Мобільний додаток

В Україні заборонили продаж електронних сигарет неповнолітнім

3.12.2020 р., 13:20

2 грудня Верховна Рада посилила покарання за продаж електронних сигарет українцям до 18 років. За відповідний законопроект у другому читанні проголосували 309 народних депутатів. Тепер за продаж електронних сигарет неповнолітнім буде загрожувати штраф – від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 6 800 до 13 600 гривень). Про причини ухвалення цього законопроекту, статистику штрафів, а також про приклад Європейського Союзу та Японії в ефірі Українського радіо розповідає колишній завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський.

Про законопроект

Я, на відміну від депутатів, прочитав весь текст прийнятого законодавчого акту. Це мені нагадало, якщо хтось читав "12 стільців" Ільфа і Петрова, там є такий момент, де Остап Бендер збирає з місцевих бізнесменів гроші і каже: "Це на допомогу дітям". Бізнесмени ж чудово розуміють на допомогу, яким "дітям" дістануться гроші, але ж така гарна відмазка. Є 156 стаття адміністративного кодексу України "Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі." Має вона три частини. Перша — продаж без акцизної марки, третя — торгівля з рук, а в другу частину напхали все: продаж алкоголю не в тому місці і не в той час, адже в багатьох містах нині заборонено продавати алкоголь в вечірній час, а також продавати сигарети поштучно або в маленьких пачках, там же заборона продажу дітям. Мінімальний штраф до прийняття цього закону по 1 і 3 частині був 3400 гривень, а по другій — 1700 гривень. Учора подивився статистику на сайті Держстату, на жаль, по окремим частинам даних нема, але загалом за всі ці порушення за 2018 рік (більш свіжої статистики немає) винесли 3841 штраф. Це десь 10 штрафів на добу. При тому, що мінімальний розмір штрафу 1700 гривень, середній розмір штрафу складав, за статистикою, 845 гривень. Тому фактично ця норма не працює і її просто провели, щоб у цьому тексті закону провести інші норми: визначення, що таке електронні сигарети, що таке твени (електронні пристрої, що нагрівають тютюн до певної температури (менше 350◦С) за якої він не згорає, але виділяє аерозоль). Адже з 1 січня суттєво підвищаться податки на електронні сигарети, твени, стіки. Виробники цих товарів зараз шукають шпаринки, щоб вискочити з цієї ситуації і прикриваються турботою про дітей, звичайно. Але боротьба продовжується. Головна проблема в том, що Комітет з охорони здоров’я вже проголосував за комплексний законопроект для захисту від тютюну дітей і дорослих, але цей законопроект уперто не ставлять на порядок денний. А от той, що ухвалили, поставили миттєво і практично без обговорень. Тому, що є якісь інтереси і аргументи, можливо, зеленого кольору, які швидко проштовхнули цей законопроект.

Про те, які пристрої не підпадають під ухвалений законопроект

У цьому законопроекті написали, що куріння "флешок" — не куріння, тобто згідно з законодавством це не вважається курінням. Мета законопроекту — куріння "флешок" не повинно підпадати під заборону. Але, якщо вдастся провести законопроект, який ухвалив Комітет з охорони здоров’я, то вони будуть підпадати. Там досить чіткі обмеження, які діють у Європейському Союзі. В Україні була велика дірка в законодавстві, в яку вскочили ці стіки.

Що не можна продавати українцям до 18 років

Їм не можна продавати будь-які тютюнові вироби,електронні сигарети, рідини, пристрої і стіки. Стіки і раніше не продавали. Та ця норма в законодавстві фактично є, але нікого з продавців не карала. Статистика показала, що багато продавців за це не сплатили штраф, тому ця норма є суто декларативною. Але є інша норма, щоб ці електронні сигарети і твени не рекламувалися. Їх багато рекламують і ця ситуація зараз може змінитися. А рекламують тому, що ці стіки надзвичайно прибуткові для їх виробників: собівартість маленька, а продаються вони за великі гроші. Тому виробники б’ються, щоб акцизи були меншими. Тим більше вже є тенденція, що там, де вони раніше були дуже популярними, наприклад, в Японії, їх популярність зменшилася.

Читати далі: "Якість пристроїв ніхто не контролює" – експерт про збільшення штрафів за продаж електронних сигарет дітям

Про шкоду електронних сигарет

Звичайно, їх виробники будуть казати все що завгодно, щоб їх продати. Насправді дослідження показують, що шкода для здоров’я є. Через суспільний тиск, що це модно, через рекламу можна заманити курців. Той законопроект, який пройшов розгляд в Комітеті з охорони здоров’я націлений на те, щоб як в Європі заборонити електронні сигарети та інші тютюнові вироби з характерним запахом. Вони ж в першу чергу розраховані на молодь, бо затятим курцям начхати на нові сигарети, вони курили і будуть курити те, що й завжди.Серед підлітків тенденція куріння йде на зменшення, але електронні сигарети привернули якусь частину молодих людей. За даними компанії Філіп Морріс, в Україні продовжується зменшення продажу сигарет і нагрівальні тютюнові вироби, тобто люди курять все менше і менше. Звісно, це надзвичайно турбує виробників цієї гидоти. 

Фото: pixabay.com

В Україні заборонили продаж електронних сигарет неповнолітнім

Новини по темі