 травня, а 11-го — фінал, який вже традиційно транслюватиме Радіо Промінь. 

Останні новини
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Новини по темі
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"