Обирай пісні. Визначай переможця

Як вберегтися від переохолодження: 8 питань, відповіді на які має знати кожен

15.01.2021 р., 11:12

Циклони Бартош і Дімітріос принесли до України справжню сніжну зиму, яка триватиме щонайменше до 19 грудня. Як насолодитися снігом та морозом і при цьому вберегтися від переохолодження та що варто знати, аби не зіткнутися з обмороженням, Українському радіо розповіла керівниця кафедри "Школа охорони здоров’я" Києво-Могилянської академії Тетяна Юрочко.

Як правильно одягатися в мороз?

Найголовніше у одязі – це багатошаровість, але така, яка не буде сковувати ваше тіло. Одяг повинен бути зручним, тонким і між кожним прошарком одягу повинно бути повітря. Внутрішній прошарок повинен бути або шерстяний, або синтетичний. Коли кажуть, що краще одягнути бавовняну білизну  це міф. В морози треба одягати спідню білизну або з мериносової шерсті, або синтетичну, тому що вони будуть захищати наше тіло від вологості. 

Другий шар повинен бути рихлим: теж або вовняний, або флісовий. Светр повинен бути досить зручний й не мішкуватий. А верхній шар одягу повинен бути вітро- і вологостійким.

Чи допоможе не переохолодитись термобілизна? 

Так, але потрібно звертати увагу на якість матеріалу, з якого термобілизна вироблена. Зазвичай сучасна якісна термобілизна виготовлена або із вовни, або із синтетичного матеріалу, який не впитує вологу як губка, залишаючи її в тканині, і тіло буде сухим. Плюс термобілизна щільно прилягає до нашого тіла, а перший шар має бути якраз досить щільним.

Чи можна не знімати на вулиці маску, аби не дихати холодним повітрям?

В синтетичній масці можна знаходитись, тому що вона як забирає, так і віддає вологу потім назовні. Вона не буде постійно волога, як це характерно для бавовни, яка не віддає її назовні і залишається вологою сама. Адже саме тоді є ризик переохолодження.   

Як правильно одягати дітей, аби вони не переохолодилися?

Правила щодо одягу універсальні. Йдеться про багатошаровість та зручність, щоб дитина відчувала себе вільно і могла рухатися. Сильно закутувати дитину не можна. Перед виходом на вулицю бажано, аби малюк поїв, тому що потрібне тепло для збереження внутрішнього тепла. Відкрите тіло бажано змастити жирним кремом, але в жодному разі не вологостійким. Кутати обличчя повністю не потрібно, варто подбати лише про шию, адже саме там, де проходять крупні судини,  втрачається тепло. 

Як зрозуміти, що є переохолодження?

Першою ознакою, що ви переохолодилися, є тремтіння. Тому, якщо відчуваєте, що у вас "гусяча" шкіра і ви починаєте тремтіти, шукайте тепле місце, куди б зайти: магазин, кафе, під’їзд. По-друге, якщо ви з дитиною, колегою ходите на вулиці, то звертайте увагу один одного на ніс, щоки, підборіддя, шкіру кінцівок. Це ті зони, які найшвидше можуть піддатись переохолодженню і обмерзанню. Ці зони спочатку бліднуть, а потім стають рожевими. 

Також варто пам’ятати, що діти, люди похилого віку або такі, які мають проблеми із серцево-судинною системою, більше схильні до переохолодження та обмороження. 

Чому в сильний мороз не варто носити металеві прикраси?

Тому що наше тепло буде віддавати своє тепло іншим предметам. Не можна ані притулятися до будь-яких поверхонь, ані одягати якісь прикраси. Вони швидше охолоджуються і тим самим, з одного боку, наше тіло віддаватиме тепло цим предметам, а з іншого  охолоджуючись, вони сприяють обмороженню ділянки, до якої торкаються. 

Чи можна пити на вулиці гарячу каву чи чай?

Під час морозу і переохолодження вживання алкоголю і кофеїномістких речовин, напоїв заборонено. Вживання не гарячих, а теплих напоїв чи легких вуглеводнів перекусів, коли активно займаєтесь спортом на вулиці, корисне, тому що це сприяє виробленню внутрішнього тепла. 

Чи можна грітися легким алкоголем?

Коли ми говоримо про холодну пору року, немає поняття легкого алкоголю. Глінтвейн, наприклад, можна робити з соку і він не міститиме алкоголю. 

Фото: pixabay

Як вберегтися від переохолодження: 8 питань, відповіді на які має знати кожен

Новини по темі