Мобільний додаток

Чи варто в Україні створювати окремий університет у сфері кібербезпеки: коментує медіаекспертка

31.05.2021 р., 08:05

Президент Володимир Зеленський анонсував відкриття в Україні університету, де готуватимуть фахівців із кібербезпеки. Більше про це в ефірі Радіо Культура розповіла медіаекспертка, виконавча директорка Інституту медіа та комунікації Діана Дуцик.

Оцінка ініціативи про відкриття окремого університету 

Із повідомлення президента дуже мало зрозуміло, що це таке буде. Мені незрозуміло, що це буде за університет: чи це буде кібербезпека, чи біохімічна безпека, чи ще щось інше. Тому що все разом не дуже в’яжеться. Бо біохімічна безпека це, швидше, до медичних університетів, а кібербезпека — це трохи інше. І у мене виникають сумніви, чи варто робити окрему інституцію і установу, адже у нас є в країні досить потужні університети, які вже працюють у тих напрямках, які назвав президент. Наприклад, у Київському політехнічному інституті є відповідні напрямки по кібербезпеці, і чому б не посилити ці напрямки, не надати їм підтримку, не створити добре технічно оснащену лабораторію на базі цього університету для того, щоб можна було посилити цей напрямок. У нас чомусь в країні завжди виходять з якимись гучними ініціативами, але вони не базуються на якомусь аналізі того, що вже є і що робиться. Тому в мене ця заява певною мірою викликала здивування.

Наскільки подібні курси потрібні сучасним студентам 

Якщо ми говоримо про питання державної безпеки, то це дуже фокусоване окреме питання. Очевидно, фахівців з цього питання треба готувати, і це не стосується всіх підряд. Тобто не всі студенти мають мати цифрову чи медійну грамотність. Це зовсім інша історія, і вона потребує серйозного підходу. І йдеться не лише про студентів, а й про тих фахівців, які мають знання і досвід, щоб викладати ці речі. Тому що це не просто "давайте наберемо студентів, бо нам так захотілося". Питання у тому, хто буде давати їм ці знання. 

Якщо ми говоримо про напрямок медіаграмотності як складову цифрової грамотності, яка стосується цифрової безпеки кожної особистості, то тоді це має бути взагалі у всіх вузах, незалежно від спеціальності. Ми увійшли в інформаційну еру, і далі технології будуть ще більше розвиватися. І кожна людина повинна бути грамотна у цьому сенсі. Цьому потрібно вчити вже зі школи, а потім посилювати ці знання у вищих освітніх закладах.

Як відбувається навчання кібербезпеці у світі

Темі кібербезпеки приділяють значну увагу всі країни світу, зокрема НАТО. Це дуже важлива складова взагалі безпеки усіх країн в сучасному світі. І коли йдеться про кібербезпеку, насамперед ми маємо говорити про критичну інфраструктуру, зокрема атомні станції, про підприємства, виведення з ладу яких може загрожувати безпеці громадян. Зараз переважно все управляється електронно, тому це дуже важливе питання, адже це не лише про взлами пошти. 

Зазначимо, Володимир Зеленський пояснив, що в університеті готуватимуть спеціалістів не тільки з безпеки у цифровому просторі, а також у напрямку безпеки людини. Глава держави розповів, що в університет відбиратимуть "найкращих дітей", яким даватимуть "дуже високі стипендії" і яким забезпечать ефективний простір для навчання. Крім того, він зауважив, що до нового університету буде "потужний відбір викладачів". Сам же університет готуватиме професійних людей, напрямок яких – безпека нашої країни. Після закінчення цього університету вони повинні будуть працювати на державу. 

Фото: www.pexels.com

 

Чи варто в Україні створювати окремий університет у сфері кібербезпеки: коментує медіаекспертка

Новини по темі