war

Чи свідчать останні події щодо ситуації на Донбасі про крах "нормандського формату"? Коментує Леонід Кравчук

4.04.2021 р., 12:55

Кремль проводить консультації з лідерами Франції та Німеччини щодо ситуації на Сході України, але без її участі. На засіданнях Тристоронньої контактної групи росіяни провокують Київ присутністю терористів. Чи це крах "нормандського формату" і взагалі переговорів в ефірі Українського радіо коментує перший президент України, Герой України, голова української делегації в Тристоронній контактній групі з врегулювання російсько-українського конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук.

Причини активізації російських військ біля сходу українських кордонів

Ми можемо зараз прогнозувати будь-які речі тому, що йде війна на Донбасі. Коли йде війна і армії стоять одна напроти одної, то цілком зрозуміло, що можуть бути різні варіанти тиску з боку Росії, адже вона країна-агресор, яка захопила Крим і частину українських територій. Таким чином ми можемо заявляти, що накопичення і передислокація військ на кордоні з Україною, в Криму і в Білорусі — це в першу чергу залякування України, а також нагадування Заходу, що Росія має достатньо ресурсів і сил, щоб діяти відповідно до своєї стратегії. Її стратегія — поневолення України або її зруйнування. Це вже відомо, не просто заяви журналістів, а самого президента та посадових осіб найвищого рівня. Зараз Росія потрапила у дуже складне становище. Я чув, що говорилось навіть про те, що командування американських військ в Європі оголосило про вищий рівень готовності. Керівники НАТО теж запевняють, що вони не будуть миритися з агресією, яку проводить Росія. Про це говорять президент Байден, його адміністрація, міністр оборони Сполучених Штатів Америки у телефонній розмові сказав, що Україна не залишиться один на один з Росією, а наші інтереси будуть підтримуватися і захищатися. Ми бачимо, що ситуація, в яку потрапила Росія, змінилася від тієї, яка була два-три місяці тому, коли на Заході президентом був Трамп, коли її намагалася інтегрувати в систему цивілізованого світу. Тепер вони побачили, що це не реально, тому Росія залишилася ізольованою. На своїй пресконференції Байден  сказав, що світ поділився на дві частини: демократію і автократію. До цієї автократичної групи держав віднесли і Росію. Тому у Росії і зовнішнє, і внутрішнє становище, адже там не все гаразд економічно, соціально, політично, там є проблеми. Ці проблеми Росія хоче компенсувати за рахунок тиску на Україну. Вона не може здійснювати тиск на Європу чи Сполучені Штати Америки, а тут вона має майданчики в Україні. Я вже казав, що неконтрольовані Україною території в двох областях. Пан Лукашенко повністю віддався на розсуд Путіна і вони демонструють свої можливості, та це зовсім не означає, що війна на порозі. Проте нам треба бути готовими до будь-яких сценаріїв. Але не варто драматизувати, що завтра почнеться війна. Здійснювати оборону, мобілізувати людей, бути готовим до будь-яких сценаріїв, робити свою внутрішню справу требра. Те, що зараз робить президент Зеленський — це і є внутрішні справи, якими має займатися Україна: не допускати російської пропаганди, забороняти п’ятій колоні діяти так як вона робила це раніше, карати тих, хто використовує Україну для власного збагачення. Наприклад, вчора було оголошено на засіданні Ради безпеки і оборони України про звільнення більше ста людей звільнено з посад, і це лише початок. При всій повазі до всіх, хто працював в Україні, цього не робилося, а Зеленський почав це робити, він наводить конституційний порядок у країні. 

Про покарання тих, хто діє проти України

Ми маємо діяти у рамках міжнародного права і українських законів. Ми не можемо діяти інакше тому, що будь-які неправомірні дії будуть оскаржені у судах і тоді Україна бути мати вигляд країни, яка взялася за щось, але програла. Те, що сьогодні президент Зеленський використовує можливості РНБО — це дуже промовисто і правильно. Відверто скажу, що до цього роль Ради безпеки і оборони України була незначною, її не було видно, вона була на підхваті, як кажуть. Зараз вона заявила про свою позицію і разом зі Службою безпеки України, поліцією, органами боротьби з корупцією збирає колосальну кількість матеріалів, які вивчаються, аналізуються, експертуються, стосовно яких ухвалюють відповідні рішення. Я думаю, що шукати зараз чогось іншого не потрібно. Цю схему, яку використовує президент Зеленський, потрібно й надалі використовувати, посилювати, але паралельно працювати й над тим, що було важливим раніше. Наприклад, посилювати Центр протидії дезінформації, який вже почав працювати.

Про роботу спецпредставника, який має вести розмови з представниками ОРДЛО

Я підтримую ті оцінки, які робить міністр закордонних справ України, вони професійні і відповідають реаліям. Є багато скарг з боку Росії, вони пропонують Україні йти на прямий контакт з представниками ОРДЛО. Зважаючи на те, що це постійно повторює російська пропаганда, представники ОРДЛО, яких запрошують на зустрічі Тристоронньої контактної групи, я вирішив, що у рамках української делегації запровадити таку посаду, на якій людина могла б безпосередньо мати контакт і спілкуватися з представниками ОРДЛО для врегулювання ситуації на Донбасі, щоб враховувати їхні пропозиції, консультуватися з ними і таке інше. Між іншим, такі консультації передбачені і в рішеннях, які були ухвалені ще в 2014 році і схвалені загалом Радою Безпеки ООН. Ми не придумували чогось іншого. Для виконання такого завдання ми пропонуємо створити таку посаду. 

Про роботу "нормандського формату"

Я давно говорив, що вважаю, щоб посилити "нормандський формат" потрібно туди запросити Сполучені Штати Америки. Росія бути зважати на те, що там є найбільша і наймогутніша країна у світі. Та хочу спростувати аналітичні заяви, що, мовляв, проводиться засідання "нормандського формату" без України. По-перше, ніхто не оголошував про такі засідання, навіть онлайн. Це була телефонна розмова. Росія, Франція і Німеччина мають на це підстави, Україна теж може розмовляти з Німеччиною і Францією, але це зовсім не означає, що відбувається засідання. Коли засідає "четвірка", тоді присутні всі. По-друге, ніде не було оголошено, що на цьому засіданні або на цій зустрічі будуть розглядати лише питання України, у порядку денному такого не було. Аби було оголошено, що це буде відбуватися під час конференції Німеччини, Франції і Росії, але туди не запросили Україну, всі аналітики мали б рацію. Вони говорили про різне, у тому числі торкалися і питання України. Я повторю, адже це дуже важливо, що в порядку денному питання України не було оголошено головним. Я вважаю, що для того, щоб робити висновки треба проаналізувати ситуацію всебічно. 

Чи повинна провести Україна військову операцію, щоб відновити територіальну цілісність на Донбасі

Я проти військових операцій. Ми маємо вирішувати це питання політико-дипломатичним шляхом. Ми не агресор, ми відбиваємося і захищаємо свою землю, і будемо робити це всіма способами, щоб зупинити агресію Росію і змусити її через дипломатично-політичні кроки залишити територію України.

Нагадаємо, 30 березня президент Франції Еммануель Макрон, канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент Російської Федерації Володимир Путін провели спільну розмову у форматі відеоконференції, під час якої глави Франції і ФРН закликали, що держава-агресор повинна визнати відповідальність за події на Донбасі.

Фото: facebook.com/1leonidkravchuk

Чи свідчать останні події щодо ситуації на Донбасі про крах "нормандського формату"? Коментує Леонід Кравчук

Новини по темі