ANKA: "Я хочу показати Україну як драйв, як силу"

ANKA: "Я хочу показати Україну як драйв, як силу"

Виконавиця, авторка пісень та вокальна наставниця – ANKA популяризує фольклор через найсучасніші музичні стилі. Її пісня "Палала" підкорила українців, які проголосували за співачку в "Дії" та дали їй шанс позмагатися у фіналі Національного відбору на пісенний конкурс "Євробачення-2024". 

В ефірі шоу "Вікенд Нової Музики" на Радіо Промінь ANKA розповіла ведучій Ксенії Івась про пісню "Палала", свій улюблений музичний інструмент та настрій перемагати. 

 

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Фото: Сергій Галушка, Радіо Промінь

 

Головне, щоб у пісні був сенс, для мене це дуже важливо

ANKA, вітаємо, тебе з потраплянням у фінал Національного відбору на пісенний конкурс "Євробачення-2024". Що це для тебе означає?

Для мене це магія. Я не очікувала такого результату. Коли не пройшла в десятку, навіть не думала, що потім перебіг подій настільки зміниться. Адже у мене як у артистки, яка тільки починає свій сольний творчий шлях, немає аудиторії, яка могла б мене підтримати. 

Чекай, за тебе проголосувало скільки людей!

Я не знаю, хто це! В Instagram мені нема з ким спілкуватися, нема кому подякувати. Тому я й кажу, що це магія. Якийсь хор ангелів за мене вболіває.

Коли ти дізналася, що не потрапила в десятку фіналістів відбору, як відреагувала? З полегшенням зітхнула?

Так. В мене якраз в цей день розпочався COVID, не було навіть емоцій, щоб реагувати. Подумала тоді: "От і добре, хворіємо далі". 

Зараз у тебе все гаразд зі здоров’ям?

Долаю наслідки, сподіваюсь, що за два тижні зможу співати.

Розкажи про пісню "Палала", з якою ти потрапила до фіналу. Я знаю, що це не єдина композиція з якою ти подавалася. Скільки пісень розглядалось?

Ми подали дві пісні. Але я написала пісень п’ять, напевно. А вже з них відібрала ці дві. Пісня "Палала" створювалася важко, бо мені треба було знайти щось, що може стати таким хуком, який запам’ятовується, буде легким, зрозумілим, поєднається з моїм стилем. Головне, щоб в пісні був сенс, для мене це дуже важливо. Іван Клименко (ред: продюсер та засновник лейблу ENKO) мені й так каже, що я пишу пісні дуже складні, які люди не можуть повторити, хоч вони й класні. Саме Іван порадив мені зациклити слово "палала" підряд кілька разів. Тоді я відразу в голові почула пісню повністю. Ми доробили приспів, на основі аранжування я написала пісню одним дублем. Після цього вже нічого не змінювали. 

Тож кому ти можеш подякувати за створення пісні "Палала"?

Звісно, Івану Клименку і саундпродюсеру Roman Nero. Тому що між нами існує синергія. Я писала пісню сама, але без їхньої допомоги, порад, професійної роботи над звуком вона б не була такою, якою ви її чуєте. 

Чому саме пісня "Палала", на твою думку, має представляти Україну на "Євробаченні", яке цього року відбудеться у шведському місті Мальме?

Тому що вона подобається європейцям. Для мене це важливо. Ми бачимо за відгуками, що вона з невеликим відривом поступається пісні alyona alyona & Jerry Heil. Я писала саме зрозумілою музичною мовою для Європи, але українською. Щоб європейцям подобалось, щоб пісня качала. Я півтора року прожила в Нідерландах, де робила такий тест: давала свої пісні слухати іноземцям і дивилась, що їм найбільше подобається. Мені завжди хотілося, щоб українська музика була саме з етнікою і з трендами, які слухають всі, щоб це було модно і стильно. Наприклад, якщо ми візьмемо гурт DakhaBrakha, яких я просто обожнюю, то моя сестра, якій дев’ять років, не буде їх слухати, тому що в її віці люблять щось простіше, на жаль. Це складна, але красива музика. І от моє завдання полягало в тому, щоб  створити музику простішу, не таку фірмову, але з етнікою і з використанням актуальних трендів.

Майже всі, хто зараз є у фіналі, вже кілька разів подавали заявки, а мені пощастило з першого разу.

Ти не встигла опублікувати свою пісню, як в мережі з’явились статті про плагіат. Наталія Валевська помітила схожість у тексті з її піснею "Палала", яку артистка випустила ще десять років тому. Як ти відреагувала?

Я вже випустила тоді пісню, вже був кліп. Ще жодного разу не коментувала цю ситуацію, бо для мене вона є дивною. Моя пісня має інші слова, я не знаю, про що тут говорити. Так, збігаються назви. Але у Наталії Валевської немає патенту на слово "палала". Не бачу схожості, це абсолютно різні пісні в усьому.

Вже розпочалася підготовка до твого номера?

Цього року створенням фіналу національного відбору на "Євробачення" займається команда 1+1 media. Вони прийняли всі мої ідеї, які проговорила раніше. Далі розробляють повністю концепцію номера і днями мають запропонувати фінальне бачення. Мені дуже цікаво, що там буде.

На що саме ти можеш впливати? Є змога вирішувати, що має бути в номері, а що ні?

Звісно. Мені щось запропонують, а вже далі ми з командою будемо вирішувати, чи пристанемо на це бачення виступу. Думаю, що ми дійдемо згоди. Я ж працювала з 1+1 media під час участі в шоу "Голос країни". Не знаю, хто може бути кращим за них. Впевнена, у будь-якому випадку буде класно.

Що особисто ти вигадала? Яким має бути твій номер?

Я хочу, щоб яскраво світилася сопілка, щоб її було видно зі сцени. Більше я нічого не хочу.

Це як у кліпі твоєму?

Так, щоб сопілку акцентували лазерами, дуже яскраво. Я хочу, щоб з дірочок сопілки вилітало проміння світла. Це моя основна задача. Поки не знаю, як це реалізувати, але, гадаю, тут лише питання часу.

Це перша твоя заявка на участь в Нацвідборі на "Євробачення"?

Перша. Мої учні подавались на Дитячий пісенний конкурс "Євробачення", я їм допомагала. 

Факт того, що ти пройшла у фінал, для тебе вже перемога? Чи справжня перемога ще попереду?

Я ще не до кінця усвідомлюю те, що відбувається, адже так давно про це мріяла. Не встигаю за тим, наскільки швидко розгортаються події. Майже всі, хто зараз є у фіналі, вже кілька разів подавали заявки, а мені пощастило з першого разу. Я за це дуже вдячна Богові й вищим силам.

Фото: Сергій Галушка, Радіо Промінь

Прагну, щоб люди відчували від моєї музики реакцію в тілі, оті сироти по шкірі

Що таке перемога для тебе?

Не знаю. Головне, щоб аудиторія конкурсу почула меседж пісні. Вслухаються зараз люди в слова чи ні, але для мене дуже важливо те, що буду нести, що транслюю собою. Хочу, щоб це було відчутно великій аудиторії. Взагалі я кайфую від людей. Для мене перемога – це коли можу з ними взаємодіяти. У мене є певний досвід. Знаю, що можу бути корисною. Наприклад, коли ми їздили на фронт, то на виступи приходили люди з одним кольором і виразом обличчя, а після того, як я починала співати, комунікувати з ними, вони оживали, змінювалися, розквітали. Для мене це дуже важливо. 

Якщо ти переможеш у фіналі й поїдеш представляти Україну на "Євробаченні", якою буде твоя місія там?

Я хочу показати Україну як драйв, як силу. Тому що наша країна в Європі зараз асоціюється тільки з війною, на жаль. Коли говориш європейцям, що ти з України, всі починають плакати, співчувати… Якщо переможу і поїду на "Євробачення", моєю задачею буде зробити максимально яскравий, потужний, драйвовий, класний силою номер, щоб показати, що ми незламні, сильні, що ми не здаємося. Не хочу, щоб нас жаліли. Мені здається, що Україна – та країна, яка повністю буде змінювати хід історії. Ми перебуваємо в енергетичному центрі. Де б я не була, такої енергії, як у нас, немає ніде у світі.

Ти прожила в місті Роттердам півтора року. Чим ти там займалась?

Шукала себе. Я дуже важко пережила початок війни, це просто не вкладалось в голові. Тому в Роттердамі відновлювалася й дуже багато творила. Майже весь час писала музику, гуляла і відпочивала. Я там дійсно поповнила свої внутрішні ресурси. 

Що тебе найбільше вразило в культурі Нідерландів?

Я хотіла зробити фіт з елементами їхньої національної культури з кимось із місцевих артистів. Але мені відповіли, що у них такого немає. Мовляв, є лише одна народна пісня, яка набрала кілька тисяч переглядів на YouTube. Тому вони всі захоплювались тим, що я робила. Нідерландцям дуже подобалась сопілка, наші національні мотиви. Вони просили співати мене не англійською, а українською, захоплювались тим, що у нас є культура, що є глибина. Але в них мені сподобалось те, що люди вміють цінувати себе і не перепрацьовувати. 

Це як?

Всі працюють до п’ятої вечора. Після чого виходять в парк, де лежать і відпочивають. У вихідні ніхто не буде працювати. Вони себе дуже люблять.

Зараз серед наший слухачів є ті, які, можливо, вперше чують про ANKA. Розкажи кілька цікавинок зі свого життя. 

З трьох років граю на сопілці. Завжди співала в фольклорних колективах. Важливо, щоб про це знали, бо багато хто каже, що я копіюю тренд. Ні, я не копіюю тренди, я створюю свої. Люблю музику, світло і людей. Люблю емоції та відкриті серця. В мене є татуювання. Я набила його після концерту Джессі Джей, який багато чого змінив у моєму розумінні музики. Для мене дуже важлива дружність, чесність і те, чим ти наповнений. Прагну, щоб люди відчували від моєї музики реакцію в тілі, оті сироти по шкірі, щоб вона давала енергію. 

Ти часто береш участь в конкурсах? Що порадиш людям, які думають про такий шлях, але не наважуються?

Ні. Я була в десятому сезоні "Голосу країни", але мене не показали. Що б порадила? Нарешті наважитися. Знайти свою іскру.

 

Редакторка текстової версії — Анастасія Герасимова.

Щоб не пропускати кращі українські прем'єри, підписуйтеся на подкаст шоу нової української музики "Селекція" та щоп'ятниці отримуйте на свій смартфон новий епізод програми.