Мобільний додаток

Вакцина для українців: обіцянки і реальність

24.11.2020 р., 12:35

За прогнозами ВООЗ, Україна зможе отримати першу партію успішно випробуваної та зареєстрованої вакцини від Covid-19 у кількості еквівалентній 20% населення у другому кварталі 2021 року. Попри те, що час ще є, готуватися Україні потрібно вже зараз. Детальніше про це розповів Іван Сорока – президент Українського медичного клубу, практикуючий лікар, відповідальний секретар Світової федерації українських лікарських товариств.

Україна готується до підписання на початку грудня угоди про співпрацю з глобальним механізмом COVAX – це глобальний фонд доступу до вакцин проти Covid-19 – щодо поставки вакцини від коронавірусної хвороби. Перша партія вакцин від Covid-19 з'явиться в Україні не раніше травня 2021 року.

"Ми не бачимо поки вакцин, які б ефективно працювали, які пройшли б всі стадії клінічних досліджень, тому час може також рухатися в сторону трошки далі від травня місяця. Також маємо навіть для цієї вакцини провести всі необхідні реєстраційні процедури в Україні і контроль якості. Це також буде залежати від того, як швидко ми отримаємо цю вакцину для того, щоб проводити ці процедури, тобто це певні дії від експортного центру МОЗ і Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Загалом, вакцинація буде одним з ключових елементів боротьби з пандемією", – каже Іван Сорока.

За словами міністра охорони здоров'я України Максима Степанова, Україна отримуватиме вакцину кількома траншами. "Обсяг першого траншу, наданого COVAX, складе майже 1 млн 200 тис. доз. Пріоритетною групою ризику, яка підлягатиме проведенню щеплень проти коронавірусної хвороби на першій хвилі отримання вакцин, визначені працівники галузі охорони здоров'я", – заявив міністр.

"В Україні маємо створити саме технологію, процедуру, як це буде робитися для того, щоб не було ніяких зловживань в цій ситуації. Плюс і вакцини мають різні умови зберігання. Деякі вакцини мають зберігатися при надзвичайно екстремальних холодних умовах – понад -75°C. Я вважаю, що в цій ситуації є також певні умови, які ми маємо створити для того, щоб визначити місця, де будуть проводитися вакцинації, час, територію, людей, які будуть це робити. Над цим вже треба працювати, щоб потім не виникло проблем", – зауважує Іван.

"Національна технічна група експертів вже сьогодні оцінює повністю три різні механізми доставки вакцини і зберігання. Чому кажу про три різні? Тому що дві з вакцин, які вже озвучили, що дають 95% ефективності, наразі мають температуру для зберігання -20°C та -70°C. Україна таку вакцину ніколи не отримувала й не транспортувала. Звичайні умови транспортування у нас — це +2°C, +8°C", – зазначає заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Іван Сорока додає: "Дійсно, треба створити умови та технології. Просто це розписати. Я думаю, що це буде зроблено для всіх країн, які будуть отримувати перші транші вакцини. Якщо якісь мінімальні умови не буде витримано, то країна не отримає цю вакцину, тому я сподіваюся, що це буде стандартна процедура для всіх країн. І це не буде складно виконати".

"Вакцинація – це важливий елемент, але, насправді, для боротьби з коронавірусною хворобою надзвичайно важливо перервати епідеміологічний ланцюг. Якщо ми не зробимо це на початку грудня–січня, то отримаємо ще більші "дев’яті вали" поширення коронавірусної хвороби. Це буде надзвичайно складно, як і для держави в цілому, так і для системи охорони здоров’я безпосередньо, тому треба зараз звернути увагу на забезпечення кисневої підтримки пацієнтів, забезпечення всім необхідним закладів охорони здоров’я – від фінансування до виробів медичного призначення", – каже експерт.

"Треба використовувати будь-яку можливість отримати вакцину. Можливо, через певний короткий проміжок часу з’явиться інформація про певні вакцини, які будуть транспортуватися в більш комфортних температурних умовах. І цей температурний ланцюжок не треба буде так переривати, як зараз планується з вакцинами з низькою холодовою зоною. Давайте будемо отримувати ці рекомендації. Вже залежно від того, які вакцини будемо отримувати, готувати стандарти підготовки приміщень і працівників для проведення цього щеплення. На мою думку, ми не просто обійдемося вакцинальними кабінетами, треба буде створювати центри, забезпечувати логістику зберігання, доступу громадян України до цих вакцинальних зон і я сподіваюся, що це такий виклик для системи охорони здоров’я, логістики і для потім оцінки ефективності. І це треба зробити вже сьогодні, а не завтра".

Фото: World Health Organisation
 

Вакцина для українців: обіцянки і реальність

Новини по темі