Мобільний додаток

Президентські вибори у Молдові: Майя Санду та Ігор Додон у другому турі

2.11.2020 р., 17:00

Про перспективи перемоги проєвропейської кандидатки Майї Санду в другому турі виборів президента Молдови та її значення для України в ефірі Українського радіо завідувач сектору досліджень південного регіону Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко.

Програма:
Ведучі:

1 листопада відбувся перший тур виборів президента Молдови. Перше місце посіла прозахідна опозиціонерка Майя Санду з результатом у 36,1% голосів виборців. Другим став чинний глава держави Ігор Додон, який балотувався як незалежний кандидат. Він отримав 32,66% голосів. "Ці два претенденти вийшли у 2 тур. Саме ці два кандидати боролися за посаду президента 4 роки тому у 2016 році. Історія зробила своєрідне коло, що свідчить про сталість політичної еліти Молдови. Тут не так часто з’являються нові політичні проєкти. Фактично зараз Майя Санду уособлює собою проєвропейський вектор. Що стосується Ігоря Додона, то тут немає жодного секрету, то Росія робить на нього ставку, як на свого протеже. Ігор Додон у політиці не новачок. Він був у лавах комуністичної партії, потім очолював партію соціалістів. Минулого року відбувся своєрідний невеличкий переворот, яких призвів до усунення від влади пана Плахотнюка, який очолював демократичну партію. Фактично була створена коаліція з блоку «Акум», який представляє Майя Санду  і партії соціалістів, яка підтримує Ігоря Додона. Проте цей союз виявився нетривалим. Як результат Майя Санду і її партія перейшла в опозицію, а Ігор Додон з номінальної фігури перетворився в реальну політичну фігуру, яка впливає і на формування уряду і на формування судової влади",  коментує експерт.

Молдова має у своєму складі республіку Придністров’я. На питання, чи працював на цих виборах придністровський чинник Артем Філіпенко зазначає: "Безумовно працював. На минулорічних у голосуванні взяли участь близько 37 тисяч виборців з Придністров’я. На території невизнаної Придністровської республіки проживає близько 200 тисяч громадян республіки Молдова і всі вони мають право брати участь у виборах президента. Інша справа, що на території самого Придністров’я виборчі дільниці не відкриваються. Відповідно, люди, які живуть на лівому березі в Придністров’ї змушені їздити на правий берег і голосувати там на спеціалізованих дільницях. Та ж сама ситуація відбулася і зараз. Були спроби організованого підвезення виборців. В цілому проголосували понад 14  тисяч виборців з Придністров’я. Це невеликий відсоток – близько 1% від загальної кількості людей, які взяли участь у виборах".

За даними ЦВК Молдови на третьому місці опинився Ренато Усатий, який набрав 16,90%.  Яка роль цього кандидата у другому турі виборів пояснює експерт: "Майю Санду відділяє від Додона всього 3,5%. Але це в першу чергу символічна перемога, тому що і соціологічні опитування і прогнози говорили про те, що навпаки в першому турі Ігор Додон буде випереджати Майю Санду. Тепер виявляється, що, перебуваючи при владі, чинний президент поступається представнику опозиції вже в 1 турі. Що стосується Ренато Усатого, то там справді ситуація складна, тому що він є політиком переважно проросійського спрямування і відвертим популістом. Його електорат – це переважно мешканці тих регіонів країни, де переважає російськомовне населення. Якщо подивитися результати виборів, то по більшості північних регіонів на першому місці Додон, на другому  Усатий, або на першому – Усатий, а на другому Додон. Цей електорат досить специфічний і непрогнозований. Частина може підтримати Додона із принципу, а частина може не прийти на вибори.  Тому сказати, що усі голоси за Усатого підуть до того чи іншого кандидата важко. Є невпевненість, є інтрига. Для самого Усатого після того, як він будував свою кампанію на критиці Додона переходити на його бік - дуже ризикований крок. А от зробити спробу зробити ставку на Майю Санду з розрахунку на можливі дострокові вибори – можливо цілком нормальний вихід. Розрив між кандидатами, які пройшли у другий тур – 3,5%. Це невеликий розрив, але я би хотів виділити кілька ключових моментів. По-перше, Майя Санду перемогла в Кишиневі, де  мером є соціаліст. Другий момент – це активність діаспори, яка була на цих виборах вищою, ніж 2016 року. Можливо діаспора, виходячи з результатів першого туру, мобілізується і проявить ще більшу активність. Тому в Санду є непогані шанси на перемогу. Крім того, їй можуть відійти голоси від правих партій".

На питання, як результати виборів в Молдові вплинуть на Україну Артем Філіпенко зазначає: "Якщо переможе Майя Санду це буде символічна перемога заходу і проєвропейського вектора. Насправді Молдова є парламентською республікою і там президент все ж таки фігура більше номінальна, а реальна влада - у парламенту та уряду. Парламент і уряд контролює Ігор Додон і він продовжить їх контролювати навіть після поразки на президентських виборів. Тому для Майї Санду постане питання про дострокові вибори і можливість на цій хвилі ейфорії отримати певні переваги. Щодо України, то Молдова для нас важлива, як країна, яка також має угоду про асоціацію з ЄС і заявила про європейський вектор. Молдова для нас важлива з точки зору того, що вона, як Грузія та Україна потерпіла від російської окупації і має на своїй території сепаратистській анклав, який контролюється Росією. Росія намагається якимось чином реалізувати в Молдові сценарій врегулювання Придністровського конфлікту, який може бути згодом нав’язаний Україні в питанні врегулювання війни на Донбасі".

Фото: EADaily

Президентські вибори у Молдові: Майя Санду та Ігор Додон у другому турі

Новини по темі