Мобільний додаток

Податки для заробітчан: чим загрожує оподаткування трудових мігрантів

29.10.2020 р., 13:49

Державна податкова служба планує оподатковувати заробітчан. Влада хоче поповнити бюджет за рахунок податків з переказів трудових мігрантів. Чи можливо це та які наслідки матиме, розповідає Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

Голова Державної податкової служби Олексій Любченко хоче, щоб трудові мігранти платили більше податків. За його словами, гроші українців, які вони заробили за кордоном, – це один з резервів додаткових надходжень до бюджету. Він зазначив, що трудові мігранти пересилають в Україну близько $12 млрд на рік, тоді як в податкових деклараціях, які щорічно подаються до податкової, відбивається тільки 11 млрд грн, або в 30 разів менше. Хоча, як уточнив глава ДПС, декларації повинні подавати всі трудові мігранти.

Василь Воскобойник детальніше описує ситуацію: "В нашій державі зараз економічна криза, яка викликана в першу чергу ковід-ситуацією. Другий момент – у нас не створюються високооплачувані робочі місця, бо люди шукають в першу чергу не роботу, а гроші, які вони можуть за цю роботу отримувати. Люди вимушені, дійсно, їхати закордон. Вони сплачують там податки, а в нас з більшістю країн європейської спільноти є угоди про запобігання, уникнення подвійного оподаткування. І ці люди повинні приїхати і ще тут платити ці податки? Звісно, що окрім обурення це нічого не викличе. 

Коли люди виїздять працювати за кордон по 2, 3, 5 разів, вони все ж для себе намагаються обрати ту країну, де вони хотіли б залишитися назавжди. І після подібних рішень, коли люди будуть розуміти, що у них немає прогнозованого майбутнього (бо ці пропозиції, щоб наші трудові мігранти платили гроші, час від часу з’являються), то люди будуть обирати не Україну як свою майбутню домівку. Люди будуть забирати свої сім’ї, будуть залишати нашу країну і виїздити на постійне перебування вже за кордон".

Експерт зауважує, що попри її неоднозначність, в цій ідеї є й раціональна частина. "Всі без виключення повинні платити податки, і це нормально. Але давайте конкретно розберемо наш випадок з трудовими мігрантами. За деякими оцінками, в Україні майже 50% економіки знаходиться в сірій зоні, тобто це та частина бізнесу, яка взагалі не сплачує податки. Замість того, аби почати розбиратися всередині країни, податкова намагається якимось чином почати свої перші кроки саме з найбільш незахищених верств населення. Звісно, що зараз немає інструментів, які б могли взяти і оподаткувати дохід людини, яка працювала за кордоном, бо немає обміну даними про те, скільки людина заробляє за кордоном. Якщо людина сама не прийде і не задекларує свою роботу і гроші, зароблені за кордоном, звісно, податки з нього не візьмуть".

"Тобто практичного рішення зараз немає, але у суспільство вкинутий цей тезис стосовно того, що потрібно обкладати податками трудових мігрантів. Навіщо це робиться – в мене дуже велике питання. Або це непрофесіоналізм, або це свідоме намагання підбурити суспільство на якісь дії", – дадає Василь.

Експерт зауважує, що за даними соціологічних досліджень, одне з яких проводилося на замовлення Асоціації, майже 60% українців – це люди, які працюють легально за кордоном. Всі інші працюють нелегально. "Якщо подивитися на останні цифри від фонду соціального страхування Польщі, в серпні цього місяця 507 тисяч українців сплачували податки в місцевий фонд соціального страхування, так званий ЗУС. А в 2016 році таких платників було лише 170 тисяч. Тобто кількість людей, які працюють легально, збільшилася майже в три рази. Звісно, є частина, яка працює нелегально, яка не сплачує податки, але давайте подивимося, що відбувається в Україні. За даними, які наводив ще колишній прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, в Україні майже 3 мільйони українців працюють нелегально, не сплачуючи жодних податків", – коментує Василь Воскобойник. 

"Всі українці, без виключення, – і трудові мігранти, і ті, хто працюють легально і нелегально, купують товари, в які враховано ПДВ у розмірі 20%. Це гроші, які йдуть до бюджету. Ми всі купуємо підакцизні товари – і це теж йде до бюджету. Уявіть собі, якщо 12 мільярдів зайшло в минулому році в Україну – з них вже пішли гроші на податки, бо це все рівно йде на споживання. Більше того, це тверда валюта, яка заходить в нашу країну. І, саме головне, це врази більше, ніж те, що нам дають Міжнародний валютний фонд чи якісь інвестори. Гроші, які заходять в Україну, залишаються в Україні, і їх не потрібно повертати. Я взагалі вважаю, що держава не повинна хоча б якимось чином намагатися чи навіть декларувати, що вона хоче мати відношення до цих грошей. Люди заробляють, держава не витрачає грошей на їх соціалізацію, захист, забезпечення роботою. Держава повинна робити все, аби в Україні створювалися нові високооплачувані робочі місця, а не відбувалася та ситуація, яка є зараз. Бо за даними держстату, в нас 40% населення отримують заробітну плату до 7 тисяч гривень, з яких ще податки знімаються", – констатує експерт.

Фото – УНІАН

Податки для заробітчан: чим загрожує оподаткування трудових мігрантів

Новини по темі