Обирай пісні. Визначай переможця

"Приїзд місії МВФ у вересні до України – це звичайний процес": Пендзин про надії української влади отримати черговий транш

29.07.2021 р., 12:48

Вчора, 28 липня, розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва телефоном поспілкувалася з Президентом України Володимиром Зеленським та анонсувала візит місії Фонду до України у вересні. Того ж дня Зеленський під час пресконференції на форумі "Україна-30. Децентралізація" заявив, що Україна знаходиться на фінальній стадії виконання структурних маяків МВФ. За його словами, він вважає, що ми виконали всі необхідні умови. Чи дійсно Україна може найближчим часом отримати транш від МВФ та коли це може статися? Українське радіо запитало у експерта Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

"МВФ – це не тільки гроші, але й політика. Наші урядовці й пан Президент зокрема в будь-якому випадку є оптимістами через посади. Навіть якщо ситуація є не дуже доброю, вони мають формувати в суспільстві оптимістичну позицію. З такої точки зору варто підходити і до будь-яких офіційних заяв і МВФ, і Офісу Президента. Оптимістичні заяви ми чуємо давно, але транш Міжнародного валютного фонду в нас вже відсутній майже два роки", – висловив свою думку Олег Пендзин.

Експерт наголосив, що в дійсності Україна не завжди вчасно виконує взяті на себе в Меморандумі зобов’язання: "Мова йде, в першу чергу, про боротьбу з корупцією та реформу судоустрою".

"Також постійною проблемою є питання встановлення ринкових цін на енергоносії для населення, тому що однією з цілей приїзду МВФ є бажання подивитися на виконання цього блоку Україною. Й вчора ми почули від Президента, що буде проведено спеціальне засідання Ради національної безпеки і оборони з цього приводу. Разом з тим, Зеленський сказав, що певні категорії споживачів не можуть оплачувати навіть тариф, який існує зараз. Тому, мабуть, ми побачимо ідеологію формування нових тарифів на електроенергію для населення через їхню прив’язку до опції споживання: чим більше ви будете споживати, тим дорожче вам коштуватиме тариф", – розповів Пендзин.

Окремою проблемною для України складовою тарифного є й питання субсидій: "Цього року на них виділено 37 млрд гривень і з моєї точки зору як економіста цих коштів буде не вистачати. Й в бюджеті наступного року сума, очевидно, має бути збільшена, але навряд чи нам МВФ дасть згоду на такий величезний дефіцит, який ми маємо цього року".

"В дійсності Президент має рацію, що зроблений величезний крок і ми дійсно знаходимося на фінальній частині, але приїзд у вересні Моніторингової місії МВФ – це звичайний процес. Вони приїжджають не стільки аналізувати, що зроблено, скільки дивитися на контрольні цифри державного бюджету, який у вересні має бути поданий до Верховної ради. Їх цікавить рівень дефіциту, контрольні макроекономічні показники, які закладені в державний бюджет, тому що, попри відсутність траншів, співпраця з МВФ продовжується. А контроль за цифрами бюджету є складовою частиною нашої співпраці", – пояснив Пендзин.

Проте експерт переконаний, що навіть якщо до кінця цього року Україна не отримає 700 млн доларів траншу в рамках програми Stand-By, то отримає 2,5 млрд доларів від МВФ поза межами програми: "МВФ на своїй Раді директорів, дивлячись на процеси, що відбуваються в світі в зв’язку з боротьбою з пандемією, прийняв безпрецедентне рішення поза межами будь-яких програм і меморандумів надати допомогу країнам-учасникам МВФ в межах їх квот. Україні припадає біля 2,5 млрд доларів для подолання наслідків коронавірусу. Ці гроші в Україну мають прийти у вересні-жовтні".

"Це буде дуже допоміжним для виконання Україною своїх зобов’язань по кредитах, в тому числі й перед МВФ. Зокрема, у вересні в нас має бути погашення на близько 1 млрд 200 млн доларів боргів. Окрім цього, цього року Україна має дуже великий дефіцит державного бюджету – на рівні 243 млрд гривень, які також треба рефінансувати за рахунок запозичень", – підсумував Олег Пендзин.

Фото: Економічна правда

"Приїзд місії МВФ у вересні до України – це звичайний процес": Пендзин про надії української влади отримати черговий транш

Новини по темі