Мобільний додаток

Реєстр вакцинованих на Covid-19: експерт пояснює чи потрібен українцям паспорт щеплень

21.01.2021 р., 12:00

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив, що вакцинувати від Covid-19 в Україні почнуть в середині лютого. Тим часом головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко в ефірі одного з телеканалів заявив, що вакцинованих від коронавірусу осіб вноситимуть до спеціальної електронної бази, аби потім лікарі могли видати довідку про щеплення. Яка категорія знаходиться першою у черзі на щеплення і чи дійсно нам потрібні паспорти вакцинації в ефірі Українського радіо розповідає президент Українського медичного клубу, "Заслужений працівник охорони здоров'я України" Іван Сорока.

Чи дійсно нам потрібні паспорти вакцинації

В Україні існує календар профілактичних щеплень, ще декілька років тому в ефірах українських телеканалів та на засіданнях Українського медичного клубу говорили про електронну реєстрацію всіх щеплень, внесення їх в електронні бази. Це дозволило б уникнути багато корупційних ризиків, а людям не довелось би шукати довідки, папірці, та й лікарям було б легше. Я вважаю, що це корисно, з точки зору медичної інформації. Виявляється, що першими будуть вакциновані медичні працівники, але ж ми розуміємо, що більшість з них вже перехворіли на Covid-19. І я хотів би знати чи потрібно тим, хто перехворів і має антитіла, робити щеплення. Для цього теж потрібно провести дослідження.

Читатати далі: Вакцинація по-українськи: коли і чим щеплюватимуть від коронавірусу в Україні

Чому українці непоінформовані про вакцину

Кілька десятків країн розпочали вакцинувати громадян ще минулого року, інші — приєдналися до них у січні 2021. Відсутність вакцинації —  це ризик для населення та системи охорони здоров’я. Ми розуміємо, що щеплення якісними вакцинами дозволить взяти під контроль епідемію. До кінця побороти її буде важко, але контролювати можна. Тому інформація про це є корисною та ефективною. Та ми маємо говорити про масову вакцинацію, а це: термінали для прийому вакцини, пункти вакцинації, забезпечення термічного ланцюга, тобто логістика вакцини, створення електронних баз, щоб була можливість зафіксувати цю інформацію. Паспорти вакцинації — це не нова ідея, в багатьох країнах вони є. 
4 етапи

Фото: Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України

Що має зробити держава, щоб забезпечити громадян вакциною

Мене цікавить якість і безпечність вакцини, а також її доступність усім категоріям людей. Ми, експерти української медичної спільноти і Українського медичного клубу, наполягаємо на тому, щоб держава зробила все можливе, аби вакцинація для українців була безкоштовною. Всі урядові організації, а також ті люди, які займаються цим процесом, мають розробити певний алгоритм, щоб Україна отримала ланцюжок постачання якісної та ефективної вакцини. Думаю, 20 мільйонів доз для України — це мало. Потрібно розробити систему, яка б дозволила охопити якомога більшу частину населення. 

Яку вакцину краще викорисовувати

Я б не хотів виділяти будь-яку з вакцин, яка зараз використовується у світі. Має бути кілька критеріїв для використання лікарського препарату: безпечність, якість та ефективність. Коли вакцини будуть зареєстровані, тоді ми зможемо говорити про перспективи їх використання. Але сам факт реєстрації вакцини не говорить про можливість її використання. В Україні, наприклад, зареєстровано більше 12 тисяч лікарських засобів, але реально використовують 9-10 тисяч. Сьогодні вакцина — це один з ключових елементів стабілізації епідеміологічної ситуації. Якщо ми зараз не зможемо контролювати хворобу, то отримаємо великі проблеми в системі охорони здоров’я, а потім і в економіці.

Читати далі: "Чи зможемо ми цю кількість "якісно переварити"? Експерт про вакцинацію від COVID в Україні

Нагадаємо, що оперативний штаб Міністерства охорони здоров’я України з вакцинокерованих інфекцій затвердив план імунізації населення від COVID-19. Документ розробили фахівці Центру громадського здоров’я України разом з експертами ВООЗ та ЮНІСЕФ. Про це повідомив в. о. генерального директора ЦГЗ Ігор Кузін. Він додав, що мета цього плану — протягом 2021–2022 років охопити вакцинацією від COVID-19 щонайменше 50 % населення України (20 млн людей). 

Фото: pixabay.com

Реєстр вакцинованих на Covid-19: експерт пояснює чи потрібен українцям паспорт щеплень

Новини по темі