Мобільний додаток

Індекс куті-2021. Як змінилася вартість основних інгредієнтів?

6.01.2021 р., 17:28

Коли фахівці рахують індексистрав, вони визначають, на скільки змінилась ціна на основні інгредієнти та пріоритет купівельної спроможності – наскільки багатше чи бідніше стали українці за певний період часу.Що ми маємо зараз і що нас чекає в 2021-му році, в ефірі Українського радіо розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Головна страва різдвяного столу – кутя –  цього року  обійдеться українцям у 95 гривень. Олег Пендзин розповідає, що для підрахунків вони за основу брали традиційну рецептуру страви на півтора кілограми: "Це – здорожчання за минулорічну на 14 відсотків. Тобто, за рік ті складові, які входять в кутю, це – і мак, і волоські горіхи, і пшоно, і мед, подорожчали на 14%".

Лідером у цьогорічному продуктовому подорожчанні є цукор. Експерти порахували, що його ціна зросла більше ніж на 35 %, на 9% зросла вартість хліба. "Ще подорожчало борошно та гречка. "Якщо порівнювати вартість минулорічного "Олів'є", то воно подорожчало на 9-10 %.  Взагалі, новорічний стіл, з класичними нашими стравами – оселедець "під шубою", "Олів'є", холодне виросли не на багато – близько 5,8 %", – каже аналітик.

За словами Пендзина, є продукти, які навіть упали в ціні:  "В першу чергу це стосується овочів, вони подешевшали на 15-17%. Навіть, трошки подешевшала свинина – на 1,5%. Справа у тому, що загальна економіка України за 2020 рік впала на 5 %, і велика кількість українців, втратила в своїх гаманцях, тобто стали трошки бідніші – за результатами опитування більше 51 % визнали, що стали біднішими. В наших, ринкових, умовах ціна залежить від двох складових – бажання продавця продати дорожче, а з іншого – можливість покупця".

 Ми не готові платити більше, тому і ціна трошки знизилась, пояснює він. 

 Експерт також розповів, чи зберігатимуться тенденції подорожчання продуктів у 2021-му році. В прийнятому Верховною Радою державному бюджеті закладено збільшення доходу громадян на 4,7 %. Але очікуваний локдаун може вдарити по зростанню рівня економіки, зазначає Олег Пендзин. "Однак, не треба забувати, що зростання цін можливо від погодних умов і очікуваного врожаю. І на сьогоднішній час ми очікуємо "продуктову інфляцію" на рівні 3-4 % до весни. Якихось серйозних, надзвичайних подій ми не очікуємо".

Фото: УНН

Індекс куті-2021. Як змінилася вартість основних інгредієнтів?

Новини по темі