Мобільний додаток

Вугільна схема: експерт про те, що стало підставою для санкцій проти нардепа Козака та телеканалів

3.02.2021 р., 20:48

2 лютого Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України про застосування санкцій проти народного депутата Тараса Козака та телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZIK. Голова Служби безпеки Іван Баканов наголосив, що рішення СБУ щодо санкцій проти медіахолдингу, пов'язаного із Віктором Медведчуком, спрямоване на захист територіальної цілісності та суверенітету України і не має жодного стосунку до обмеження свободи слова. Від самого ранку в електронних медіа почала з'являтися інформація про те, що підставою для введення санкцій проти Тараса Козака і пов'язаних з них юридичних осіб стало розслідування, проведене спецслужбами України. Під час розслідування було встановлено, що схеми з постачання вугілля з окупованих територій сприяють фінансуванню тероризму. Таким чином, фігурант цих санкцій потрапив під дію закону про запобіганню та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. У свою чергу нардеп Віктор Медведчук заявив, що вважає санкції проти каналів, які юридично належать нардепу Козаку, незаконними. На його думку, тут є елементи зовнішнього управління. Тому, за словами Медведчука, "Опозиційна платформа – За життя" ініціює імпічмент президента. Які ж схеми з вугіллям та фінансуванням тероризму стали формальною підставою для санкції Українському радіо розповів співголова громадської ініціативи "Права справа" Дмитро Снєгирьов.

"Ця схема була відома ще з 2014 року. Власне, "Права справа" оприлюднила інформацію про постачання вугілля з окупованих територій Донбасу під маркою вугілля, яке видобувається начебто на копалинах в Південно-Африканській республіці. Ця схема не нова і питання, чому СБУ відреагувало тільки зараз", – розповів Дмитро Снєгирьов. 

За його словами, всі матеріали щодо вугільної схеми є у відкритих джерелах: "Більше того, після публікації цих матеріалів було прийнято рішення щодо усунення з посади міністра вугільної промисловості Юрія Продана. Тому казати, що СБУ викрила якусь нову схему, не можна". 

"В 2014 році, аргументуючи тим, що антрацитові копалини знаходяться на окупованих територіях й Україна відчуває гострий брак цього надважливого стратегічного вугілля, було укладено договір про постачання вугілля начебто з ПАР. Фігурувало підприємство "Укрінтеренерго", яке знаходиться в орбіті ексдепутата ВРУ від "Партії регіонів", якого називали людиною, наближеною до Януковича. Тобто існування цієї схеми –  це фактично заробіток людей, наближених до сім'ї Януковича", –  пояснив Снєгирьов.

Експерт розповів, що викрити схему дозволив незрозумілий елемент логістики вугілля: воно постачалося не в українські порти, а через Росію: "По документах воно начебто заходило в Ростов і вже після постачалося на територію України. Але портова структура Росії фактично працює на експорт, у них не було можливості розвантаження сухогрузів. А сухогруз, який начебто віз вугілля з ПАР, по документах проходив із 75 тоннами, а фактично міг перевозити не більше 55 тонн". 

"В 2014 році було доведено, що вугілля не південноафриканське, бо за своїми характеристиками воно не відповідало. Йшлось про вугілля з окупованих територій Луганської області. Й називалися конкретні підприємства: "Краснодонвугілля", яке видобуває ці копалини, і копалини, розташовані на території Донецької області", –  зауважив Дмитро Снєгирьов.

Співголова громадської ініціативи "Права справа" висловив своє бачення, що документи, які лягли в основу санкцій, мають також стати основою кримінальних справ: "СБУ має висунути відповідні звинувачення власникам цих компаній щодо протиправної злочинної діяльності. Мають бути послідовні кроки: не лише санкції проти телеканалів, але й підозра і подальший судовий розгляд". 

"Тут стоїть питання не лише щодо захисту економічних інтересів, але й інформаційного простору України. Тому наступним кроком влади має бути прийняття закону про іноземного агента, який дозволить нівелювати інформаційну присутність ЗМІ, пов'язаних з країною-окупантом. СБУ на підставі цього закону виноситиме рішення про заборону ЗМІ і не треба рішень РНБО, указів президента. Адже зараз склалась дивна ситуація, коли виносяться санкції трьом телеканалам, але залишаються працювати інші, в тому числі й електронні та друковані", –  підсумував Дмитро Снєгирьов.

Фото: Українська правда

Вугільна схема: експерт про те, що стало підставою для санкцій проти нардепа Козака та телеканалів

Новини по темі