war

Віртуальний музей російської окупації: як працюватиме портал та чому його варто відвідати

19.10.2021 р., 20:34

В Україні створено віртуальний музей ключових подій та злочинів, скоєних під час російської окупації території України. Як він працює та які експонати можна побачити на порталі Українському радіо розповіли голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович та заступниця начальника департаменту Офісу Генпрокурора Зера Козлиєва.

"Будь-хто може зайти на сайт rusaggression.gov.ua і ознайомитися з музеєм. Віртуальний музей російської агресії – це музей, де поки що можна побачити двадцять конкретних історій, подій тимчасової окупації Криму. Там немає експонатів в класичному розумінні, хоча є історії, пов’язані з предметами. Ми опрацьовуємо, як власне ці предмети будуть представлені окремим розділом у майбутньому. Зрештою після деокупації Криму він трансформується в музей російської агресії в місті Сімферополі", – розповів Антон Дробович.

Він додав, що ідея створення віртуального музею виникла в рамках експертних семінарів, які організовували правозахисники, представники прокуратури та громадянського суспільства: "Ми міркували про те, які бази даних створити про фіксацію злочинів. І під час одного з таких семінарів виникла ця ідея".

"Цей музей передовсім для мешканців України, громадян, в тому числі тих, хто залишився на окупованих, тимчасово непідконтрольних територіях. Війна з Російською Федерацією на сьогодні носить гібридний характер, в тому числі з використанням пропаганди, фейкових новин, зокрема, й щодо діяльності органів досудового розслідування та прокуратури. Й особливістю порталу є те, що вся інформація там перевіряється, вона є верифікована. Це інформація про об’єктивні дані, а не інтерпретації, суб’єктивне ставлення нас до тих подій, що відбувалися. Йдеться лише про той фактаж, який був перевірений і підтверджений належною доказовою базою", – пояснила Зера Козлиєва.

Вона наголосила, що віртуальний музей забезпечить інституційну пам’ять та збереже інформацію безвідносно до якихось подій, які, наприклад, можуть впливати на фізичне знищення певної інформації: "Також плюсом є те, що вся інформація розміщується в одному місці, тому люди, які нею цікавляться, можуть зайти на один портал і отримати повну картину подій".

"Експозиція музею складається з абсолютно різноманітних кейсів. Зокрема, відкриває її історія зникнення та знайдення мертвим Решата Аметова, яка розказує про людину, яка здійснювала ненасильницький протест проти окупаційної влади, а потім була викрадена і вбита. Це був батько трьох дітей, які залишились самі. Ця історія репрезентує взагалі весь факт насильницьких зникнень. Наприклад, випадки захоплення нафтових і газових родовищ або кейс про використання так званого військово-патріотичного злету, де російська окупаційна адміністрація збирає дітей і вчить їх стріляти зі зброї. Ці історії розповідаються з посиланнями, наприклад, на відеоматеріали, дані міжнародних організацій, фотографії очевидців, записи, зроблені на мітингах. Історії розповідають про окупацію в конкретних її формах, і для нас найголовніше, що вони про реальних людей, базовані на верифікованій інформації. Це дозволяє уявити, що відбулося в Криму з 2014 року і донині", – зауважив Дробович.

Він розповів, що в подальшому музей буде доповнюватися новими історіями: "Перші двадцять кейсів розказують про важливі події та є репрезентативними. Але це тільки початок: частина проєкту має стартувати найближчими місяцями. Ми доповнимо кейси та відкриємо блок про Донбас".

"На сайті музею є електронна пошта, якою можна звернутися до нас. Люди можуть звертатись, передавати інформацію й ми будемо ділитися нею з колегами з правоохоронних органів, з інших відомств. Якщо в когось є повний кейс, наприклад, в журналістів-розслідувачів або представників громадських організацій, які можуть самі на підставі зразків підготувати кейс, ми його точно опрацюємо", – розповів голова Українського інституту національної пам’яті.

Наостанок він додав, що всі матеріали, які наразі є у віртуальному музеї, викладені українською та англійською мовами: "В перспективі ми також додамо російську мову, щоб громадяни країни-окупанта або російськомовні громадяни з інших країн могли дізнатися інформацію".

Фото: rusaggression.gov.ua

Віртуальний музей російської окупації: як працюватиме портал та чому його варто відвідати

Новини по темі