Санду проти Додона: чи вдастьcя президенту Молдови розпустити парламент. Коментує експерт

Санду проти Додона: чи вдастьcя президенту Молдови розпустити парламент. Коментує експерт

У листопаді 2020 року новообрана президентка Молдови Мая Санду виступила за відставку чинного уряду та проведення нових виборів до парламенту. Проте 23 квітня 2021 року їй довелося скликати термінове засідання Вищої ради безпеки через ризик повалення конституційного ладу в країні. Причиною цього стало рішення парламенту, який схвалив проєкт постанови "про узурпацію влади Конституційним судом на користь політичних інтересів президента" Маї Санду. Документ підтримала Партія соціалістів на чолі з експрезидентом Молдови Ігорем Додоном та партія Pentru Moldova. Чи вдасться Санду подолати політичну кризу, які події можуть їй у цьому завадити, які партії виступають проти перезавантаження парламенту в ефірі Українського радіо аналізує завідувач відділу досліджень Придунайсько-Чорноморського регіону Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Що відбулося у Молдові

Конституційний суд ухвалив рішення, за яким Мая Санду має всі підстави для дострокового розпуску парламенту. По-перше, вже минуло три місяці з відставки попереднього президента. По-друге, було 45 днів на формування вотуму довіри новому уряду. На думку Конституційного суду, всі підстави для такого рішення були, але з цим не погодилася парламентська більшість, яка вирішила переглянути склад КС. Парламентарі частково відкликали декрет про призначення суддею Конституційного суду Доменіки Маноле. Річ у тім, що  Конституційний суд у Молдові формується так: 2 людини від уряду, 2 — від парламенту, 2 — від Вищої ради правосуддя. Таким чином парламент вирішив змінити лояльну до Санду, на їхню думку, Домініку Маноле на лояльного до соціалістів пана Лупашку. Однак вони порушили закон "Про Конституційний Суд" тим, що судді КС мають залишатися незмінними з моменту їх призначення, адже звільнити їх може лише сам Конституційний суд. Крім того, парламент не влаштовував конкурс на посаду судді, а одразу запропонував конкретного кандидата. Незаконність і політична заангажованість цього рішення були очевидними. Хоча саме парламент заявляє про узурпацію влади Конституційним судом "на користь політичних інтересів президента". Треба розуміти, що в Молдові КС має трохи більше повноважень, ніж той же орган в Україні. Наприклад, там судді затверджують результати виборів. Тут уже навіть питання не в Санду, а в Конституційному суді, який назвав звільнення Маноле незаконним. Пізніше сам пан Лупашку написав заяву, в якій відмовився від призначення в КС. І це вже стає таким розповсюдженим явищем. Свого часу, наприклад, та ж парламентська більшість запропонувала на  посаду прем’єр-міністра Маріану Дурлештяну, але пані Дурлештяну написала про те, що вона не хоче займати цю посаду. Вже друга людина відмовляється від того, що пропонує парламент. Це вже сигнал того, що все йде до дострокових виборів. Люди не хочуть грати за тих, хто зазнає поразку. Пан Додон заявив, що він ніби теж не проти парламентських виборів, але йому вже ніхто не вірить, адже він занадто часто змінює свої погляди. 

Читати далі: Нова президентка Молдови розпускає парламент: рішення коментує експерт

Чи може Додон піти більш радикальні дії

Ризик того, що застосують силовиків, тиснутимуть на Конституційний суд, звичайно, є. Та це буде державний переворот, відверте нехтування конституційними нормами. Це матиме для Молдови, можливо, навіть не особисто для Додона, дуже серйозні наслідки. У такому випадку його чекатиме доля Лукашенка. Та ситуація полягає у тому, що він — не Лукашенко, він взагалі зараз приватна особа, вже колишній президент. Додон залишається лідером правлячої партії, але навіть не є депутатом. Санкції проти нього можуть і не ввести, адже він не має бізнесу поза межами Молдови. 

Про досягнення Маї Санду

Конституційний суд скасував грудневе рішення парламенту стосовно компетенцій президента і його впливу на службу інформації та безпеки. СІП — це головна спецслужба Молдови. Нагадаю, у грудні парламент повернув президенту можливість пропонувати кандидатуру очільника цього відомства. Це також можна вважати її певною перемогою, адже так вона має якийсь опосередкований вплив хоча б одне силове відомство. Хочу відзначити, що Мая Санду викликає певні симпатії, адже залишається послідовною, не йде на зайві компроміси і дотримується своєї позиції. 

Як парламентарі реагують на поведінку Додона

Демократична партія, яку колись очолював Влад Плахотнюк — людина, яка була неформальним господарем Молдови, — засудила обидві сторони. Колишні союзники пропрезидентської партії "Дія і Солідарність" вийшли на протести під Конституційним судом. Хоча всі, крім чинної пропрезидентської партії "Дія та Солідарність", не зацікавлені у дострокових виборах. Всі соціологічні дослідження показують, що за винятком соціалістів і партії "Шор", всі інші депутати мають шанс не потрапити до нового складу парламенту.

Чи вплине зникнення екссудді Чауса на політичну ситуацію у Молдові

Треба зазначити, що опоненти Санду — соціалісти вже намагаються використати цей чинник для тиску на президентку, її дескридитацію. Соціалісти вже заявляють, що Мая Санду знала про цю ситуацію, викрадення було здійснено українськими спецслужбами зі Службою інформації та безпеки, ніби про це Санду домовилася з Зеленським. Це цілком органічно вписується в українську антипропаганду, яку останнім часом проводять соціалісти. Треба сказати, що вони відкинули всі умовності, формальності, яких дотримувалися за часів президентства Додона, адже він намагався не сваритися відверто з Україною, хоча його позиція по Криму була відома. Нині ж соціалісти відверто транслюють російські інформаційні меседжі, дехто з соціалістів у своїх Telegram-каналах закликає до визнання ДНР та ЛНР. Соціалісти діють  з одного боку відповідно до тих інструкцій, які отримують з Кремля, іншого — до своїх переконань. Але таким чином вони можуть втрати свій промолдовський електорат.

Чи достатньо у Маї Санду підтримки на міжнародному рівні

Вона має підтримку і з боку США, і з боку Європейського Союзу, і з боку сусідів, зокрема і від України. Дмитро Кулеба, наш міністр закордонних справ, заявив про підтримку Санду. Це важливо, адже Україна так показує, що їй небайдужа ця ситуація і те, що відбувається у Молдові. 

Читати далі: Зовнішня політика України: основні напрямки аналізує заступник керівника Офісу Президента

Зазначимо, 26 квітня у Кишиневі пройшов мітинг на підтримку Конституційного суду, скликаний партією президентки Маї Санду "Дія і солідарність" .

Фото: www.president.gov.ua