Обирай пісні. Визначай переможця

"Пік захворюваності на COVID буде в середині листопада, а зараз слід чекати різкого збільшення хворих" — Ковтонюк

21.10.2021 р., 13:32

На позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно- екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалено рішення, що з 23 жовтня червону зону буде оголошено в Сумській області. Вона приєднається до інших п’яти областей, де вже діють суворі карантинні обмеження, на черзі — ще сім регіонів. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, єдиним способом уникнути повного локдауну в найближчому майбутньому в Україні є вакцинація. Українське радіо поспілкувалось із заступником міністра охорони здоров’я України в 2016-2019 роках Павлом Ковтонюком про те, чи достатньо заходів по боротьбі з коронавірусом вживає влада, чи реально вакцинувати до кінця року все доросле населення України та коли ми вийдемо на плато захворюваності.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

"З пандемією треба боротися рішуче, і без серйозних непопулярних заходів відповідь завжди буде непереконлива. Якщо вжити половину заходів, це не зупинить, як правило, поширення, а лише відкладе в часі більш серйозні рішення. Уряд дочекається більш серйозної ситуації і буде їх впроваджувати. Від урядовців вчергове прозвучало, що в Україні не буде в ситуації повного локдауну. Такий же підхід в нас був під час попередньої хвилі навесні, коли повного локдауну всіляко уникали, але де-факто він настав. Точно такий же сценарій йде зараз: області одна за одною щотижня переходять в червону зону. Це підхід, який доганяє події, й він веде нас по більш тяжкому шляху", — зазначив Павло Ковтонюк.

Він додав, що українцям слід було вакцинуватися, і високий рівень щеплених осіб допоміг би зараз зупинити чергову хвилю: "Проте й зараз вакцинуватися вкрай важливо, просто для того, щоб захистити себе в умовах пандемії, яка буяє навколо. Все більше людей навколо хворіють, все більше потрапляють до лікарень. Тому закликаю всіх просто себе захистити, а про колективний імунітет будемо думати після".

"Ми бачимо, що коли область переходить в червону зону і влада застосовує рішучі заходи — перевіряє сертифікати, наприклад — багатьох людей це підштовхує. Ми бачили рекордні темпи вакцинації на Дніпропетровщині, Одещині буквально в перший день переходу в червону зону. Виявляється, багато людей хотіли вакцинуватись, але не робили цього, поки не грянув грім. Бо, на мою думку, більшість людей в Україні не є принциповими антивакцинаторами. В них або є сумніви, або вони відкладають щеплення, або думають, що їх це не торкнеться", — розповів Ковтонюк.

Експерт зазначив, що потужність медичної системи України дозволяє втілити в життя план МОЗ вакцинувати 1,5 млн осіб щотижня, проте Україна ще жодного разу не досягла такого показника: "Наш максимум був в половину цього показника, і ми тримаємося цього рівня. Зараз, на жаль, темпи сповілюються, проте в областях, які перейшли до червоних зон, вони пришвидшились. Цим потрібно користуватись: посилити комунікацію й бути більш наполегливим".

"Цього року ми маємо страшну статистику: COVID буде або третьою, або другою причиною смертності в Україні", — наголосив Павло Ковтонюк. 

У 2020 році, відповідно до даних Державної служби статистики, померло 616 835 осіб, а трійку захворювань, які стали причинами смерті, склали хвороби систем кровообігу (408 721 випадок), онкологічні хвороби (77 862) та хвороби органів травлення (24 215). У 2019 році померло 581 114 осіб й переважною причиною смерті (понад 65%) також були хвороби систем кровообігу. 

Нагадаємо, станом на зараз в Україні обома дозами щепилися 14% дорослих. Тому Ковтонюк, звертаючись до динаміки вакцинації в інших країнах, переконаний, що до кінця року все доросле населення України вакцинувати не вийде: "Щеплення за кордоном відбувається нерівномірно. На початку вакцинація йде швидше, потім вона починає уповільнюватися. Адже спочатку йдуть вакцинуватися люди, які мають високу готовність, потім вже йдуть люди, які не дуже цього хочуть, а потім — ті, які взагалі цього не хочуть, і їх треба переконувати.Якщо подивитися на сусідні країни, то коли доходить до 20%, темпи починають падати. Найбільш яскравим прикладом, для нас дуже повчальним, є Румунія, яка зараз має катастрофічну ситуацію. Вчора ЄС навіть прийняв екстрене рішення про допомогу цій країні. Такого спалаху, як зараз в Румунії, Європейський Союз ще не бачив. Й така ситуація склалась тому, що там дуже низька кількість вакцинованих — менше 30%. Й ми йдемо таким самим шляхом, адже наші показники ще гірші".

За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, нова хвиля коронавірусу почалася в Україні швидше, ніж прогнозувалося. 

"Моя команда прогнозувала прихід пандемії якраз в ті дати, в які вони прийшла, — зазначив Павло Ковтонюк. — Дуже шкода, що міністерство прогнозувало на такі пізні дати. Також вчора Президент сказав, що ми вже вийшли на плато, і зараз почнеться зниження. Я ж думаю, що плато буде в середині листопада, а зараз буде швидке зростання, й все більше областей будуть потрапляти в червоні зони. Й я раджу представникам місцевої влади запроваджувати обмеження червоної зони раніше, вони мають таку владу. Адже краще не чекати, поки лікарня переповниться, а випередити події".

Фото: Укрінформ

"Пік захворюваності на COVID буде в середині листопада, а зараз слід чекати різкого збільшення хворих" — Ковтонюк

Новини по темі