Мобільний додаток

Давоський форум 2021. Що в онлайні цього разу багаті скажуть бідним?

26.01.2021 р., 15:00

Про деглобалізацію світу, скорочення світової торгівлі в умовах пандемії та курс на екологізацію виробництва в ефірі Українського радіо розповідає головний консультант відділу нових викликів Центру зовнішньополітичних досліджень Іван Ус.

Програма:
Ведучі:

25 січня напередодні відкладеної в цьому році зустрічі Всесвітнього економічного форуму у віртуальному форматі розпочався "Давоський тиждень" – п'ятиденна зустріч політичних і ділових лідерів з усього світу. Іван Ус пояснює, наскільки вагомим є цей захід: "Звісно хотілося, щоб це була особиста зустріч, як це було традиційно, але ми розуміємо реалії сьогодення. Добре, що форум проводиться. Зараз саме час нагадати, що світ єдиним після ізоляції в 2020 році. Частково про це нагадали США, коли обрали нового президента і частково це демонструє Давоський форум фактом свого проведення. Одна з тем цьогорічного форуму буде присвячена деглобалізації. Якщо раніше світ об’єднувався, відбувався глобалізаційний процес, то в умовах пандемії спостерігається протилежний процес. Тому лейтмотивом цієї теми буде ідея об’єднання і спільного подолання пандемії та не допущення її в майбутньому. Країни має збагнути, що ми всі живемо в одному світі і проблема, яка виникла в Китаї завдала шкоди всьому світу і усі країни мають шукати вихід з цієї кризи. Повернення до глобалізації – це можливість отримання вакцини для тих країн, які не розробили свою ефективну вакцину".

Профільне агентство ООН "Міжнародна агенція праці» заявила, що внаслідок коронакризи світова економіка втратила 225 млн робочих місць. Подібні втрати можна було споглядати хіба що під час великої депресії 1930-их років. На питання, чи це заслуга лише пандемії чи це світова тенденція зміни кількості робочого часу, який в принципі потрібен людині для життя експерт зазначає: "З початком кризи все більше людей почали переходити на роботу онлайн. Це врятувало багато робочих місць. Зараз світ починає оговтуватися. Згідно з динамікою по світовій торгівлі за 2020 рік, реальний спад був у квітні та травні. Далі світова торгівля почала доволі швидко відновлюватися. Станом на третій квартал 2020 року світова торгівля скоротилася лише на 8%. Україна завершила попередній рік з показником мінус 6%. Взагалі існує певна циклічність світових економічних криз. Криза означає, що стара модель не працює і треба шукати нову. Зараз відбувається пошук нової моделі. Тому ці жахливі цифри щодо втрати робочих місць – це тимчасове явище, викликане тим, що світ перебудовується. І коли в 2021 році ми побачимо нові контури світової економіки, з’являться також і нові робочі місця".

Іван Ус прогнозує, до чого можуть домовитися держави в контексті вуглецевих викидів і змін клімату: "Очікувати революційних домовленостей не варто. Проте, по завершенню коронакризи на порядку денному буде стояти зміна акцентів з економізації світу в напрямку екологізації. Якщо раніше казали, що потрібно виробляти більше продукції, то тепер головне не кількість, а те, щоб її виробляли екологічним шляхом. За прогнозами фахівців у 2050 році Китай буде провідною економікою світу, другою буде Індія і третіми будуть США з великим відставанням. Це станеться через те, що в Китаї дуже багато виробництв не дотримуються екологічних стандартів. Тому акцент на екологізацію виробництва це ще й чинник стримування Китаю".

Фото: Іван Ус Українське радіо

Давоський форум 2021. Що в онлайні цього разу багаті скажуть бідним?

Новини по темі