Електронна "прописка": експерт пояснив як працюватиме нововведення

9.02.2021 р., 13:36
Електронна "прописка": експерт пояснив як працюватиме нововведення

Мінцифри з квітня вводить електронну зміну місця реєстрації. Як кажуть в народі, прописки. Зовсім скоро штампи в паспортах відійдуть у минуле, а для того , аби позначити місце проживання, досить буде заповнити на порталі заяву , вказавши місце фактичного проживання. Завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи Національної академії наук України Олексій Позняк розповів про плюси та мінуси нововведення.

Понад мільйон українців не має реєстрації і кожен третій із нас проживає не за пропискою. Про це розповів у інтерв’ю одному з телеканалів міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. 

Перепис населення був давно, і кількість українців дуже змінилась, особливо після подій 2014 року, коли відбулась окупація частини територій України, говорить заввідділу міграційних досліджень Інституту демографії Олексій Позняк. "У зв’язку з цим дуже погіршилися можливості статистичного обліку. Зараз скоріше можна говорити лише про оцінку населення. Остання оцінка за участю Кабміну і нашого інституту, показала цифру у трошки більше ніж 37 мільйонів – на контрольованій території".

Однак дані, о третина з нас мешкає не за місцем реєстрації, вчений вважає дещо завищеними. "Майже усе сільське населення живе за місцем реєстрації, крім довгострокових трудових мігрантів, які виїхали за кордон – таких близько мільйона. В великих місцях – частка людей, що мешкають не за місцем реєстрації більша". У цих людей час від часу виникають складнощі в кабінетах чиновників, поліклініках або освітніх закладах. Вирішити цю проблему у Мінцифри взялися за допомогою реєстрації місця проживання через смартфон. При цьому, наголосив Федоров, чиновники не матимуть права вимагати штамп про прописку в паспорті. "Буде запис в реєстрі про те, де проживає конкретна людина. І це вже завдання чиновника - зайти в цей реєстр і перевірити, підтвердити, налагодити взаємодію, щоб дізнатися, де проживає людина". 

Державні органи і установи, органи місцевого самоврядування ще не звикли до електронних документів, каже науковець Позняк. Просте пояснення  цьому – відсутність "зчитувачів" такої інформації та налагодженої системи:  "І поки фінансування на придбання, установку таких "зчитувачів" не дійде до останнього райцентру, то будуть виникати подібні питання. Інше питання – людський фактор – багато-хто не бажає щось нове робити, а працювати за старими, напрацьованими схемами, просто – небажання розібратися з новою системою, пройти додаткове навчання і т.д. Це – перехідний етап, як і у будь-яких змін, така ситуація буде певний час. Однак, думаю з часом буде все більше взаємодії".

Також експерт вважає, що під час втілення таких нововведень власникам житла немає чого боятися:  "В окремих випадках, власники житла будуть навіть більше захищені ніж зараз. Як приклад, приходить людина реєструвати місце проживання, приносить умовно "нотаріальну" згоду осіб, які є власниками квартири, навіть умовно на купівлю цієї квартири, то коли немає електронного реєстру, за яким можна цю інформацію перевірити, то фактично ці паперові документи в теорії можливо підробити. І якщо буде захищена система, яка буде автоматично перевіряти надані документи, як то свідоцтво про народження дитини – чи є в принципі таке свідоцтво, чи відповідає в ній інформація тій, що надається, чи є договір купівлі-продажу в нотаріальній базі, чи є взагалі така квартира і на кого вона зареєстрована. Тому внести зміни – підробити їх одразу в двох-трьох базах буде набагато складніше ніж паперовий документ". Звичайно, погоджується він, будь-які бази не є на 100 % захищені. Але є органи, які працюють з такими базами захищають ці дані.

Фото: УНІАН