Мобільний додаток

Харків поховав Кернеса: хто тепер контролюватиме місто?

23.12.2020 р., 21:07

Сьогодні відбулося прощання з мером Харкова Геннадієм Кернесом, який втретє переобрався під час місцевих виборів у жовтні цього року, однак помер від ускладнень, викликаних коронавірусом. Експерт з політико-правових питань аналітичної групи "Левіафан" Сергій Назаренко в ефірі Українського радіо прокоментував, якою буде владна конфігурація в одному з найбільших міст країни, коли будуть нові вибори та чи чекає на Харків переділ сфер впливу.

"Щодо дати виборів, то наразі закон України "Про місцеве самоврядування" передбачає таку процедуру, що після того, як є факт смерті очільника міста, сесія міської ради повинна зібратись і проголосувати рішення, що вони беруть до відома факт смерті. Саме після цього рішення припиняються повноваження Кернеса. За законом ще не настав той момент, коли він втратив повноваження. Після цього, як передбачає закон, Верховна Рада впродовж 90 днів призначає нові вибори. Проте якщо Верховна Рада не призначить нові вибори, то за це вона не нестиме жодної відповідальності. Після цього рішення проходить 60 днів і проводяться вибори. Але це не говорить там, що через 5 місяців обов'язково будуть вибори", зазначив Сергій Назаренко.

Експерт зауважив, що "провладна конфігурація в Харкові вже сформована. Вже сфери впливу розподілені. Може повторитись така ситуація, яка була з Ужгородом, коли секретар міськради здійснював повноваження міського голови впродовж більше ніж трьох років. Тобто ситуація затягнеться, можливо, на рік або довше". 

На думку експерта, зараз немає політичної волі призначити вибори у Харкові. 

"У партії "Слуга народу" зараз немає кандидатури, яка може показати більш-менш впевнений результат. Там зараз є пан Добкін та пан Фельдман з найвищим рейтингом. Я впевнений, що жодна кандидатура, яку б не виставили "Слуга народу", не зможе набрати більше, ніж наберуть ці дві особи", — сказав він. 

Назаренко додав, що секретар міської ради Ігор Терехов також може балотуватися на міського голову.

"Його відомим і публічним зробив пан Кернес, коли почав розуміти, що стан його здоров'я не досить гарний і прийде той момент, коли він не зможе виконувати свої повноваження за станом здоров'я. Він почав пана Терехова скрізь брати з собою. Після цього він став відомий для харків’ян, адже фактично  більше року він був першим заступником міського голови. І коли восени Кернес поїхав на лікування, він фактично виконував першу роль у місті", — зазначив експерт. 

Експерт зауважив, що найближчим часом не варто очікувати на якийсь серйозний переділ сфер впливу. Проте Назаренко не впевнений, що "у подальшому Терехов зможе тримати місто так, як це робив Кернес. І все ж таки різні групи впливу, зокрема Аваков, який посилив свою позицію у місті, почнуть його розхитувати, щоб десь поступись повноваженнями, а десь впливом для власних інтересів. Це звичні тенденції, що після того, як йде у небуття якийсь сильний лідер, то після цього його імперія починає через якийсь час потроху розвалюватися. Тому переділ сфер впливу в Харкові ще буде, але пізніше". 

Зазначимо, мер Харкова Геннадій Кернес помер 17 грудня. 

Нагадаємо, Геннадій Кернес був секретарем Харківської міської ради протягом 2002 та протягом 2006–2010 років. В 2010 році вперше був обраний міським головою.

Кернес був обраний мером Харкова під час останніх місцевих виборів у першому турі 25 жовтня 2020 року з результатом 60,34% голосів виборців.

9 грудня Геннадій Кернес набув повноважень мера Харкова без складання присяги. Цей мерський термін був би третім для Кернеса.

Фото: Телеграм-канал "ВЕХА (Харків)"

Харків поховав Кернеса: хто тепер контролюватиме місто?

Новини по темі