war

США і Німеччина планують угоду щодо "Північного потоку-2": які компенсації може отримати Україна

21.07.2021 р., 13:10

США і Німеччина оголосять про угоду щодо "Північного потоку-2" найближчими днями, а до України прибуває радник Держдепу Сполучених Штатів Дерек Чолле, аби обговорити це ж питання. Більше про це в ефірі Українського радіо розповів експерт з міжнародної безпеки Олексій Їжак.

Про угоду щодо "Північного потоку-2" 

Якщо вірити Reuters та Associated Press, то переговори між США та Німеччиною мають завершитися вже сьогодні. Сьогодні також до України приїздить помічник держсекретаря і він повідомить про параметри цієї угоди. Її метою є отримання загальної згоди України перед візитом президента України до США, що ця угода задовольняє ті потреби, які є в України.

У західній пресі є повідомлення про які компенсації може йти мова. Треба розуміти, що "Північний потік-2" не довічний. Він теж розрахований на 20-30 років поки ще Європа буде використовувати газ і нафту. До 2050-го року провідні західні країни не будуть використовувати ані нафту, ані газ. Можливо, у США це станеться до 2035 року, а в Німеччині дещо пізніше. Тобто треба розуміти, що якби не було  "Північного потоку-2", був великий транзит через Україну, як кілька років тому, і не було навіть "Північного потоку-1", це не означає, що транзит через Україну давав би прибуток довічно. Тобто угода розрахована на цей перехідний період.

Між Сполученими Штатами та Німеччиною була згода у тому, що Німеччина витрачені 11 мільярдів євро на будівництво цього газопроводу може використати і має право добудувати, а з боку США були занепокоєні, що Росія, отримавши цей новий газопровід, буде використовувати газові потоки як зброю проти Польщі та України. Зараз така угода може бути. Вона передбачає гарантії на побудову зеленої енергетики. Вони не дуже великі, але, можливо, передбачені приватні інвестиції в загальну трансформацію енергоефективності і розбудову зеленої енергетики в Україні, а також гарантії того, що якщо транзит раптом припиниться у рамках угоди з Росією, яка діє ще кілька років, то будуть компенсації. Або якщо не буде нової угоди після закінчення цієї угоди про транзит, то теж будуть компенсації. Тобто було оголошено, що ці параметри будуть, а що буде конкретно, можливо, дізнаємося сьогодні до вечора.  

Якою є українська позиція щодо завершення будівництва "Північного потоку-2" та компенсації 

З боку президента та міністра закордонних справ завжди заявлялася теза про те, що це перш за все безпека і що, якщо не буде транзиту, збільшується вірогідність російської агресії. Інша справа — ми не знаємо, що говориться на вищому рівні під час таких зустрічей, як нещодавно була між Україною та Німеччиною. Якщо на цих зустрічах говориться про те, щоб нам дали грошей, тому що нам потрібні гроші, то це неправильна позиція. Але ми не знаємо, чи саме так ставиться питання. Я сумніваюсь, що питання ставиться так і є повторення про те, що це є питання безпеки. Але дійсно в певних офіційних заявах відчувається непослідовність і зведення до того, щоб нам дали грошей. 

Сьогодні ця угода має бути оголошена і з нею має приїхати помічник держсекретаря США до Польщі та України. Передбачаються широкі зустрічі з чиновниками та бизнесом, пояснення переваг цієї угоди тощо. Тобто багато що стане на свої місця. В цій угоді є безпекова складова, яка з’явилася саме через те, що Сполучені Штати заявили Німеччині, що вони не будуть заважати їм використати ті 11 мільярдів євро, які ви витратили на потік, але у США є зауваження, тому давайте ці зауваження втілювати у письмовий текст. І після цього ми побачимо, чи спрацювала позиція України та чи були помилки. 

Про візит президента України до Сполучених Штатів 

Мені здається, що Сполучених Штатів важливо. щоб під час візиту президента України до Сполучених Штатів питання про "Північний потік-2" вже не було болючим. Тобто воно має бути вирішене, і на цій зустрічі мають вирішуватись більш важливі стратегічні питання, зокрема питання трансформації України, відносин, особливого партнерства. Україна хоче вирішити безпекові питання, хоче отримати статус основного союзника США поза НАТО або вирішити певні питання щодо Плану дій щодо членства в НАТО. Якщо на заваді цьому стоїть "Північний потік-2", то це питання може стати головним. І зараз помітною є політика США, щоб вирішити це питання. Якщо помічник держсекретаря отримає згоду, що дана угода задовольняє Україну, тоді відкриваються перспективи візиту Зеленського до США, тому що таким чином головний подразнювач знімається і вважається вирішеним.

Фото: picture-alliance

США і Німеччина планують угоду щодо "Північного потоку-2": які компенсації може отримати Україна

Новини по темі