Мобільний додаток

Спрощена процедура укладення трудового договору: кому це полегшить життя? Коментує експерт

22.09.2021 р., 16:30

Верховна Рада підтримала в першому читанні проект закону № 5388 щодо дерегуляції трудових відносин. Про спрощення процедури укладання трудового договору, в ефірі Українського радіо говорить кандидатка юридичних наук, доцент, експертка з трудового права Світлана Кожушко.

Чи наблизить нас цей закон до європейських стандартів?

Не лише професійні спілки висловили своє занепокоєння, а й Міжнародна з Європейською конфедерації профспілок надіслали лист зі своєю стурбованістю щодо обмеження трудових прав працівників. І особливо, що стосуються частини участі профспілок у питаннях звільнення. Якщо на підприємстві є профспілка, то працівнику, є він її членом чи ні, потрібно отримувати "добро" від неї щодо власного звільнення. Чи приблизить нас це до європейської спільноти? Там можна зазначити лише питання щодо визначення строкового трудового договору в межах до 5 років і відповідні зміни, які вносяться до кодексу законів про працю. Дивно звучить теза про розмежування безстрокового та строкового трудових договорів. Адже чинний кодекс закону про працю не дає чіткого визначення "безстрокового" чи  "строкового" трудових договорів. 

Що зміниться в житті робітника та роботодавця?

По суті нічого не змінюється. Єдиний момент: надається більше переваг для роботодавців. Тепер вони зможуть маніпулювати працівниками. Хоча і намагаються стверджувати, що працівники і роботодавці рівні сторони трудових відносин, але це нонсенс. Адже працівник завжди залежить від роботодавця і в самому процесі, і в виконанні роботи, своїх певних функцій, і в питаннях щодо надання відпустки тощо.

Читати також: Нова формула розрахунку зарплати. Чи збільшаться доходи українців?

Про легалізацію фрілансу

Зміни до законодавства були внесені весною цього року. Це стаття 60-2, де визначається поняття "дистанційної роботи", яка може надаватися тимчасово на вимогу самого працівника. Згідно  трудового закону, працівники дистанційної роботи самі визначають час на роботу, час на перерву і не підпорядковуються правилам внутрішнього розпорядку. 

Про скасування, в окремих випадках, випробного терміну

Чесно кажучи, я не розумію для чого взагалі це випробування. Профспілки вважають скасування випробного терміну обмеженням прав, я ж вважаю розширенням. Якщо особу беруть на роботу, вона проходить співбесіду, розглядають її документи, бачать кваліфікацію, спеціалізацію, наявність відповідних дипломів, то навіщо робити випробний термін? Людина приступила до роботи, відповідно, її допустили до роботи. Нехай працює. Як на мене, це певна маніпуляція. Також випробний термін використовують для банальної економії, адже заробітна плата під час нього менша у приватних підприємств. Державні ж підприємства можуть певним чином обмежувати в правах працівників на період випробувального терміну. 

Фото: pexels.com

Спрощена процедура укладення трудового договору: кому це полегшить життя? Коментує експерт

Новини по темі