war

"Для Росії ― це гра" ― політолог про російські паспорти для українців та ескалацію на Сході

19.09.2021 р., 20:40

Політичні підсумки тижня в ефірі Українського радіо підбиває політолог Олег Саакян.

З чим пов’язана нинішня ескалація на Сході

Я б не сказав, що це пряма реакція на якусь конкретну подію. Очевидно, що це запрограмована Росією ескалація, на яку вона йде свідомо для реалізації тиску на Україну і на західне співтовариство. Чи є це відповіддю на "Кримську платформу"? Частково так і ні, оскільки проактивна українська позиція на міжнародній арені продемонструвала, що контекст для Російської Федерації не змінився на краще, є ствердна позиція G7 і Європейського Союзу, і країн НАТО, що брали участь у фондуванні "Кримської платформи", у тому,  що питання Криму не закрите. Зрозуміло, що більша співпраця зі Сполученими Штатами, більш ствердна і жорстка позиція України щодо "Північного потоку-2". Тут українська дипломатія почала демонструвати зуби. Наприклад, активізуючи домовленості про асоційоване членство, про вільну торгівлю з ЄС. Тобто є ціла низка аспектів, де Україна проявляє себе більш активно, а Російській Федерації це не подобається і вона таким чином тисне. Зрозуміло, що для України є внутрішньополітичним питання припинення вогню на Сході. Пан Зеленський комунікував про це неодноразово. Це його Ахіллесова п’ята, а Росія намагається на неї тиснути. Так само як і для Заходу є страх великої війни.

У чому сенс поточної позиції Росії щодо формули Штайнмаєра

Росія піднімає ставки і намагається нав’язати свій порядок денний, а також змусити Україну реагувати на нього. Сама по собі формула Штайнмаєра не була продуктом Росії, вона була компромісним продуктом, що не був вигідний Україні, але й для Росії він не вирішував усіх питань. РФ було вигідно за носа водити Україну та західне співтовариство, демонструючи, що Україна не готова. Для Росії ― це гра, гра на підвищення ставок, з розумінням того, що вони можуть вимагати чого іншого, а формула Штайнмайєра вже ніби як буде апріорно ухвалена.

Чи дійсно Росія згодна з тим, що США приєднаються до перемовин щодо Донбасу

Ми розуміємо, що долучення США до Нормандського формату залежить зокрема від позицій Франції, Німеччини, України та Росії. Зараз Росія грає на цьому розколі, вона сказала що не проти цього, тому це питання можна підняти до обговорення. Підняття питання до обговорення буде створювати напруження в трикутнику Україна-Франція-США. Так Росія вибудовує свою гру на розколах і слабкостях західного суспільства, грамотно їх модеруючи.

Про "повзучу анексію" Сходу України

Він триває доволі довго. До цього було введення рублевої зони, зміна освітніх програм, роздача паспортів, нині ― долучення до виборів. Там звучить цифра про 700 тисяч паспортизованих, але я мало довіряю цим цифрам, оскільки Росії було вигідно завищувати їх, вони розповідали про стаханівські темпи паспортизації. Так Росія одразу вирішує декілька завдань для себе: з одного боку ― маскування власної присутності на окупованих територіях, з іншого ― це поступова інтеграція до Російської Федерації. Дивуватися нема чому, але ставки і ціна для України стосовно російської окупації зростає. 

Читати далі: "Партії затверджує Адміністрація президента перед кожними виборами"― Марк Фейгін аналізує вибори в Держдуму РФ і "розумне голосування"

Про ситуацію на окупованих територіях

Є важливий момент, який там трапився. На цих виборах проголосував і Пушилін ("голова" терористичної організації ДНР ― ред.), чим підтвердив той факт, що він є громадянином РФ. Тобто тепер ми маємо публічну заяву про те, що окупаційні адміністрації на Донеччині та Луганщині очолюють російські громадяни.

Фото: Суспільне

"Для Росії ― це гра" ― політолог про російські паспорти для українців та ескалацію на Сході

Новини по темі