Мобільний додаток

Україна з 1 лютого почала імпорт електроенергії з Росії: чому пояснює експерт

3.02.2021 р., 11:59

З 1 лютого Україна відновила імпорт електроенергії з Росії. Голова енергетичного комітету Верховної Ради України Андрій Герус вважає виправданими такі дії, адже саме імпорт допоможе в зимовий період вирішити проблему критичного скорочення запасів вугілля на складах теплових електростанцій. За його словами, кількість вугілля на українських складах скорочувалась з грудня і в кінці січня вона складала лише 44 % від необхідних мінімальних гарантованих запасів вугілля. Імпорт електричної енергії займає 3-4 % від загального споживання, що, на думку Герса, не може вплинути на енергетичну безпеку України. Так це чи ні Українському раді розповів експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко.

"Я про ситуацію з різким скороченням наших запасів знаю вже з січня. Оскільки в нас частина реакторів атомних електростанцій на ремонті, це створило критичну ситуацію в енергетиці", – розповів Сергій Дяченко.

Він підтвердив слова Андрія Геруса, що як захід кризового менеджменту такі дії допустимі: "Але з цієї ситуації треба зробити висновки. Ми маємо проїдання нашої атомної енергетики, що є однією з  основних причин ситуації, яка зараз сталася. Її витискає зелена, яка абсолютно не може зараз стати нам в нагоді, оскільки вона з нестабільною потужністю. По-друге, ми маємо монопольну структуру власності в тепловій генерації. Коли компанія бажає підняти ціни, в неї є можливості тиснути на уряд. Я не кажу, що зараз відбувається саме це, але ситуація залишається незрозумілою. На початку року було більш, ніж достатньо, запасів: більше двох мільйонів завжди вважалося нормальним для входження в зиму". 

"Я можу лише зробити припущення, тому що повний висновок дасть тільки розслідування, чому ця ситуація виникла. Я припускаю, що не постачається з коліс достатньо вугілля. Не можна працювати на запасах: вугілля повинно їхати з коліс, а запаси повинні спрацьовуватись. Тим паче, що зараз в нас не аномально сувора зима, ми такі проходили й в складних 90-х", – зауважив Дяченко.

Експерт припустив, що йдеться про тиск на уряд з боку власників в перемовах щодо цін на електроенергію: "Такі ситуації періодично виникають і в газі, і в електроенергетиці, зокрема, така ситуація була перед підписанням Роттердам+. Тоді почалося різке скорочення вугілля на складах, коли уряд та НКРЕКП пручалися щодо підписання цієї формули". 

"Також в цій ситуації варто звернути увагу й на те, що більше року в галузі атомної енергетики робиться суцільний безлад: почало падати використання потужностей атомної енергетики, почалася нестача коштів на ремонти, їх почала витісняти з балансу зелена енергетика. Але зелена енергетика повинна розвиватися геть за іншими механізмами, а не так, як в нас. Адже вона просто почне виштовхувати дешеву енергію з балансу, що власне й відбулося", – підсумував Сергій Дяченко.   

Фото: Главком

Україна з 1 лютого почала імпорт електроенергії з Росії: чому пояснює експерт

Новини по темі