Обирай пісні. Визначай переможця

Зростає повільніше, ніж падала: чи зможе українська економіка вийти на новий рівень після коронакризи? Відповідає експерт

18.10.2021 р., 21:14

Економіка зростає, але повільніше, ніж падала. Про те, чи зможе світова енергетична криза зупинити це зростання, в ефірі Українського радіо говорить радник президента України, економіст Олег Устенко.

Чи вдається зараз українській економіці надолужувати падіння минулого року?

Минулого року українська економіка впала на 4% і це було менше, ніж у загальної світової економіки. Цьогоріч розпочався відлік на зростання по всій світовій економіці і Україна не стала винятком. Ми очікували зростання на рівні від 4-4,5%. На попередньому тижні МВФ обнародували прогнози щодо світової економіки, яка теж уповільнюється у зростанні і хоч зростатиме на 0,1% менше, але цей показник кращий, аніж його прогнозували. Чому це відбувається? Загальне економічне зростання багато в чому залежить від стану світових ринків. Якщо йде покращення на світових ринках, то покращується стан будь-якої економіки, яка є експортноорієнтованою, як українська економіка. 

Але якщо це покращення відбувається повільними темпами, то відповідне відновлення у всіх експортнозалежних економіках відкривається більше. Це означає, що в цьому році ті пікові ціни, які були на сировинних ринках, змінюють тренд і це — погано для багатьох. Але це означає, що багато товарів товарних груп можуть знаходитися на зростаючому тренді, в першу чергу це стосується продуктів харчування. Це означає, що ціна на агроринках з буде збільшуватися, а це — інфляція. Я сказав би, що стан світової економіки залишається в очікуванні на краще, від чого зростають всі ринки і український ринок та економіка також. Я впевнений, що 2021 рік не буде роком значних викликів, адже більшість з них ми вже вирішили. 

Чи зможе Україна після коронакризи вийти на показники 8-10%?

В моєму розумінні Україна може і повинна зростати набагато більшими темпами, ніж показує зараз. І 4%, які ми цьогоріч показуємо — недостатні для такої країни, як Україна. Нам дійсно потрібно зростати від 5%. Ті, хто думають, що можна монетарними заходами стимулювати розвиток економіки в довгостроковій перспективі — не мають розуміння, про що говорять. Це не працює в таких економіках, як в Україні. Потрібно розуміти, що монетарні заходи дають стимули для розвитку лише в короткостроковій перспективі. Фіскальні засоби, бюджетне стимулювання теж дають можливість стимулювати економіку в середньостроковій перспективі. 

В даному випадку можна використовувати великі інфраструктурні проєкти. Цей ефект дає поштовх для розвитку суміжних галузей, якщо йдеться про будівництво, промисловість будівництва, металургійну галузь, але цього точно не достатньо. В більш довготривалій перспективі ефект від інфраструктурних проєктів дає можливість залучати і стимулювати інвестиційні потоки в Україну, не обов’язково з-за кордону. Але найбільший важіль, який можна використовувати — це покращення умов для бізнес-клімату, і я зараз не про податки, про які так багато говорять. 

Чи зберігається економічний оптимізм?

Я вважаю, що ми знаходимося в більш-менш оптимістичному сценарію розвитку з цьогорічним 4% рівнем економічного зростання.

Фото: Олег Устенко, "Українське радіо"

Зростає повільніше, ніж падала: чи зможе українська економіка вийти на новий рівень після коронакризи? Відповідає експерт

Новини по темі