Мобільний додаток

Оскарження санкцій в суді щодо телеканалів Козака затягнеться мінімум на 5 місяців — експерт

4.02.2021 р., 22:03

США та ЄС заявили про підтримку запровадження санкцій РНБО проти проти нардепа від "ОПЗЖ" Тараса Козака та телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZIK. Аналітик Центру спільних дій Назар Заболотний в ефірі Українського радіо проаналізував законність відповідних санкцій та чи є підстави для їх скасування.

Про накладення санкцій на громадянин України

У санкціях є простий людський момент, коли ми бачимо, як десятиліттями представники Росії в Україні знищують державу і ведуть пропаганду. Тому не радіти будь-якому рішенню, яке їм перешкоджає, не можна. Але є правова сторона, як зробити так, щоб вони через якийсь час через суди та інші інструменти не змогли відновити свою діяльність. І у цьому разі дуже цікаве застосування санкцій до громадянина України. Історично санкції в їх сучасному розумінні походять зі статуту ООН статті 51, яка каже, що кожна держава має право на самооборону. У ній йдеться про захист національних інтересів виключно від зовнішнього впливу, тобто впливу інших держав, іноземних громадян чи юридичних осіб, а також організованих терористичних груп, які ніде не є зареєстровані. Тому санкції в принципі не застосовуються до всього того, що є внутрішніми справами. А відносини держави і свого громадянина це, очевидно, внутрішня справа. Тому з цим, звичайно, будуть проблеми.

Хоча це не перший випадок, коли на фізичну особу, громадянина України, накладають санкції. Зокрема це стосувалося осіб, які проводили псевдореферендум у Криму. Але поки що пощастило, що ніхто з них не знаходив чи то потреби, чи то можливості, як це оскаржити в українських судах. У групи Медведчука, яка зараз потрапила під санкції, більше можливостей довести це до суду для того, щоб захищати свої права. Тому у цьому випадку, звичайно, буде протидія і боротьба в судах та іншими шляхами.

Яким чином телеканали можуть бути пов’язані з терористичною діяльністю 

Мова більше йде про фінансування тероризму. Очевидно, що ці канали не були прибутковими, адже це новинники, які продавали дуже обмаль реклами. Гроші на них йшли від реалізації нелегально добутого окупантами вугілля на території окупованих районів Донецької та Луганської областей. Насправді навіть пояснити це складно, а ще складніше довести. Тим більше, що там немає ніяких органів влади, треба це робити через свідків та через дуже складні процедури. Я сумніваюся, що наші Служба безпеки  та Генеральна прокуратура зможуть це довести в суді. Швидше за все, що справа закінчиться нічим. Тому якщо не будуть надані підтвердження, дуже ймовірно, що з Козака та цих каналів знімуть санкції. Як швидко це станеться, це залежить від того, як буде йти судовий розгляд. Швидше за все, це буде оскарження у Верховному Суді або, можливо, в Конституційному Суді щодо конституційності указу Президента.  Це, як мінімум, чотири-п'ять місяців.

Щоб мати хоч якусь легальність у забороні каналів, потрібно було довести, що гроші, здобуті нелегальним шляхом від діяльності так званих ЛНР/ДНР, йшли на фінансування цих каналів і для поширення відповідної антиукраїнської пропаганди. Очевидно, зробити це буде вельми складно. Тому я не сумніваюся в правильності боротьби і заборони діяльності цих каналів, бо це, очевидно, пропаганда, але сумніваюся в обраному для цього засобі.

Чи рішення суду мало би передувати рішенню РНБО про терористичну діяльність

Тема тероризму взагалі в Україні виникла через нашу гібридну реакцію у 2014-му році із запровадженням АТО на очевидну воєнну агресію. І у розумінні Міжнародної конвенції про тероризм, і в нашому законодавстві одне виключає друге: це або тероризм, або ведення бойових дій. У деяких дуже виняткових випадках це може поєднуватися, але не загалом. Тому, швидше за все, довести, що це терористична діяльність буде неможливо. Інше питання було б, якби ставилося питання про державну зраду відносно пана Козака, який співпрацював чи не співпрацював з окупантами. Це довести просто, зокрема через наявність економічних зв'язків, які приносять вигоду окупаційній стороні. І це державна зрада. Тому у мене багато питань, чому обраний такий механізм, який рано чи пізно трісне по швах в судах.

Читайте також  Представник Кабміну у ВР Мокан про введення санкцій проти Козака, нову коаліцію та призначення Вітренка 

У якому суді представники "ОПЗЖ" можуть оскаржити запровадження санкцій 

Зараз між правниками і судами триває суперечка про те, хто має розглядати такі справи. Цей указ президента фактично є актом індивідуальної дії точно так само, як указ щодо призначення директора НАБУ, який близько року тому був визнаний неконституційним. Тому за аналогією виглядає так, що мав би розглядати Конституційний Суд. Але є ймовірність, що до цього процесу буде долучений Верховний Суд, який буде виносити рішення.

Якщо суд скасовує указ Президента, тоді рішення РНБО не матиме значення, оскільки РНБО це дорадчий орган при Президентові України і його рішення вводяться в дію виключно указами Президента. Тобто без указу Президента рішення немає жодної юридичної сили і РНБО немає самостійних рішень. 

Чи може бути призупинена дія санкцій на час оскарження указу у суді 

Такий ризик завжди є. Звертаючись з позовом, як правило, сторона позивача заявляє клопотання про забезпечення позову, яке може включати тимчасову заборону якихось дій чи припинення дії нормативно-правового акту на час розгляду суду. 

Що означають санкції про оточення кума Путіна в контексті відносин України з Росією 

Я не думаю, що це якось кардинально вплине. Якщо Росія почне дуже активно реагувати, це тільки погіршить ситуацію для Медведчука і компанії. Швидше за все, публічно вдадуть, що не помітять. 

Зазначимо, Президент України Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО про застосування санкцій проти нардепа від "ОПЗЖ" Тараса Козака та телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, які мають припинити виходити в ефір. Згодом у Мінкульті заявили, що проситимуть заблокувати сторінки телеканалів 112 Україна, ZIK та NewsOne у адміністрації YouTube. Як наслідок, співголова фракції "ОПЗЖ"  Вадим Рабінович пригрозив ініціювати імпічмент Зеленському. 

На фото: Тарас Козак,  ZAGITTYA.COM.UA

Оскарження санкцій в суді щодо телеканалів Козака затягнеться мінімум на 5 місяців — експерт

Новини по темі