Мобільний додаток

Нові люди й законодавство: експерт про те, чи посилить реформа СБУ національну безпеку

29.07.2021 р., 16:12

Президент України Володимир Зеленський продовжує масові кадрові перестановки у силових структурах. Зокрема, у вівторок, 27 липня, стало відомо про зміну головнокомандувача Збройних сил України, начальника Генерального штабу ЗСУ, командувача десатно-штурмових військ та командувача Об’єднаних сил. Також Зеленський ініціював низку змін в Службі безпеки України, які практично зійшлися в часі із підготовкою до другого читання проєкту закону про реформу СБУ. Докладніше про кадрові зміни в Службі безпеки України та як вони вплинуть на національну безпеку нашої держави Українське радіо поспілкувалось із асоційований експертом програми реформування правоохоронної та судової системи Українського інституту майбутнього Іваном Ступаком.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

"Насправді кадрові перестановки в силових органах – це завжди добре й це прерогатива керівника змінювати підлеглого, якщо він не впорався із поставленим завданням. Але в українських реаліях це завжди цікаво і супроводжується скандалами та внутрішніми інтригами. Перестановки в ЗСУ свідчать про те, що попереднє керівництво не впоралося із завданнями, а ми бачили дуже багато нарікань з боку Верховної ради України, яка вказувала на недоліки і провали. А те, що стосується Служби безпеки України – це цікаво, тому що ротація відбулася на фоні інсайдерського скандалу про звільнення начальника Головного управління внутрішньої безпеки Андрія Наумова", – розповів Іван Ступак.

Звільнення Андрія Наумова та реформа СБУ

За словами Ступака, за останні півтора роки Наумов став другою людиною в СБУ, яка мала на час своєї каденції найширші повноваження: "Він мав право лобіювати призначення дуже великої кількості співробітників на керівні посади в СБУ, зокрема, й тих, хто має відношення до контролювання великих потоків бюджетних коштів. Він відправляв своїх співробітників до міністерств начебто для того, щоб виявляти корумпованих співробітників СБУ, яких би там зустрічали. Хоча насправді всі знають, що це для того, щоб вибудувати там корупційну вертикаль направлення потоків у правильне русло".

"Лише після того, як з’явилась інформація про звільнення Андрія Наумова, вийшла серія указів Президента про п’ять чи шість високопосадовців, яких теж одночасно зняли з посад. А за моєю інформацію, очікується ще близько десяти-дванадцяти подібних указів про звільнення в СБУ людей, які були наближені або входили у вертикаль Андрія Наумова", – розповів Ступак.

Він наголосив, що Президент був вкрай незадоволений роботою СБУ та зокрема Наумова: "Ми навіть бачили пресреліз, де Зеленський казав, що реформі СБУ бути і щойно буде наступне зібрання ВРУ, одразу буде прийнятий закон про Службу безпеки України". 

"Але тут дві великі прогалини. По-перше, складається враження, що весь цей час Президента влаштовувала позиція, що закон поки що не приймається, а тут каже, що з вересня вже приймаємо. По-друге, Зеленський заявляє, що СБУ стає фундаментом боротьби з контрабандою. Але відповідно до проєкту закону, СБУ позбавляється функції розслідування економічних злочинів, в тому числі й контрабанди менше, ніж за 360 днів", – пояснив експерт Українського інституту майбутнього.

Відповідаючи на питання, чи посилять кадрові зміни в СБУ саму службу, Іван Ступак наголосив, що багато залежатиме від нової людини, яка прийде на посаду, проте велику вагу має й система: "Якщо зверху будуть спускатися завдання з поміткою, кого чіпати, а кого – ні, СБУ працювати не буде".

Закон про реформу Службу безпеки України: коли і яким він може бути?

8 липня комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендував парламенту ухвалити в другому читанні законопроєкт про реформу СБУ.

"Скелет цього законопроєкту капітально змінювався принаймні п’ять разів. Й на даний час ми вийшли на бета-версію, яку зараз тестують і з вересня будуть розглядати дві тисячі правок, які на даний час є до цього законопроєкту. Їхній розгляд може зайняти близько п’яти днів, які працювати тільки над цим проєктом закону", – зазначив Іван Ступак.

Він розповів, що каменем спотикання при розробці законопроєкту була, зокрема, кількість працівників СБУ, яка має залишитися після реформи: "Спочатку йшлося про 13 тисяч осіб (на даний час є 27 тисяч діючих співробітників). Внаслідок певних обставин було прийнято рішення про 17 тисяч. В нинішній версії залишається вже 20 тисяч осіб з обґрунтуванням про надзвичайно велике навантаження на бюджет у випадку виплати співробітникам, які звільняються, грошових коштів".

"Проте з 2025 року СБУ остаточно позбавляється слідчих функцій. І, якщо не буде слідчих функцій, питання навіщо 20 тисяч співробітників”, – підсумував Іван Ступак.

Фото: DW

Нові люди й законодавство: експерт про те, чи посилить реформа СБУ національну безпеку

Новини по темі