Обирай пісні. Визначай переможця

Конфлікт з міським головою Києва: чому Кличка викликали на засідання РНБО?

20.08.2021 р., 23:02

Київський міський голова Віталій Кличко повідомив, що йому зателефонували з Офісу Президента і запросили на сьогоднішнє засідання РНБО. Кличко зауважив, що фізично не зможе бути присутнім на засіданні, тому що поїхав в робочу поїздку в справах Асоціації міст України в Чернігівську область. Водночас Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов наголосив, що мера Києва Віталія Кличка запрошували на засідання для обговорення проблемних питань, адже у РНБО немає повноваження щодо його відсторонення. Більше про те, чому виникнув конфлікт з київською владою в ефірі Українського радіо прокоментували політична експертка Світлана Кушнір та голова підкомітету з державної безпеки та оборони Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, членкиня фракції партії "Слуга народу" Ірина Верещук.

 Чому йде боротьба за посаду голови КМДА

На думку Світлани Кушнір, конфлікт з міським головою Києва можна вирішити, якщо просто прибрати таку посаду, як голова Київської міської державної адміністрації. 

"У 2003 році Конституційний Суд України сказав, що президент призначає на посаду очільника Київської міської державної адміністрації того, кого українські громадяни, мешканці столиці обрали своїм міським головою. Ці дві посади одна людина має право суміщати. В Києві, який більше 500 років тому отримав Магдебурзьке право, КМДА — це залишок радянщини. Насправді не має бути у місцевого самоврядування за 140 та 141 статтями Конституції ніяких КМДА. Має бути Виконавчий комітет. Ми обираємо склад Київської міської ради, обираємо очільника на вільних прямих виборах, і після цього Київська рада формує Виконавчий комітет. Йому підпорядковуються всі структури, які здійснюють повноваження по управлінню і адмініструванню території  саме цього населеного пункту. Тому просто треба усунути посаду голови КМДА, і на цьому конфлікт буде вичерпано. Ми вже не перший рік просили внести ясність і прийняти закон про столицю у відповідності до 140 та 141 статей Конституції, які регулюють в Україні таке явище, як місцеве самоврядування", — зазначила Кушнір. 

"Кожна влада намагається цими посадами маніпулювати. Щодо Кличка, вже не перший Глава офісу президента намагається сказати, щоб Кличко такий-сякий і він не потрібен на посаді КМДА. Першим був Андрій Богдан, який сказав, що в нього є папка, і він готовий піти до Генеральної прокуратури стосовно злочинів. Але щось ми не бачимо, щоб папки були передані до Генеральної прокуратури. Весь останній рік ми бачимо, що оголошують підозри, якісь обшуки, вилучення документів в структурних підрозділах КМДА, які фактично мають бути підрозділами Виконавчого комітету", — додала вона. 

"Київ — єдине місто, в якому є дисбаланс. На сьогоднішній день друга хвиля реформи децентралізації дала місцевим бюджетам паритет. 60% зібраних податків і зборів залишаються на розвиток і діяльність обслуговування місцевої громади, і лише в Києві — навпаки: 60% віддається на потреби держави, а 40% залишається на розвиток або підтримку інфраструктури. У нас дуже багато підприємств, які працюють на інших територіях, але їх дирекції в Києві. Чому б не вийти з прекрасною ініціативою: реєструватися за місцем розташування виробництв. Таким чином держава б допомогла громадам почати  більше наповнювати свої бюджети, і тоді було б і чесно, і справедливо", — зауважує Світлана Кушнір.

В свою чергу Ірина Верещук стверджує: "Видається, що зараз політизується процес зі сторони пана Кличка як керівника КМДА, як міського голови, якого обрали кияни".

"Очевидно, що тут питання до громади, чи вони хочуть, щоб такий міський голова далі продовжував, чи є якісь питання, якісь пропозиції, можливо, навіть критика. Це дійсно право громади. Бортницька станція аерації і японський контракт мали би бути ймовірним питанням, крім інших, сьогодні на засіданні РНБО, і воно відноситься саме до керівництва Кличка як керівника КМДА. І президент, який його призначає, мав право його спитати на РНБО, що насправді відбувається. І тут нічого політичного немає. Тут є недопрацювання самого пана Кличка. Можливо, він недооцінив ризики, які є сьогодні і які становлять виклик в тому числі для нашого президента, який і призначає голову КМДА. Те, що є юридичні колізії, то це так. Їх треба вирішувати в правовому руслі. Але те, що є провали у роботі голови КМДА, то тут теж ні для кого я зараз не відкриваю Америку", — пояснила Верещук.

У кого більше бажання отримати посаду голови КМДА: у Офісу президента чи у Кличка 

"Місцеві вибори показали, що переможний марш команди Зеленського забуксував і дещо зупинився. Хто бере Київ, той буде мати всю Україну, адже на Київ завжди всі рівняються. Крім того, Віталій Кличко — очільник Асоціації міст України, і цього року конфлікт зайшов вже глибше. Він став інституціональним. Асоціація міст України працює більше 25 років. І раптом за ініціативи Офісу президента у нас з'являється така структура, яка ще не досить оформлена, як Конгрес місцевих і регіональних влад. І очільником президії призначають керівника Офісу президента, що ще більше поглиблює цю прірву та конфлікт. 

Я вважаю, що в цій боротьбі найголовніша причина — це політичні амбіції. Чомусь вважають, що Віталій Кличко вже хоче піти і стати президентом, хоча коли його журналісти питають, чи він готовий йти в президенти, він каже, що на сьогоднішній день він втретє обраний мером столиці і працює для киян, тому коли буде початок президентської кампанії, тоді про це поговоримо. Крім того, Кличко політик з 2002 року, тобто не можна сказати, що він в політиці недавно. Місцеве самоврядування досить активно починає долучатися до його партії і взагалі гуртуватися", — прокоментувала політична експертка Світлана Кушнір.

Про засідання РНБО, на яке не з’явився Кличко та його тему

"Офіс президента незадоволений тим, що Віталій Кличко не приїхав на РНБО. Я би хотіла, щоб президент не піддався на оті гарячі голови, які намагаються підштовхнути його до поглиблення цього вузькополітичного і, можливо, навіть десь персонального конфлікту по лінії Зеленський — Кличко. Не варто порушувати Конституцію і тим паче чинне рішення Конституційного Суду. Якщо на РНБО справді розглядали ситуацію в Києві, ситуацію з місцевим самоврядуванням і з тим, що відбувається, тоді я би воліла, щоб президент вийшов зі своєї ініціативою, адже його законопроекти завжди розглядається як невідкладні, і все ж таки врегулював ситуацію в Києві з самою формою організації діяльності", — зауважила політологиня. 

 

Натомість Ірина Верещук запевняє, що виклик Кличка стосувався конкретної місцевої проблеми, що претендує на загальнонаціональний рівень:

"Сьогодні дивна ситуація з відсутністю пана Кличка, тому що я знаю питання, яке мали обговорювати, а саме — це стан справ з Бортницькою станцією аерації. Це надзвичайно серйозне питання, бо є загроза екологічній безпеці. Там дійсно питання, чому за скільки років, маючи підписаний міжнародний контракт з японською стороною, маючи стільки проробленої роботи, ми досі не змогли його реалізувати. Адже була достатня сума кредиту, щоб повністю модернізувати цю станцію під 0,01% в рік, тобто це кредит, який фактично давала нам Японія, щоб вирішити питання з екологією і з очисними, які на сьогодні в катастрофічному стані. Натомість пан Кличко вирішив обмежитися повідомленням з фейсбуку про те, що він поїхав з нагальною поїздкою до Чернігова. Мені здається, що Бортницька станція аерації — це проблема державного рівня", — прокоментувала політикиня.

"Я не думаю, що з цього питання має бути ще засідання РНБО, адже засідання РНБО, які відбуваються щотижня, пов'язані з загальнонаціональною проблематикою. Київ, хоч і є столицею, але це всього лише одне місто серед інших. І в даному випадку я думаю, що найкраще буде, коли президент запросить пана Кличка на публічний формат спілкування, і вони обговорять це питання", — підсумувала членкиня фракції "Слуга народу". 

Фото: facebook.com/Vitaliy.Klychko

Конфлікт з міським головою Києва: чому Кличка викликали на засідання РНБО?

Новини по темі