war

Якою буде Молдова після президентських виборів?

17.11.2020 р., 15:00

Чому перемога Майї Санду стала несподіванкою навіть для її прихильників та як вона змінить внутрішню та зовнішню політику Молдови в ефірі Українського радіо розповідає завідувач сектору досліджень південного регіону Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко.

Програма:
Ведучі:

Результати першого туру виборів у Молдові здивували багатьох виборців. Проєвропейська кандидатка Майя Санду випередила чинного президента Молдови Ігоря Додона майже на 4%.  "Це стало несподіванкою для багатьох, навіть для самої Майї Санду та її прихильників. Адже об’єктивні соціологічні опитування показували, що в першому турі Ігор Додон буде на кілька відсотків попереду. А вже в другому турі різні соцопитування показували, що може бути 1-2% розриву або на користь Майї Санду, або на користь Ігоря Додона. Тому один з напрямків роботи штабу Майї Санду полягав у підготовці до протидії фальсифікаціям. Але зараз склалася ситуація, коли 250 тисяч голосів розриву і вже навіть у Ігоря Додона не виникає питання, аби поставити під сумнів результати голосування. У Додона є об’єктивні передумови для оскарження, оскільки під час голосування жителів з Придністровського регіону була організована блокада або контроль з боку представників активістів правих партій та учасників війни 1992 року, які таким чином намагалися перешкодити масовому підвозу виборців з Придністров’я і фальсифікаціям. Крім того, у нього є претензії до того, як голосувала діаспора. Але разом з тим 250 тисяч голосів – це занадто великий розрив для того, щоб поставити під сумнів увесь результат виборів", – коментує експерт.

За Майю Санду у Придністров’ї віддало голоси близько 14% виборців, хоча тамтешні політехнологи вправно малювали з неї ворога. "Виборці  Придністровського регіону голосували за Санду подекуди більше, ніж у деяких районах Молдови. Наприклад, у Тараклійському районі, де проживають болгари, 93% виборців підтримали Додона. На території Придністров’я є достатньо громадян, які лояльно ставляться до республіки Молдова, тому Майя Санду має такий результат", – зазначає Артем Філіпенко.

На питання, що для України означає перемога Маїй Санду експерт зазначає: "Свого часу пан Додон хотів бути настільки лояльним до Росії, що припустився фатальної помилки, зазначивши, що Крим є де-факто російським. Згодом він намагався відійти від цього формулювання і заявляв про готовність підтримати територіальну цілісність України, але йому ці заяви не забув український політичний істеблішмент. В даному разі Майя Санду більш послідовна. Вона є прихильницею територіальною цілісності України, але якщо говорити про перспективи україно-молдавських відносин, ми маємо враховувати, що Молдова є парламентської республікою і за зовнішню і внутрішню політику відповідає уряд. Відповідно Майї Санду для того, щоб здійснити свій декларований європейський курс потрібно мати опору при парламенті, а поки що її немає. У самій Молдові за Майю Санду голосували не стільки як за проєвропейського політика, скільки як за людину, на яку покладають довіру за боротьбу з корупцією. Те, що за неї голосувала діаспора є тим самим сигналом серед людей, які економічно активні, що Молдові треба мінятися. Обрання Майї Санду дає можливість розпочати в черговий раз діалог з Європейським Союзом. Це стосується питання виділення фінансування. Саме обрання Санду – це є крок вперед в бік Європейського Союзу, хоча вона не відкидає того, що має намір покращити відносини і з Росією в першу чергу економічно".

Про перемогу Майї Санду стало відомо вже наступного дня після виборів. Як в Молдові навчилися швидко рахувати голоси розповідає Артем Філіпенко: "Це пов’язано багато в чому  з кількістю населення. Молдова як за населенням, так і територіально трохи більша, ніж Одеська область, тому рахувати голоси там значно легше. Плюс це ще й відпрацьований механізм, і контроль з боку партій. Людина, яка спостерігає за виборами може онлайн дивитися як змінюється динаміка і стежити по інтерактивній карті, як голосували виборці".

Фото: Артем Філіпенко Українське радіо

Якою буде Молдова після президентських виборів?

Новини по темі